peoplepill id: michaela-pawlik
MP
Poland
1 views today
1 views this week
Michaela Pawlik
Polish nun, a sociologist

Michaela Pawlik

The basics

Quick Facts

Intro
Polish nun, a sociologist
A.K.A.
Zofia Pawlik
Places
Gender
Female
Religion(s):
Place of birth
Ryglice, Gmina Ryglice, Tarnów County, Poland
Age
86 years
Education
John Paul II Catholic University of Lublin
Karnatak University
The details (from wikipedia)

Biography

Michaela Pawlik OP, właśc. Zofia Pawlik (ur. 2 maja 1938 w Ryglicach) − polska dominikanka, misjonarka w Indiach, publicystka poruszająca tematy z zakresu socjologii i religioznawstwa, a zwłaszcza zagrożeń dla duchowości chrześcijańskiej.

Życiorys

S. Michaela Pawlik urodziła się 2 maja 1938 w rodzinie Tadeusza i Marii z d. Warzecha w Ryglicach koło Tuchowa. Z powodu wykrytej u niej w 1950 gruźlicy kostno-stawowej została skierowana na leczenie do Państwowego Sanatorium Dziecięcego w Zakopanem-Bystre. Przebywając na leczeniu ukończyła szkołę podstawową i liceum. W 1959 rozpoczęła naukę w prowadzonej przez siostry szarytki Szkole Pielęgniarstwa św. Wincentego a'Paulo w Warszawie. Dyplom otrzymała w 1961. W 1962 s. Pawlik wyjechała do Lublina, gdzie uczęszczała do istniejącego przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Instytutu Wyższej Kultury Religijnej, jednocześnie pracując w lubelskich szpitalach. W latach tych zajmowała się propagowaniem oświaty sanitarnej z zakresu odpowiedzialnego rodzicielstwa jako diecezjalna instruktorka duszpasterstwa rodzin.

W 1967 wypłynęła statkiem MS „Ludwik Solski” do Indii, gdzie podjęła pracę w katolickim ośrodku dla trędowatych Jeevodaya w Kamakerai w powiecie Kollegal, 100 km na południe od Bangalore. W ośrodku tym współpracowała z polskim lekarzem pallotynem ks. Adamem Wiśniewskim. By zaradzać nędzy i lepiej organizować pomoc dla trędowatych, w 1973 Pawlik odbyła kurs dla pracowników społecznych w Bangalore, podczas którego miała okazję spotkać się z Matką Teresą z Kalkuty. Nie mogąc zapobiec prześladowaniu ubogiej ludności ze względu na indyjski system kastowy, podjęła w 1974 studia eksternistyczne z socjologii na Uniwersytecie w Mysore. W 1975 przeniosła się na bardziej tradycyjny Uniwersytet Karnatak w Dharwad.

Ze względów zdrowotnych s. Pawlik powróciła w 1980 r. do Polski i w grudniu tegoż roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi w Zielonce koło Warszawy. Wieczyste śluby zakonne złożyła 1 lipca 1989 r. W zgromadzeniu s. Michaela uczyła katechezy oraz pracowała jako maszynistka w klasztorze dominikańskim w Warszawie. W latach 1983-2003 prowadziła wykłady z higieny tropikalnej dla studentów misjologii na ATK.

Dzięki ożywieniu kontaktów nawiązanych wcześniej podczas pobytu w Indiach s. Pawlik zaczęła być zapraszana przez duszpasterzy i nauczycieli na spotkania dotyczące pojawiania się sekt i działalności przedstawicieli wschodnich kultur w Polsce. By lepiej zapoznać się z działalnością Ruchu Maitri, uczestniczyła w spotkaniach jego członków w Warszawie. S. Pawlik uznała tę organizację za niebezpieczną dla Kościoła katolickiego, o czym przekonywała w publikacjach i podczas spotkań z wiernymi. Ks. abp Tadeusz Gocłowski określił te oskarżenia jako „bzdurę”, gdyż Ruch Maitri jest członkiem-założycielem Ogólnopolskiej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, działa wyłącznie przy parafiach rzymskokatolickich i ma duszpasterza krajowego powołanego przez Konferencję Episkopatu Polski (jest nim obecnie ks. Andrzej Panasiuk). Po nagłośnieniu oskarżeń, wpłaty na działalność dobroczynną prowadzoną przez Ruch spadły o jedną trzecią.

W sierpniu 1995 r. s. Michaela Pawlik poprosiła o trzyletnią eksklaustrację, by móc poznać mechanizm werbowania do sekt w społeczeństwie polskim. Podczas tego okresu prowadziła prelekcje w szkołach w Częstochowie, Lublinie i Warszawie. Przez trzy dni przebywała w aśramie ruchu Hare Kriszna w Heidelbergu. W 1999 r. s. Pawlik wróciła do swojej wspólnoty zakonnej. Obecnie współpracuje ze stowarzyszeniem Ruch Obrony Rodziny i Jednostki z siedzibą w Wołominie oraz katolickim ruchem Effatha, prowadząc działalność profilaktyczną, ostrzegając przed działalnością sekt i mówiąc o zakłamywaniu doktryny katolickiej. Była m.in. gościem Radio Maryja, gdzie podczas kilkugodzinnych dyskusji podjęła tematy: Podstawy prześladowania chrześcijan w Indiach, Problem istnienia sekt, Dekalog jako uniwersalnej normy postępowania, Czym jest etyka Steinerowska?, Religia objawiona a iluzje wiary, Magia – cała prawda (wraz z o. Aleksandrem Posackim SJ i Andrzejem Wronką), Misja Czaitani, instytut czy pułapka?, Jak wyciągnąć dziecko z sekty? Aspekty formalno-prawne (wraz z mec. Elżbietą Ziomecką i Anną Łobaczewską). Publikowała też na łamach Naszego Dziennika. Uczestniczyła w szeregu sympozjów z cyklu Magia – cała prawda organizowanych przez Kościół katolicki na terenie całego kraju (m.in. w Gdańsku, Gliwicach, Lublinie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łomży, Bytomiu, Białymstoku, Ostrołęce, Olsztynie, Bielsku-Białej, Toruniu, Nowym Targu, Opolu, Rybniku, Katowicach-Panewnikach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Koszalinie, Wadowicach, Gdyni, Żywcu, Chojnicach, Grudziądzu). W ich trakcie s. Michaela przedstawiała swój referat Wschodnie źródła magii.

Publikacje

  • 1986 Hinduizm − chrześcijaństwo: akomodacja poglądów religijnych, Warszawa
  • 1987 Buddyzm w spotkaniu z objawieniem Bożym, Warszawa
  • 1993 Złudne uroki duchowości Wschodu, Struga-Warszawa ​ISBN 83-7019-091-X​
  • 1997 Normy moralne a wolność sumienia i wyznania, Lublin
  • 1998 Sekty: ekspansja zła, Warszawa ​ISBN 83-87538-76-0​
  • 2001 Nie dajcie się uwieść różnym i obcym naukom, Warszawa ​ISBN 83-87809-55-1​
  • 2003 Reinkarnacja − rzeczywistość czy złudzenie? (Biblioteka Zagrożeń Duchowych), Radom ​ISBN 83-88822-59-4​
  • 2008 Nie dajcie się uwieść..., Sandomierz ​ISBN 978-83-7300-939-4​
  • 2008 Utopijny raj − New Age, Sandomierz ​ISBN 978-83-7300-940-0​
  • 2010 Zwodniczy mistycyzm Orientu, Sandomierz ​ISBN 978-83-257-0221-2​
  • 2010 Złudna wiara w reinkarnację: wstrząsające skutki wiary w reinkarnację (Biblioteka Myślącego Człowieka 11), Poznań

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Michaela Pawlik is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Michaela Pawlik
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes