Marek Hrubec
Quick Facts
Biography
Doc. PhDr. Marek Hrubec, PhD. (* 23. prosince 1968) je český filosof a sociální vědec, zaměřuje se na sociální a politickou filosofií, globální studia a kritickou teorii společnosti a politiky. Teritoriálně se v rámci globálních studií věnuje především makroregionům: hlavně EU, USA, Číně, Brazílii a východní Africe. Je aktivní také v rámci občanské společnosti, veřejnosti a sociálních hnutí v České republice a zahraničí.
Studium
Studoval filosofii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (Mgr. 1996), včetně ročního stipendia v USA a kratších studijních pobytů ve Velké Británii a Německu. Doktorandské studium filosofie absolvoval na FF UK v Praze, včetně ročního stipendia na Oxfordské univerzitě a dalších kratších studijních pobytů ve Velké Británii (PhDr. 2001, PhD. 2001).
Věda
Vědecký výzkum
Zaměřuje se na politickou a sociální filosofii, na politologickou a sociologickou teorii a na globální studia. Zkoumá vzorce uznání různých sociálních skupin a provádí kritickou analýzu sociální, ekonomické, politické a kulturní nespravedlnosti. Rozšiřuje dosavadní rozbory sociálního, politického a dalšího uznání v lokálních a národních kontextech o analýzu v makroregionálním a globálních měřítku. Rozvíjí normativní koncepce sociálního a politického uspořádání a studuje vztahy mezi kulturami a globální civilizací. Ve své teorii formuluje rovněž koncepci extrateritoriálního a interkulturního uznání.
Publikace
Publikuje odborné články a knihy zaměřené na témata svého výzkumu v oblasti teorie společnosti a politiky, především s orientací na globální témata. Je členem redakčních rad časopisů: Filosofický časopis, Gender, rovné příležitosti, výzkum, Human Affairs (Německo, Slovensko), Civitas (Brazílie), Philosophica.
Instituce
Vede Centrum globálních studií a Oddělení morální a politické filosofie při Filosofickém ústavu Akademie věd ČR v Praze. V letech 2014 a 2015 byl zakládajícím rektorem East Africa Star University, která poskytuje vzdělání studentům z post-konfliktních a konfliktních zemí sub-saharské Afriky, především z východní Afriky. Univerzita je umístěna na hranicích Burundi, Rwandy a Konga. Je členem Global Studies Association, International Political Science Association a dalších vědeckých organizací. V rámci aktivit UNESCO se zaměřuje na vědeckou diplomacii.
Pedagogická činnost a konference
Před založením uvedené africké univerzity přednášel především sociální a politickou filosofii a globální studia na Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve spolupráci s kolegy z Itálie, Německa, Irska, USA a Mexika organizuje každý rok v květnu mezinárodní konferenci „Philosophy and Social Science“. Ve spolupráci s českými a slovenskými kolegy pořádá místní verzi této konference „Filosofie a sociální vědy“ každý rok v listopadu. Přednášel na mnoha univerzitách v zahraničí: v EU, USA, Rusku, Číně, Indii, Indonésii, Jižní Koreji, Chile, Uruguayi a dalších zemích.
Občanská společnost a politická veřejnost
Podílí se na aktivitách občanské společnosti a poskytuje poradenskou činnost politikům. Je členem odborných komisí se zaměřením na politické analýzy, zahraniční politiku a dlouhodobé programy.
Vybraná díla
- Marek Hrubec, Johann A. Arnason, eds. (2016). Social Transformations and Revolutions
- Marek Hrubec, Nythamar de Oliveira, Emil Sobottka, Giovani Saavedra, eds. (2015). Justice and Recognition
- Marek Hrubec, Ladislav Hohoš, Peter Dinuš a kol. (2014). Revoluce nebo transformace?
- Marek Hrubec a kol. (2013). Kritická teorie společnosti. Český kontext
- Marek Hrubec a kol. (2012). Etika sociálních konfliktů
- Marek Hrubec (2011). Od zneuznání ke spravedlnosti. Kritická teorie globální společnosti a politiky
- Marek Hrubec, Miroslav Pauza, Josef Zumr a kol. (2011). Myslitel Karel Kosík
- Marek Hrubec a kol. (2010). Martin Luther King proti nespravedlnosti
- Marek Hrubec, ed. (2009). Between Islam and the West
- Marek Hrubec a kol. (2008). Sociální kritika v éře globalizace. Odstraňování sociálně-ekonomických nerovností a konfliktů
- Marek Hrubec, ed. (2008). Interkulturní dialog o lidských právech. Západní, islámské a konfuciánské perspektivy
- Marek Hrubec, Phillippe Van Parijs, Martin Brabec (2007). Všeobecný základní příjem
- Marek Hrubec, ed. (2005). Spor o Evropu: postdemokracie, nebo predemokracie?
- Marek Hrubec, ed. (2004). Globální spravedlnost a demokracie
- Marek Hrubec, ed. (2004), Demokracie, veřejnost a občanská společnost