peoplepill id: maria-kelles-krauz
MK
Poland
16 views today
16 views this week
Maria Kelles-Krauz

Maria Kelles-Krauz

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Female
Place of birth
Radom, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
87 years
The details (from wikipedia)

Biography

Maria Helena Kelles-Krauz, z domu Nynkowska (ur. 11 czerwca 1882 w Radomiu, zm. 4 września 1969 w Warszawie) – polska polityk socjalistyczna, radna i przewodnicząca Rady Miasta Radomia, działaczka społeczna, niepodległościowa i oświatowa, tłumaczka.

Życiorys

Córka Antoniego i Eleonory Nynkowskich. Rodzinny dom jego żony znajdował się przy ul. Szerokiej (ob. ulica Józefa Piłsudskiego) w Radomiu. Posiadała tytuł baronowej. Uczyła się w Prywatnych Wyższych Kursach Handlowych dla Kobiet Józefy Siemiradzkiej w Warszawie. Od 1898 należała do Polskiej Partii Socjalistycznej – Frakcja Rewolucyjna. Od 1900 pracowała w Towarzystwie Rolniczym Radomskim. Studiowała przyrodę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

1 października 1904 jej mężem został Stanisław Kelles-Krauz (1883-1965). W związku ze studiami i pracą męża, od 1904 przebywali w Wiedniu, od 1905 zamieszkiwali w Krakowie, od 1909 w Kosowie, gdzie Maria prowadziła bibliotekę i księgowość w Zakładzie Przyrodolecznictwa Apolinarego Tarnawskiego, od 1910 do 1911 w Paryżu, po czym powrócili do Radomia. Podczas I wojny światowej pod nieobecność męża, pracowała w Komitecie Obywatelskim. Od 1915 do 1919 była przewodniczącą Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego w Radomiu.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w marcu 1919 roku Maria i Stanisław uzyskali mandat radnych Rady Miasta Radomia. W późniejszych latach istnienia II Rzeczypospolitej uzyskiwali reelekcję. Maria pełniła funkcję ławnika odpowiedzialnego za oświatę. Jako pierwsza kobieta w Polsce została przewodniczącą rady miejskiej, po tym jak kobiety uzyskały prawa wyborcze (dwukrotnie, w 1919 i w 1923, pełniła urząd do 1926). Z jej inicjatywy została utworzona Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. Działała w ramach Polskiej Partii Socjalistycznej.

Po wybuchu II wojny światowej i aresztowaniu jej męża, trudniła się wyrobem mydła w domowych warunkach. W ich mieszkaniu odbywały się tajne komplety. Po zakończeniu wojny ponownie pracowała jako ławnik w radomskim wydziale oświatowym. Od 1946 wyjechała do Danii, gdzie jej mąż objął funkcje dyplomatyczne. Tam nauczyła się języka duńskiego i tłumaczyła tamtejszą literaturę. Ponadto była tłumaczką j. rosyjskiego. W 1954 wraz z mężem powrócili do Polski i osiedli w Warszawie.

W 1927 otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Maria i Stanisław Kelles-Krauzowie mieli dwie córki: Zofia (1905-1962), Hanna (1914-1968). Jej szwagrem był Kazimierz Kelles-Krauz.

Maria Kelles-Krauz przyjaźniła się z Marią Dąbrowską.

Maria Kelles-Krauz została opisana w książce pt. Ich ślady. Kobiety w historii Radomia z 2011.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Maria Kelles-Krauz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Maria Kelles-Krauz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes