peoplepill id: nickolay-delone
ND
Russia
1 views today
1 views this week
Nickolay Delone
Russian mathematician

Nickolay Delone

The basics

Quick Facts

Intro
Russian mathematician
A.K.A.
Николай Борисович Делоне
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Moscow
Place of death
Saint Petersburg
Age
75 years
Family
Children:
Boris Delaunay
The details (from wikipedia)

Biography

Микола Бори́сович Делоне́ (21 січня (2 лютого) 1856, Москва — 20 березня 1931, Ленінград) — російський та український науковець, математик. Професор Київського політехнічного інституту (1906—1928). Засновник Київського товариства повітроплавання. Батько математика Бориса Делоне і генетика Лева Делоне, прадід поета, правозахисника і дисидента Вадима Делоне.

Біографія

Закінчив фізико-математичний факультет Московського університету (1878). Навчався у Миколи Жуковського. У 1892 році в Одеському університеті захистив магістерську дисертацію «Алгебраїчні інтеграли руху твердого тіла навколо нерухомої точки». Опонентом на захисті був Микола Жуковський. А в травні 1894 р. він захистив докторську дисертацію на тему «Передача оберту та механічне креслення кривих шарнірно-ричаговими механізмами».

У 1895—1900 рр. був професором сільськогосподарських машин та знарядь в Ново-Олександрівському інституті сільського господарства та лісництва в Пулавах, неподалік від Варшави. Тут він також викладав французьку мову.

З 1900 року після відкриття Варшавського політехнічного інституту, став працювати там ординарним професором (зав.кафедрою) практичної механіки. У Польщі він познайомився з Юрієм Ломоносовим — відомим фахівцем з паротягів, який і переконав Миколу Делоне переїхати до Києва.

Київський період

У Київському політехнічному інституті Микола Делоне працював з перервами до 1928 р. Був професором фізики та завідувачем фізичним кабінетом Київського комерційного інституту, а з січня 1908 по листопад 1909 року приват-доцент, читав лекції з прикладної математики в Київському університеті.

З 1896 року дізнавшись від Миколи Жуковського про польоти Отто Лілієнталя на планерах, він зайнявся систематичними дослідженнями моделей планерів. У Київському політехнічному інституті Микола Делоне стає незмінним керівником студентського повітроплавного гуртка, створеного в 1909 р., а незабаром Микола Делоне виступає одним із засновників Київського товариства повітроплавання. З 1909 року Микола Борисович починає читати для студентів Київського політехнічного інституту курс лекцій з основ повітроплавання, не отримуючи за це жодної копійки. Також його запрошували читати лекції в інститутах Харкова, Полтави, Катеринослава, Бердичева, Умані, Єлисаветграда, Проскурова.

У 1919 році був заарештований денікінською контррозвідкою, і його дружині Надії Олександрівні, яка була за переконаннями монархісткою, довелося через своїх знайомих визволяти свого чоловіка.

Уже після встановлення Радянської влади в Україні Микола Борисович із запалом повертається до своєї справи. Він виступає постійним консультантом для студентів-ентузіастів авіації, які створили в Київському політехнічному інституті Авіаційне науково-технічне товариство (АНТТ).

У 1928 році переїхав до Ленінграда, де й помер 20 березня 1931 року.

Наукові праці

  • Алгебраическіе интегралы движенія тяжелого твердаго тђла около неподвижной точки. С. П.Б, 1892.
  • Практическая механика. Химическій кружокъ имени М. И. Коновалова при Кіевскомъ Политехническомъ Институте, 1899.
  • Начальное руководство къ самостоятельному изученію высшей математики и механики. С.-Петербургъ. Изданіе К. Л. Риккера, 1900
  • Лекціи по практической механикђ С.-Петербургъ. Изданіе К. Л. Риккера,1910.
  • Курсъ теоретической механики для техниковъ и инженеровъ. С.-Петербургъ. Изданіе К. Л. Риккера, 1902
  • Детали машинъ. Краткое руководство для техниковъ и инженеровъ. С.-Петербургъ. Типографія Министерства Внутреннихъ Дђлъ,1904.
  • Устройство дешёвого и лёгкого планёра и способы летания на нём. Киев (1910)
  • Курсъ технической механики. С.-Петербургъ, Часть первая -1912, Часть вторая — 1913. Изданіе К. Л. Риккера
  • О формулахъ, облегчающихъ вычислен і е моментовъ инерціи площадей, ограниченныхъ прямыми линіями. Извђстія Кіевскаго политехническаго института Императора Александра ІІ. Отдђлъ Инженерно-Механическій. Книга 1. Кіевъ.-1914. Типограф ія Т-ва И. Н. Кушнеревъ и К0 . С. 10-14.
  • Объ упругихъ линіяхъ малой двойной кривизны. Извђстія Кіевск аго политехническаго института И мператора Александра ІІ. Отдђлъ Инженерно-Механическій. Книга 1. Кіевъ.-1914. Типографія Т-ва И. Н. Кушнеревъ и К0. С. 1-9
  • Замђтка о приложеніи аналогій Кирхгоффа къ движенію волчка, открытому проф. Д. К. Бобылевымъ и В. А. Стекловымъ Извђстія Кіевскаго политехническаго института Императора Александра ІІ. Отдђлъ Инженерно-Механическій. Книга 1. Кіевъ. 1914. Типографія Т-ва И. Н. Кушнеревъ и К0. С.15-26
  • О новыхъ динамометрахъ для испытанія сельскохозяйственныхъ машинъ и орудій. Извђстія Кіевскаго политехническ аго института Императора Александра ІІ. Отдђлъ Инженерно-Механическій. Книга 1. Кіевъ. 1915. Типографія Т-ва И. Н. Кушнеревъ и К0. С. 48-54
  • Из воспоминаний о первых годах авиации в Киеве. Авиация и воздухоплавание. Журнал Авиационного научно-технического общества при Киевском политехническом институте им. Х.Раковского, февраль-март 1924, № 2, с.12-14

Посилання

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Nickolay Delone is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Nickolay Delone
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes