Marcin Kamieniecki (syn Klemensa z Moskarzewa)
Quick Facts
Biography
Marcin Kamieniecki z Wielopola, (syn Klemensa Moskarzewskiego), herbu Pilawa (zm. 1439 r.) – właściciel i obrońca Zamku kamienieckiego, Zamku w Dobczycach i 16 wsi, polski rycerz i polski szlachcic.
Życiorys
Ożenił sięz Katarzyną, córką Piotra Szafrańca, wojewody sandomierskiego i krakowskiego, herbu Stary Koń. Miał sześciu synów: Piotra, Mikołaja, Marcina, Jana, Henryka i Klemensa, oraz trzy córki: Katarzynę, Dorotę i Małgorzatę.
W 1408 po ojcu Klemensie odziedziczył jako jego syn, cały majątek.
W 1410 prowadził spory z mieszczanami z Krosna aż król Władysław Jagiełło musiał rozgraniczać jego dobra od przedmieścia krośnieńskiego na rzece Głębokiej do ujścia do Wisłoka. Jan Długosz pisał o nim, żeza gwałty i występki Król odebrał mu Dobczyce i inne dobra w rejonie krośnieńskim. Jednak komisja królewska oddała mu Zamek kamieniecki w 1427 roku. W 1423 roku nabył Wielopole, natomiast w 1428 Komorniki, Niezdów, Bukownik i Wolicę sprzedał Piotrowi Kotkowi.
W 1448 po śmierci Marcina, trzej jego synowie, bracia: Mikołaj, Marcin i Henryk przeprowadzili między sobą dobrowolny podział dóbr Korczyna wraz z zamkiem „Kamieńcem”, oraz wsiami: Węglówką, Szklarami, Kombornią, Jabłonicą i Zawadą, która dostała się Henrykowi Kamienieckiemu.
Bibliografia
- Stanisław Gawęda; Rozwój Latyfundium Kamienieckich... s. 58-60 w: Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. III, red.Stanisław Cynarski, Kraków 1995.
- Polski Słownik Biograficzny t. 11, z 1 s. 512
- Jerzy Sperka; Szafrańcowie, Koniecpolscy, Koziegłowscy, Chrząstowscy. Nieznane koligacje i ich wpływ na funkcjonowanie sceny politycznej w okresie panowania Władysława Jagiełły w: Średniowiecze polskie i powszechne T. I, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 1999.