Marian Bartoń
Quick Facts
Biography
Marian Kazimierz Bartoń (ur. 1913, zm. 12 lutego 1975) – pułkownik Służby Sprawiedliwości ludowego Wojska Polskiego, adwokat.
Życiorys
Urodził się w 1913. Przed 1939 podjął studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, a kontynuował je po wybuchu II wojny światowej od 1941 na przemianowanym Uniwersytecie Iwana Franki. Podjął pracę w radzieckim sądownictwie. Latem 1944 został wcielony do ludowego Wojska Polskiego. Służył w Służbie Sprawiedliwości: w Lublinie, gdzie w stopniu podporucznika był sędzią w procesie dr. Aleksandra Kielasińskiego, skazanego na karę śmierci 6 grudnia 1944. Następnie był sędzią w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Kielcach; w lipcu 1946 sędzią w sprawie wydarzeń określanych mianem pogromu kieleckiego, wydającym wyroki skazujące. Później został szefem gabinetu Mariana Spychalskiego w MON. Był sędzią Najwyższego Sądu Wojskowego. Uczestniczył w procesach sądowych skazujących działaczy polskiego ruchu niepodległościowego. W styczniu 1947 był przewodniczącym składu sędziowskiego w procesie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w którym zostali skazani Jan Rzepecki, hr. Ksawery Grocholski, Witold Kalicki, Waldemar Baczak). Później wpisany na listę adwokatów. W 1953 był obrońcą z urzędu w procesie bp. Czesława Kaczmarka.
Zmarł 12 lutego 1975. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Odznaczenia
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1946, za bohaterskie czyny i dzielne zachowanie się w walce z niemieckim najeźdźcą, oraz za sumienne wypełnianie obowiązków służbowych)