peoplepill id: mariya-samokovlieva
MS
Bulgaria
1 views today
1 views this week
Mariya Samokovlieva
Bulgarian musicologist

Mariya Samokovlieva

The basics

Quick Facts

Intro
Bulgarian musicologist
Places
Work field
Gender
Female
Place of birth
Sofia, Sofia Capital Municipality, Sofia City Province, Bulgaria
Age
85 years
Education
National Academy of Music
Sofia Capital Municipality, Sofia City Province, Bulgaria
Employers
Academy of Music, Dance and Fine Arts
Plovdiv, Plovdiv Municipality, Bulgaria
The details (from wikipedia)

Biography

Мария Атанасова Самоковлиева e българска музиковедка, професор по етномузикология в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив. 

Биография

Мария Самоковлиева е родена на 26 август 1939 г. в София, България. Потомка е на известния зограф Христо Димитров (1746 – 1819), основоположник на Самоковската художествена школа. Тя е праправнучка на Димитър Зограф, брат на Захари Зограф и баща на Станислав Доспевски и Атанас Самоковлиев, пръв кмет на град Пловдив след Освобождението и участник в Съединението на България. В своята книга „Самоковската художествена школа и моят самоковски род“ разглежда живота и творчеството на най-ярките представители на школата – Христо Димитров, неговите синове Димитър Зограф и Захари Зограф, техните синове-художници, а така също и по-известните им ученици и последователи. Разгледано е и самоковското резбарско и гравьорско изкуство с техните най-видни представители.

Завършва Българската държавната консерватория (1962), а след това двегодишния специален клас по етномузикология при проф. д-р Стоян Джуджев. Тя е дългогодишен преподавател по дисциплините музикален фолклор, етномузикология, сравнително етномузикознание и етнография в АМТИИ. Преподава също в Нов български университет, Шуменския университет, Националната музикална академия в София, в университета на град Базел, Швейцария и др.

В продължение на 18 години ръководи (с прекъсвания) в АМТИИ катедра „Теория и история на музиката“ от нейното създаване до 1999 г. Подготвила е голям брой дипломанти, специализанти и докторанти в своята над 40-годишна педагогическа практика. Участвала е в много радио- и телевизионни предавания. Била е многократно член на жури на национални и местни събори за народно творчество.

Член е на четири работни групи към Международния съвет за традиционна музика (ICTM) към ЮНЕСКО, на Европейския семинар по етномузикология (ESEM), на Комисията за народно творчество към Международното дружество по етнология и фолклор (SIEF), на Групата за изследване на народната балада към Международния съвет за фолклор (KfV), на Международната група по музикална иконография, на Съюза на българските композитори. Специализира в Института по музикология към Университета на град Базел, Швейцария.

Участие в творчески форуми

Участва с доклади в над 40 международни конференции и симпозиуми, като по-голямата част от тях са в чужбина, с което допринася за популяризирането и запознаването с уникални образци от богатия ни музикален фолклор. Написала е голям брой научни статии и студии, много от които са отпечатани в САЩ, Германия, Белгия, Великобритания, Норвегия, Дания, Израел, Русия, Македония и др. Две от книгите ѝ са посветени на участието на децата в традиционните български народни обичаи и семейни обреди „Българските народни обичаи и участието на децата в тях“ (С., 1995 г.) и „Децата в българските народни обреди“ (С., 2007 г.). За високи творчески успехи е наградена със „Златна лира“ от Съюза на музикалните и танцовите дейци в България.

Книги

  • Българските народни обичаи и участието на децата в тях, С., 1995.
  • Децата в българските народни обреди, С., 2007.
  • Самоковската художествена школа и моят самоковски род, С., 2007.
  • Христоматия по българска народна музика, С., 1994.
  • Музикална характеристика на песенния фолклор от Пазарджишко с оглед определяне на музикално-диалектната граница между Тракия и Средна Западна България. С., 1976.
  • Териториално разпространение на някои типове календарно-обредни песни от Северна България. Сп. Български фолклор, 1978, кн. 4.
  • Народните песни от Северозападните Родопи. В: Проблеми на българския фолклор. Фолклор, език и народна съдба. т.4, 1979.
  • Типологическа характеристика на сватбените песни от област Странджа, България и сравнението им със сватбените песни от Хунедоарския край. Румъния. Сп. Македонски фолклор, Скопje, 1982, год. ХV, бр. 29-30.
  • Типы обрядовых песен Северной Болгарии и их разновидности в украинском и белорусском музыкальном фольклоре. В: Памяти К. Квитки /1880-1953/. Сборник статей, Москва, 1983.
  • Музикалният фолклор и естетическото възпитание на младежта. В: Проблеми на българския фолклор. Фолклорът и съвременния свят, т. 9, 1991.
  • Два български танца – ръченица и хоро. В: RldlM, New York Newsletter, volume 18, Number 1, p.26.
  • Песните за Хаджи Димитър. В: Българската музикална култура през епохата на националното Възраждане. С., 1994.
  • Епическите песни в Западна и Източна България. В: Historische Folksmusikforschung, Goetingen, 1994.
  • Музиката като тема във фреските на българските манастири. В: Music images and Bible, Jerusalem, 1995.
  • Градските хумористични и саркастични песни в България и тяхната връзка с традиционния фолклор. В: Historical Studies on Folk and Traditional Music, Copenhagen, 1995.
  • Арабската музика и българската народна музика. В: Годишник на Академията за музикално и танцово изкуство, Пловдив, 1995.
  • Реалността на танца в картините на българските художници в първата половина на 20 в. В: Myth And Reality in Dance Pictures, Innsbruck, 1995.
  • За един нов процес в развитието на народната музика. В: Sammelband des Suedostdeutschen Kulturwerk, Muenchen, 1997.
  • Българските песни балади – основна характеристика и някои техни връзки с баладите от Румъния. В:The Swansea Baiiad Conference, 1997.
  • Мястото и значението на фолклора в творчеството на Брамс, Григ, Хачатурян и Кутев. В: „Място и значение на фолклора в творчеството на именити творци – Йоханес Брамс, Едвард Григ, Арам Хачатурян и Филип Кутев“, С., 2003.
  • Проф. Д-р Мария Самоковлиева за себе си, за рода си и за творческата си дейност. В: „От извора“ (изявени български музиканти), ред. Емил Янев, С., 2012.

Източници

Външни препратки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Mariya Samokovlieva is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Mariya Samokovlieva
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes