peoplepill id: nesho-tumangelov
NT
Bulgaria
2 views today
5 views this week
Nesho Tumangelov
Bulgarian anarchist and revolutionary

Nesho Tumangelov

The basics

Quick Facts

Intro
Bulgarian anarchist and revolutionary
Places
Gender
Male
Place of birth
Koprivshtitsa, Koprivshtitsa Municipality, Sofia Province, Bulgaria
Death
Place of death
Berilovac, Pirot, Pirot Municipality, Serbia
Age
42 years
Nesho Tumangelov
The details (from wikipedia)

Biography

В памет на семейство Тумангелови

Нешо Тодоров Тумангелов е български анархист и революционер. Син е на поборника от Априлското въстание Тодор Тумангелов.

Биография

Роден е на 6 март 1898 година в град Копривщица, България. След Деветоюнския преврат от 1923 година, се включва в политическите борби. Участва в атентата в Арабаконак срещу цар Борис III от 14 април 1925 година. Самият атентат е дело на четници от Копривщенската анархо-комунистическа чета, създадена в края на март-началото на април 1925 година. В края на май към Копривщенската чета се присъединяват четници от Средногорската чета на Йордан Кискинов.

Четата на Тумангелов действа в района на Голяма Желязна, Костенец, Пазарджик, Рибарица и Тетевен, като води битки с войска, полиция и контра-четници. Четата действа съвместно с Троянската чета на Георги Попов.

Според полицейски доклад, на 15 юли 1926 година Нешо Тумангелов, който през есента на предишната година е извел четата си в Югославия, е тръгнал от Пожаревац към българо-югославската граница. Така, в началото на месец август Тумангелов и неговите четници вече са в България и действат в района Панагюрище, Пирдоп и Клисура. С него са изпитаните бойни другари Стоян Тороманов, Велко Иванов, Стоян Иванов, Петър Узунов, Иван Шофелинов, в четата са още Иван Миронов, Андрей Врагов, Генко Гуджев, Лука Стойчев, общо тринадесет души, според пресата.

При акции са ликвидирани политически противници, създава се мрежа от ятаци. На 23 август в Пирдоп полицията не успява да залови Иван Шофелинов и Лило Мичков, които откриват стрелба и успяват да се измъкнат от града. Около октомври 1926 година четата се изтегля отново в Югославия.

След атентата в църквата „Света Неделя“, Тумангелов емигрира в Югославия и се поставя изцяло на югославска служба. Установява се в Пожаревац и започва работа като стражар. Близък сътрудник е на офицера от югославското военно разузнаване Танасие Динич. През 1934 година в писмо до различни югославски институции е обявено, че Тумангелов е водач на българските земеделци-емигранти в Пожаревац.

През пролетта на 1941 година се среща с избягалия от България Г. М. Димитров, който се опитва да организира заговор с цел да извърши преврат в полза на Англия и Югославия. В навечерието на операция „Ауфмарш 25“ през април 1941 година организира въоръжена група с намерението да прекоси границата с цел партизанска война с българските власти. Четата е близо до югославско-българската граница, когато немските войски нахлуват в Югославия на 6 април. Край селата Бериловци и Градищница, Пиротско, тя е обкръжена от германски военни части и при завързалото се сражение Тумангелов е убит. Според американския изследовател Чарлс Мозер, самият Тумангелов успява да избяга и се връща обратно във вътрешността на Югославия, но впоследствие в хода на военните действия, изчезва безследно.

Семейство

Лука Караджова – Тумангелова, ятак на четата, арестувана заради тази си дейност заедно с майката на братя Юрукови – Мария Юрукова, майката на братя Тумангелови – Гана Тумангелова, Тана Златарева и други.

Вижте също

  • Братска могила (Копривщица)

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Nesho Tumangelov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Nesho Tumangelov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes