peoplepill id: nikolaenko-evdokia-ivanovna
NEI
Russia
4 views today
4 views this week
Nikolaenko Evdokia Ivanovna
Soviet botanist

Nikolaenko Evdokia Ivanovna

The basics

Quick Facts

Intro
Soviet botanist
Places
Work field
Gender
Female
Place of birth
Anapa, Anapa Urban Okrug, Krasnodar Krai, Russia
Death
Age
60 years
The details (from wikipedia)

Biography

|розмір зображення=

Ніколаєнко Євдокія Іванівна — ботанік, кандидат сільськогосподарських наук, співробітниця генетика Миколи Вавилова з питань вивчення й удосконалення сортів пшениці, зернових та інших хлібних культур.

Життєпис

Навчання й робота у ВІР

Народилася 14(27) березня 1899 року в Анапі Краснодарського краю, мала старшу сестру Марію. У 1928 році закінчила Краснодарський сільськогосподарський інститут, отримала направлення на роботу в Кубанське відділення Всесоюзного інституту рослинництва. На Кубанській дослідній станції, у степовій частині Краснодарського краю, займалася вивченням зернових культур.

Успішні наукові розробки Євдокії Ніколаєнко в галузі селекції рослин зацікавили президента Всесоюзної академії сільськогосподарських наук імені Леніна Миколу Вавилова.

На той час Всесоюзний інститут рослинництва був однією з відомих науково-дослідницьких установ і мав унікальний селекційний фонд. Інститут мав свої відділення в різних районах країни. Одним із визначних підрозділів були Пушкінські лабораторії. У 1929 році Євдокію Іванівну запросили на роботу в Пушкін. Працювала на посаді старшого наукового співробітника, захистила кандидатську дисертацію. Опонентом був М. І. Вавилов.

У кінці 1930-х років проти співробітників ВІРу розпочалися репресії, тому Ніколаєнко звільнилася зі станції, але продовжила роботу та написання докторської дисертації. Підготовані до друку монографії «К генетике иммунитета пшениц к мучнистой росе» та «Распределение иммунитета среди рода Triticum» не були надруковані через початок Другої світової війни.

Була одружена з Переверзєвим Михайлом Івановичем, будівельником залізниць. Мали двох дочок Зою (1929 р. н.) та Олександру (1938 р. н.).

Друга світова війна

У серпні 1941 року Євдокія Ніколаєнко брала участь в евакуації до Ленінграду колекцій Пушкінської станції ВІР, але сама не зуміла виїхати й залишилася з родиною в окупованому Пушкіні. Чоловік Євдокії був заарештований німцями через відмову співпрацювати та невдовзі застрелений при спробі втечі з табору в Гатчині. Восени та взимку Євдокія Іванівна продовжувала працювати в лабораторіях із зразками зібраних посівів.

Навесні 1942 року німецька окупаційна адміністрація прийняла рішення про евакуацію зернових культур та обладнання лабораторій у Естонію. На той час колекція нараховувала 800 зразків пшениці. Разом з іншими співробітниками Ніколаєнко переїхала до Тарту, де їм вдалося заховати частину колекції.

Восени 1943 року станцію перевели до Латвії. У дослідному господарстві під Ригою було висіяно зернові культури з колекцій. Навесні 1944 року Ніколаєнко разом з дітьми втекли до лісу, вижили за рахунок підтримки місцевих мешканців. Восени 1944 року після повернення радянських військ до Латвії, Євдокія Іванівна повернулася в дослідне господарство та взяла участь у збиранні врожаю посіяних культур. Ніколаєнко склала науковий звіт щодо здатності культур рости в умовах Латвії.

Післявоєнне життя

Після війни Є. І. Ніколаєнко працювала на Тирайненській дослідній станції з освоєння піщаних земель.

У жовтні 1945 року була арештована за нібито співпрацю з окупантами. При арешті було знищено частину врятованого насіння. За рішенням Військовий трибуналу отримала 20 років позбавлення волі. Опіку над дітьми взяла відома в Естонії лікар-фтизіатр К. М. Бежаницька. Реабілітована була в 1956 році. У 1960 році повернулася з сибірського поселення, того ж року померла.

Див. також

  • Вавилов Микола Іванович
  • Всесоюзна академія сільськогосподарських наук імені Леніна

Примітки

Посилання

  • Цыпин В. М. Город Пушкин в годы войны. - СПб.: Genio Loci., 2010. (рос.)
  • Милютина Т. П. Люди моей жизни / предисл. С. Г. Исакова. - Тарту : Крипта, 1997. - 415 с. (рос.)
  • Яковлева, М. А. Евдокия Ивановна Николаенко / М. А. Яковлева, Т. К. Лассан, А. А. Филатенко // Соратники Николая Ивановича Вавилова : исследователи генофонда растений = Nikolay Ivanovich Vavilov's associates : researchers of plant gene pool / Всерос. научно-исслед. ин-т растениеводства им. Н. И. Вавилова ; редкол.: В. А. Драгавцев (отв. ред.) [и др.]. – СПб. : ВИР, 1994. – С. 392–398 : фот. – Библиогр.: с. 398. (рос.)
  • Елина О. Ю. Селекция на фронте: судьба советских селекционных станций в годы второй мировой войны // История социокультурных проблем науки и техники. М., 2004. Вып. 3. С. 49–68. (рос.)
  • Фотоальбом «История Царского Села в лицах» — http://tsarselo.ru/photos/photo28566 (рос.)
  • Николаенко, Е. И. Вдохновение научного творчества. В кн. Николай Иванович Вавилов: очерки, воспоминания, материалы. - Москва : Наука, 1987. - 488 с. : ил., портр. - 2 р. 60 к.(рос.)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Nikolaenko Evdokia Ivanovna is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Nikolaenko Evdokia Ivanovna
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes