peoplepill id: meletius-of-byzantium
MOB
Turkey
1 views today
1 views this week
Meletius of Byzantium

Meletius of Byzantium

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Birth
Place of birth
Istanbul, Istanbul Province, Turkey
Age
91 years
The details (from wikipedia)

Biography

Мелетий (срещат се и формите Милетий, Милети, на гръцки: Μελέτιος, Мелетиос) е гръцки духовник.

Биография

Роден е около 1805 година в Цариград, поради което носи прякора Византийски (Βυζάντιος, Византиос), и е роднина на великия патриаршески логотет Николаос Аристархис. През септември 1840 година е ръкоположен за китроски епископ. Подава оставка на 15 октомври 1846 година.

С разгорещяването на борбата на българите за самостоятелна църква Цариградската патриаршия назначава в март 1848 за владика в Дойран Мелетий, който е известен противник на българското богослужение и българското образование. В Дойран Мелетий е наречен от населението Дели Милети (Лудия Милети) заради развратното си поведение. Но българската партия в града, начело с видните граждани Киро Ристенин, Коста Ичков, Хаджи Дине, Христо Бръзицов, Костадин Кьосев и Дине Ампов, успява да спечели в някои празнични дни в катедралния храм да се чете на български. Около 1850 година учител в Дойран е охридчанинът Андроник Йосифчев, който преподава само на гръцки, но и разпространява идеята за българската просвета.

В 1856 година няколко дойрански чорбаджии условят за учител в Дойран светогорския монах Арсений от Галичник, който за пръв път освен на гръцки започва да преподава два дни в седмицата и на български език. С това училище започва и възраждането на българщината в Дойран. След две години Арсений е уволнен от Мелетий.

В подчинения на епископията Кукуш в 1857 година се връща като учител Димитър Миладинов, този път придружен от Райко Жинзифов и двамата за пръв път отварят българско училище в града. Мелетий ги заплашва с афоресване, но е принуден да отстъпи и да приеме появата на българско училище. Според дописка в „Български книжици“ Миладинов и Жинзифов му отговорили:

Владико свети, ако введиме ние в нашите църкви болгарскийот язик, ние со то ни се чини, ни малко не правиме некое богопротивно и лошо дело, но напротив, много богоугодно и душополезно, ибо българскиот язик е наш майкин язик. За тоя молим те, Владико светий, ако ти не земиш труд и попечение да просвещаваш и управляваш според знанието на истинний път, то на крайний мере не препятствувай ни да се просвещаваме.

През 1859 година след дълга борба на дойранчани и кукушани и под заплахата от уния Мелетий е отзован от Дойран.

На 27 януари 1864 година или на 3 февруари 1864 година е назначен на епископската катедра в Правища и заминава за епархията си на 2 април 1864 година. Остава на поста до 25 ноември 1867 година. От 1867 до 1879 година отново заема катедрата в Дойран.

Мелетий отново е поленински епископ от 25 ноември 1867 до 5 март 1879 година. След това оглавява Йерисовската и Светогорска епископия до оставката си през януари 1890 година. Оттегля се във Великата Лавра на Атон, където умира в януари 1896 година.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Meletius of Byzantium is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Meletius of Byzantium
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes