peoplepill id: maria-szpringer-nodzak
MS
Poland
1 views today
2 views this week
Maria Szpringer-Nodzak
Polish dentist

Maria Szpringer-Nodzak

The basics

Quick Facts

Intro
Polish dentist
Places
Gender
Female
Age
93 years
Education
Medical University of Warsaw
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
Officer of the Order of Polonia Restituta
 
The details (from wikipedia)

Biography

Maria Szpringer-Nodzak(ur. 2 maja 1929 w Wilnie, zm. 24 kwietnia 2022) – polska stomatolog, prof. dr hab. n. med.

Życiorys

W 1951 ukończyła studia na Oddziale Stomatologicznym Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, w tym samym roku podjęła pracę w macierzystej uczelni, w Poliklinice Stomatologicznej dla Dzieci (od 1970 Zakładzie Stomatologii Dziecięcej Instytutu Stomatologii). W 1964 uzyskała stopień doktora na podstawie pracy Zastosowanie metody bezpośredniego pokrycia miazgi zębów mlecznych, w 1979 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy Wybrane zagadnienia początku pierwszego ząbkowania w świetle badań klinicznych i doświadczalnych. W latach 1980-1999 była kierownikiem Zakładu Stomatologii Dziecięcej, w latach 1995-1999 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie. W 1989 otrzymała tytuł profesora w zakresie nauk medycznych.

W latach 1975-1995 była Przewodniczącą Warszawskiego Koła Sekcji Stomatologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Była m.in. członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Międzynarodowego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (IAPD), Międzynarodowej Federacji Dentystów (FDI), a także honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Przez wiele lat współpracowała m.in. z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, a także prowadziła współpracę naukową z ośrodkami zagranicznymi, w tym z Instytutem Karolinska w Sztokholmie i Uniwersytetem w Lund.

W ramach dorobku naukowego opublikowała m.in. 182 prace naukowe, 16 pozycji w formie podręczników, rozdziałów lub monografii oraz wygłosiła 199 referatów naukowych. Była promotorem 12 rozpraw doktorskich oraz recenzentem 57 rozpraw doktorskich i habilitacyjnych. Pod jej redakcją powstał m.in. podręcznik "Stomatologia wieku rozwojowego" (wydany przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL), który doczekał się wielu wydań, a także liczne skrypty dla studentów stomatologii i poradniki.

Aktywnie współpracowała z wydawnictwami naukowymi. Pełniła m.in. funkcję członka Rady Naukowej "Magazynu Stomatologicznego", dwumiesięcznika "Przegląd Stomatologii Wieku Rozwojowego" i "Czasopisma Stomatologicznego", jak również Redaktora Naczelnego, a następnie Redaktora Honorowego kwartalnika "Nowa Stomatologia".

Otrzymała nagrodę Bengta Magnussona przyznawaną przez Międzynarodowe Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (1983, Melbourne). W okresie PRL została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2000 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Została także odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2016 otrzymała Honorową Nagrodę Zaufania Złoty Otis za wybitne osiągnięcia w medycynie. W 2021 Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uhonorował ją Medalem im. dr. Tytusa Chałubińskiego za wkład w rozwój kliniczny, naukowy i dydaktyczny Warszawskiej Stomatologii Akademickiej i całego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Maria Szpringer-Nodzak is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Maria Szpringer-Nodzak
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes