peoplepill id: markus-chejfec
MC
Poland Lithuania
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Death
Place of death
Paneriai, Vilnius County, Lithuania
Age
37 years
The details (from wikipedia)

Biography

Markus Chejfec, Maks Chejfec (ur. 22 kwietnia 1903 w Warszawie, zm. 1941 w Ponarach) – polski protistolog, protofizjolog i pisarz.

Życiorys

Urodził się w 1903 jako syn Moszka i Sury z domu Zaterman. Uczył się w gimnazjum filologicznym R. Kowalskiego, po wybuchu I wojny światowej w gimnazjum matematyczno-przyrodniczym Władysława Giżyckiego. Wstąpił na ochotnika do wojska i przeszedł cały szlak bojowy 1 Dyonu Syberyjskiej Brygady 1 P.A.P. Pod Nasielskiem został ranny w wyniku czego w znacznym stopniu utracił słuch, czas rekonwalescencji wykorzystał na uzupełnianie wiedzy. W 1922 zdał egzamin maturalny, a następnie studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego, studia ukończył w 1928. Równocześnie od 1923 pracował jako nauczyciel w prywatnej szkole żydowskiej. Ponadto od 1926 był asystentem w Zakładzie Biologii Ogólnej, a później w Zakładzie Morfologii Doświadczalnej w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego. Tytuł doktora otrzymał po przedstawieniu w 1932 na Uniwersytecie Warszawskim przygotowanej pod kierunkiem prof. Konstantego Janickiego dysertacji Przebieg reorganizacji jądrowej u Paramecium caudatum. W 1933 zrezygnował z pracy w szkole, a rok później opuścił również etat w instytucie i wyjechał do Wilna, gdzie od 1935 pracował pod kierunkiem prof. Jana Dembowskiego jako starszy asystent w Zakładzie Biologii Uniwersytetu Stefana Batorego.

Publikował też jako pisarz pd pseudonimem Max Wit. Wydał dwie powieści: Trzecie pokolenie (Warszawa, 1933) i Wzloty (Warszawa, 1930) oraz książkę Mistrzostwo Natury (Warszawa, 1936).

Zginął zamordowany przez Niemców w Ponarach (według innych źródeł popełnił samobójstwo) w 1941.

Prace

  • O istocie adaptacji wymoczków do chlorku wapnia w środowisku, 1939;
  • Zur Kenntnis der Kernreoganisationsprocesse bei Paramecium caudatum. Arch Protistenk 70, 1939;
  • Die experimentellen Grenzwerte des Lebens von Protozoen. Arch Protistheilk 79, 1933.

Bibliografia

  • Stanisław Feliksiak: Słownik biologów polskich. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987, s. 96-97. ISBN 83-01-00656-0.
  • Gabriel Brzęk, Straty wśród zoologów polskich w następstwie II wojny światowej, "Analecta. Studia i materiały z dziejów nauki" 6/2 (12) (1997) s. 178.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Markus Chejfec is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Markus Chejfec
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes