peoplepill id: ludwik-zarnowski
Poland
1 views today
1 views this week
Ludwik Żarnowski
Polski metalurg

Ludwik Żarnowski

The basics

Quick Facts

Intro
Polski metalurg
Places
Gender
Male
Place of death
Łódź, Łódź Voivodeship, Poland
Age
76 years
Education
Saint Petersburg State Institute of Technology
The details (from wikipedia)

Biography

Ludwik Żarnowski (ur. 25 października 1877 we wsi Zeloma w guberni Jekaterynosławskiej (obecnie Ukraina), zm. 2 grudnia 1953 w Łodzi) – polski metalurg, profesor Akademii Górniczej w Krakowie i Politechniki Łódzkiej.

Był synem Ludwika, powstańca styczniowego, zesłanego na 10 lat Syberię. W roku 1894 roku ukończył szkołę realną w Orle i rozpoczął studia w Instytucje Technologicznym w Petersburgu, które ukończył W roku 1900 ukończył Instytut Technologiczny w Petersburgu z tytułem inżyniera technologa. Praca dyplomowa dotyczyła projektu z konstrukcji parowozów. Po ukończeniu studiów powrócił do Polski i rozpoczął pracę zawodową w zakładach Hutniczych B. Hantke w Częstochowie, początkowo jako konstruktor, a następnie jako asystent kierownika wydziału Wielkich Pieców. W 1902 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie został zatrudniony jako starszy asystent W Katedrze Wytrzymałości Materiałów w Politechnice Warszawskiej. W roku 1903 aresztowany i osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej za przynależność do Polskiej Partii Socjalistycznej. Warunkiem zwolnienia było opuszczenie Warszawy. W 1904 roku wyjechał na Ukrainę, gdzie pracował jako konstruktor w Zakładach Hutniczych Południowo–Rosyjskiego Towarzystwa Metalurgicznego w Kamieńskoje. W roku 1906 został asystentem szefa wydziału walcowni i kuźni, w 1917 roku szefem wydziału, a od 1919 roku naczelnym inżynierem huty. W 1921 roku objął stanowisko docenta w Akademii Górniczej w Jekaterynosławiu, gdzie wykładał plastyczną obróbkę metali.

Po uzyskaniu niepodległości powrócił w sierpniu 1922 do Polski i w 1923 roku objął stanowisko zastępcy naczelnego dyrektora Towarzystwa Akcyjnego Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich, a następnie dyrektora naczelnego, które to obowiązki pełnił do marca 1935. W tym okresie rozbudował i unowocześnił Zakłady Ostrowieckie, szczególnie w zakresie wydziałów przeróbki plastycznej. Był inicjatorem i uczestnikiem powołania 25 stycznia 1930 Sekcji Hutniczej w ramach Stowarzyszenia Górników i Hutników Polskich, przekształconego 7 grudnia 1930 w Stowarzyszenie Hutników Polskich. W 1932 roku pełniąc obowiązki dyrektora Zakładów Ostrowieckich jednocześnie powrócił do pracy naukowo-dydaktycznej i prowadził wykłady zlecone z walcownictwa i kuźnictwa na Politechnice Warszawskiej. W 1935 roku został przeniesiony do Warszawy do Zarządu Głównego S-ki Akc. Zakładów Ostrowieckich w charakterze rzeczoznawcy; na tym stanowisku pracował do 1944 roku. W roku 1936 został zaproszony do Akademii Górniczej w Krakowie jako zastępca, a po śmierci profesora Łowińskiego jako profesor nadzwyczajny, obejmując wykłady z walcownictwa i maszyn hutniczych. W 1938 roku został mianowany profesorem zwyczajnym w Katedrze Walcownictwa, Kuźnictwa i Maszyn Hutniczych.

W czerwcu 1939 przeniósł się do Politechniki Warszawskiej i objął Katedrę Technologii Metali, jednakwybuch II wojny światowej uniemożliwia realizację planów. Podczas okupacji w Warszawie organizował różne formy tajnego nauczania. Po utworzeniu w 1942 roku Wyższej Szkole Technicznej w Warszawie kierował laboratorium metalurgicznym (dawnym Zakładem Metalurgicznym Politechniki) oraz prowadził wykłady z metalurgii, walcownictwa i kuźnictwa. Jednocześnie potajemnie prowadził prace dyplomowe dla dawnych studentów Politechniki Warszawskiej. Po wybuchu powstania warszawskiego został wywieziony 5 sierpnia 1944 do obozu koncentracyjnego w Głogowie, a następnie przewieziony do obozu pod Gdynią. Po wyzwoleniu obozu 15 marca 1945 zamieszkał we wsi Jeziorko pod Łodzią.

Był jednym ze współorganizatorów Politechnice Łódzkiej. 1 lipca 1945 rozpoczął na stanowisku profesora zwyczajnego i kierownika Katedry Metalurgii Wydziału Mechanicznego. Na Wydziałach Mechanicznym i Elektrycznym prowadził wykłady i zajęcia z metalurgii z walcownictwem, kuźnictwa i prasownictwa, technologii metali oraz laboratorium metalograficzne.

Był autorem podstawowych podręczników z zakresu kuźnictwa i walcownictwa, skryptów oraz pomocy naukowych. Publikował liczne artykuły w Przeglądzie Górniczo–Hutniczym i Przeglądzie Mechanicznym. Profesor Ludwik Żarnowski był propagatorem łączenia badań naukowych z praktyką i ich wprowadzania do przemysłu. Prawie wszystkie prace dyplomowe wykonane pod jego kierunkiem zostały wdrożone w przemyśle. Interesował się także biologią, ogrodnictwem, malarstwem i literaturą rosyjską.

Przypisy

Bibliografia

  • Ewa Chojnacka, Zbigniew Piotrowski, Ryszard Przybylski (red.): Profesorowie Politechniki Łódzkiej 1945–2005. Łódź: Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2006, s. 311-312.
  • Prof. dr inż. Ludwik Żarnowski (1877-1953). 200lathutywostrowcu.pl. [dostęp 2015-02-17].
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Ludwik Żarnowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Ludwik Żarnowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes