peoplepill id: monika-gaspar
MG
Hungary
1 views today
1 views this week
Monika Gáspár
Hungarian journalist

Monika Gáspár

The basics

Quick Facts

Intro
Hungarian journalist
Places
Work field
Gender
Female
Place of birth
Kiskunhalas, Hungary
The details (from wikipedia)

Biography

Gáspár Monika (Kiskunhalas, ? –) televíziós újságíró és szerkesztő, korábban műsorvezető, a magyar állami közmédiát kezelő Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) belső munkatársa, a Duna tévécsatorna Család-barát magazinjának főszerkesztője.

Iskolai végzettség

A Debreceni Református Kollégiumban érettségizett, majd a szekszárdi Illyés Gyula Tanárképző Főiskolán tanítói és énektanári oklevelet szerzett.

Újságírói pálya

Rövid pedagógusi pályafutást követően újságíróként helyezkedett el egy helyi lapnál, majd a Magyar Rádió tudósítója, illetve a Magyar Televízió szegedi körzeti stúdiójának a munkatársa, szerkesztője és műsorvezetője. Rövid időn belül Budapesten folytatta pályáját: dolgozott a Magyar Televízióban és az RTL Klub Fókusz című műsorában is. A Magyar Televízió Napló '56 címmel mutatta be az 1956-os forradalom 50. évfordulójára készült sokrészes visszaemlékezés-sorozatát, amelyben olyan közvetlen részvevők szólalnak meg, akik „a történelemkönyvekből kimaradtak”.

Az 1992-ben önálló közmédia-vállalatként alapított Duna Televízióban először a vallási szerkesztőséghez került, ahol a Szegletkő protestáns magazint és a Protestáns világ című vallási híradót vezette. Oktatásügyi tapasztalatait a Kalendárium oktatási rovatában kamatoztatta először. Vezette a Múlnak az évek című, időseknek szóló műsort és szerkesztette a hasonló jellegű Őszelőt. Vezette a Műhelymunkát is. Hasonló szerepet töltött be 2007 folyamán a Sors-Váltó című esélyegyenlőségi magazinban. Műsorvezetője volt a Tudósítások a munka világából c. sorozatnak is. Szerkesztőként közreműködik még a Térkép c. színes kárpát-medencei hírmagazinban, illetve műsorvezetőként az Élő egyház című vallási híradóban.

A Duna Televízió 2008 februárjában indult Család-barát szolgáltató magazinjának alapítása óta annak meghatározó szellemiségű felelős szerkesztője és egy ideig műsorvezetője, 2015-től a műsor főszerkesztője. A magyarországi állami közmédia 2011-es összevonása után a műsor először az MTVA M1-es csatornájára került, majd a 2015-ben "nemzeti főadóvá" minősített új Duna csatorna délelőtti műsorsávjába tért vissza, ahol továbbra is a közmédia egyik legnézettebb műsora, amelyben a nézők minden, családi élettel kapcsolatos, ügyes-bajos kérdésükre szinte azonnal választ kaphatnak a stúdióvendég szakértőktől: egészségügy, természet- és lélekgyógyászat, szociális ügyek, családi költségvetés, gyermekjólét, oktatás, ingatlan, nyugdíj, államigazgatás, rendészet, sütés-főzés stb. A legnézettebbek a karácsonyi, húsvéti, szüreti és a házassággal kapcsolatos műsorok, amelyek az ünnephez illően, előadóművészek és szakértő vendégek segítségével mutatják be a népszokásokat és dolgozzák fel a kivételes témákat.

Újságíróként és szerkesztőként nem riadt vissza a súlyos témáktól, különösen ha emberbaráti, jótékonysági vagy szociális segítséget lehetett nyújtani a közvélemény bevonásával a rászorulóknak. Felelős szerkesztőként meggyőzte a 2008. december 28-án eltűnt kaposvári 13 éves kislány szüleit, hogy jelenjenek meg a Család-barát magazin 2009. január 29-ei adásában (műsorvezető: Barkó Judit). Az eltűnt kiskorút egy hónapon át hiába kereste a rendőrség, ám a nézők között akadt olyan, aki aznap reggel látta őt egy piacon és azonnal jelentkezett. A lányt néhány órán belül megtalálták a hatóságok, és estére már újra együtt lehetett a négytagú család.

Felelős szerkesztőként a legösszetettebb televíziós műfaj, az egész napos rendkívüli helyszíni közvetítések és tematikus adásnapok gazdájaként is bizonyított. A Duna Televízió vezetői őt bízták meg a 2008-as, 2009-es és 2010-es Szent István-napi műsorfolyam szerkesztésével, valamint az előkészületek meg a sokhelyszínes, több száz részvevőt megmozgató helyszíni közvetítések vezetésével. Felelős szerkesztője volt a Debreceni Virágkarnevál 2009-es és 2010-es élő közvetítésének, valamint a 2008-as és 2009-es Árpád-pajzs átadási ünnepség helyszíni felvételének. Legsikeresebb tematikus napi szerkesztései közé tartozik a Sopron napjának (A Leghűségesebb Város) 2008-as, illetve a Páneurópai piknik 20. évfordulójára 2009-ben szervezett, szintén soproni ünnepségnek a közvetítése. Az utóbbiért a Duna Televízió elnyerte a berlini Freundeskreis Europa Alapítvány kitüntetését.

Különlegesen emlékezetes marad az Asperger-szindróma jelenségéről készített félórás dokumentumműsora: ráirányította a szakmai és a szélesebb közvélemény figyelmét egy kevéssé ismert fejlődési rendellenességre, amellyel gyermekként és felnőttként is sokan élnek és küzdenek - legtöbbször támogatás nélkül - nemcsak külföldön, hanem Magyarországon is.

Család

Egy gyermeke van: András Viktor (1999).

Egyéb alkotásai

  • Számvetés helyett... Beszélgetés Huszti Péterrel. Portréfilm a Duna TV Kézjegy sorozatában, 2009. május 24. (szerkesztő és riporter)
  • "Ars Sacra" – Szent művészet. Ismeretterjesztő film, 2004. (szerző)

Jegyzetek

További információk

Commons:Category:Monika Gáspár
A Wikimédia Commons tartalmaz Gáspár Monika témájú médiaállományokat.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Monika Gáspár is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Monika Gáspár
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes