peoplepill id: maksymilian-sznepf
MS
Poland
1 views today
5 views this week
Maksymilian Sznepf
Officer of the Polish Army

Maksymilian Sznepf

The basics

Quick Facts

Intro
Officer of the Polish Army
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Drohobych
Place of death
Warsaw
Age
82 years
Family
The details (from wikipedia)

Biography

Grób Maksymiliana Sznepfa na cmentarzu wojskowym na Powązkach

Maksymilian Marian Sznepf, właściwie Schnepf (ur. 10 grudnia 1920 w Drohobyczu, zm. 17 sierpnia 2003 w Warszawie) – pułkownik dyplomowany ludowego Wojska Polskiego.

Życiorys

Urodził się w Drohobyczu w rodzinie żydowskiej, jako syn Szymona Schnepfa (zm. 1936) i Eugenii (Gitli) z domu Kneppel (zm. 1942). Miał dwóch starszych braci: Zygmunta (1913-1942) i Mariana (także oficera LWP). Wraz z rodziną zamieszkiwał przy ulicy J. Piłsudskiego 15 w Drohobyczu. Jego ojciec był kupcem oraz działaczem politycznym i społecznym w Drohobyczu. Kształcił się w Państwowym Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Drohobyczu (jego nauczycielem był Bruno Schulz).

Podczas II wojny światowej był żołnierzem 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, sformowanej w 1943. Brał udział w walkach o Stalingrad, bitwie pod Lenino, walkach o warszawską Pragę, walkach o Warszawę, operacji berlińskiej. Następnie służył w ludowym Wojsku Polskim od 3 czerwca 1946 do 2 września 1950. W lipcu 1945 w stopniu porucznika dowodził pododdziałem złożonym z dwóch kompanii w sile ok. 110-160 żołnierzy z 1 Praskiego Pułku Piechoty, wspierających wojska sowieckie w operacji określonej później mianem „obława augustowska”. Od 3 września 1951 do 24 sierpnia 1954 w stopniu podpułkownika pełnił funkcję szefa I Oddziału Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Studia wyższe ukończył na Akademii Sztabu Generalnego uzyskując tytuł magistra. Uzyskał tytuł oficera dyplomowanego.

Był długoletnim kierownikiem Studium Wojskowego na Uniwersytecie Warszawskim. Był także kierownikiem Akademii Teatralnej i ASP. Był dyrektorem w Żydowskim Instytucie Historycznym. Sprawował stanowisko dyrektora administracyjnego w Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie. Działał jako publicysta Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Do końca życia był pułkownikiem dyplomowanym w stanie spoczynku.

Zmarł 17 sierpnia 2003 w Warszawie. 22 sierpnia 2003 został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Jego żoną została Alicja z domu Szczepaniak, z którą miał synów Ryszarda (ur. 1951, dyplomata) i Zygmunta.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari (1945)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1961)
  • Krzyż Walecznych
  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Srebrny Medal Zasłużonym na Polu Chwały
  • Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk
  • Złota odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy”
  • Medal za Berlin
  • Medal za Zwycięstwo
  • Medal za pięciolecie

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Maksymilian Sznepf is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Maksymilian Sznepf
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes