Mieczysław Fularski
Quick Facts
Biography
Mieczysław Fularski (ur. 25 marca 1896 w Będzinie, zm. w 1969) – polski oficer dyplomowany, major piechoty Wojska Polskiego, podróżnik, literat.
Życiorys
Mieczysław Fularski był synem Józefa i Zofii z domu Sokołowskiej. Ukończył gimnazjum w Będzinie, w czasie nauki szkolnej czynnie działał w młodzieżowych organizacjach niepodległościowych. Służył w Legionach, był członkiem POW. W 1920 roku walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w szeregach 21 Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” (na początku 1920 roku stacjonował w Mińsku). W 1921 roku wziął udział w III powstaniu śląskim, dowodząc Grupą Oblężniczą Grupy „Wschód”.
W drugiej połowie 1921 roku wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie prowadził działalność społeczno-organizacyją wśród polskiego wychodźstwa. Pełnił tam wtedy m.in. funkcje: Prezesa Związku Nauczycieli Szkół Polskich w Brazylii, komendanta głównego Towarzystwa Wychowania Fizycznego „Junak” tamże, Związku Towarzystw Sportowych Młodzieży Polskiej w Brazylii.
W 1927 roku wrócił do Polski i do Wojska Polskiego. W okresie od 2 listopada 1928 roku do 1 listopada 1930 roku odbył IX Kurs Normalny w Wyższej Szkole Wojennej, uzyskując tytuł oficera dyplomowanego i awans na majora piechoty. W 1933 roku służył w 25 Pułku Piechoty.
Od co najmniej 1932 roku zajmował się organizacją instytucji polonijnych w Polsce. Był członkiem Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej, współzałożycielem, organizatorem i członkiem Związku Pionierów Kolonii, członkiem-założycielem Instytutu Współpracy z Zagranicą, członkiem zarządu Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego, wiceprezesem Światowego Związku Polaków z Zagranicy. Od 1935 roku był dyrektorem naczelnym polskiego biura podróży „Orbis”.
Dalsze jego losy są nieznane.
Awanse
- kapitan – przed 1928 rokiem
- major – 1930
Odznaczenia
- Krzyż Niepodległości
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Walecznych (czterokrotnie)
- Srebrny Krzyż Zasługi
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921
Publikacje
- Polskie kolonje rolnicze w Argentynie, Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Emigracyjnego, Warszawa 1927
- Przysposobienie wojskowe u obcych: Niemcy, Rosja Sowiecka, Szwajcarja, Francja, Anglja, Włochy, Czechosłowacja, Finlandja, Litwa, Rumunja, Stany Zjednoczone, Główna Księgarnia Wojskowa, Warszawa 1928
- Zarys historji wojennej 21-go Warszawskiego Pułku Piechoty, Zakłady Graficzne „Polska Zjednoczona”, Warszawa 1929
- Argentyna, Paragwaj – Boliwja: wrażenia z podróży (w dwóch tomach), Wydawnictwo M. Arcta, Warszawa 1929
- Przysposobienie wojskowe w Polsce, Główna Księgarnia Wojskowa, Warszawa 1929
- Kryzys emigracyjny a polska polityka kolonjalna, Instytut Wydawniczy Ligi Morskiej i Kolonjalnej, Warszawa 1931
- Zagadnienia ruchu turystycznego, Główna Księgarnia Wojskowa, Warszawa 1935
- Turystyka jako dział gospodarki narodowej, Polskie Biuro Podróży Orbis, Warszawa 1935
- Polska w międzynarodowym ruchu turystycznym, Drukarnia S. Krakowskiego, Warszawa 1937
- Aktualne problemy turystyki zagranicznej w: „Prace Studium Turyzmu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie”, tom 6, Warszawa 1938
- Propaganda turystyki, Warszawa 1939.