peoplepill id: ludwik-witkowski
LW
1 views today
1 views this week
Ludwik Witkowski

Ludwik Witkowski

The basics

Quick Facts

Gender
Male
Place of birth
Niwka
Place of death
Warsaw
Age
89 years
The details (from wikipedia)

Biography

Ludwik Witkowski vel Ludwik Wiertek vel Jan Konstanty Kobudziński vel Michał Gładysz pseud.: „Kosa”, „Pocisk”, „Michał” (ur. 5 czerwca 1914 w Niwce, obecnie dzielnicy Sosnowca, zm. 23 lutego 2004 w Warszawie) – oficer Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej, dyplomowany kapitan artylerii służby stałej, cichociemny.

Życiorys

Po zdaniu matury w Sosnowcu w 1934 roku uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty w Różanie, po czym został przydzielony do 31 pułku artylerii lekkiej. Od 1935 roku uczył się Szkole Podchorążych Artylerii w Toruniu. Od 1937 roku służył jako dowódca plutonu, a następnie baterii w 10 pułku artylerii ciężkiej stacjonującym w Przemyślu.

We wrześniu 1939 roku walczył w 24 dywizjonie artylerii ciężkiej działającym w ramach 24 Dywizji Piechoty jako oficer zwiadowczy. Przy próbach przekroczenia granicy polsko-węgierskiej był dwukrotnie aresztowany i zwalniany. Wreszcie udało mu się to 28 października. Był internowany na Węgrzech. 18 grudnia dotarł do Francji, gdzie został skierowany do koszar Besieres i do Camp de Coëtquidan. Pełnił tam funkcję instruktora w szkole podoficerskiej. Po upadku Francji ewakuował się do Wielkiej Brytanii, gdzie przydzielono go do I dywizjonu 1 pułku artylerii ciężkiej w Dundee.

Zgłosił się do służby w kraju. Po przeszkoleniu w dywersji został zaprzysiężony 29 listopada 1942 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. Zrzutu dokonano w nocy z 20 na 21 lutego 1943 roku w ramach operacji „File” dowodzonej przez por. naw. Karola Gębika (zrzut na placówkę odbiorczą „Słoń” w pobliżu wsi Kotlice). W czasie skoku, na skutek bardzo silnego wiatru, doznał obrażeń, będąc ciągniętym przez spadochron po ziemi. Po aklimatyzacji w Warszawie dostał przydział do Kedywu Okręgu Śląsk AK, jednak w związku z trudnościami w przerzucie został wezwany z powrotem z Krakowa do Warszawy i przydzielony do tamtejszego Kedywu. Przez parę miesięcy chorował na dyzenterię. W lipcu 1943 roku dostał przydział na dowódcę oddziału dyspozycyjnego tzw. Batalionu Saperów Praskich kpt. Józefa Pszennego „Chwackiego”, od 1 sierpnia był dowódcą własnego, samodzielnego oddziału Kedywu, oddziału „Kosy”. Równocześnie, od listopada pełnił funkcję zastępcy komendanta Kedywu Okręgu. W rocznym okresie, do 31 lipca 1944 roku, oddział „Kosy” przeprowadził kilkadziesiąt brawurowych akcji bojowych, w tym m.in.:

  • opanowanie (w sile około 70 żołnierzy) stacji kolejowej Skruda i zdobycie broni z zatrzymanego pociągu transportowego (11/12 września 1943 roku)
  • akcja na pociąg towarowy koło Choszczówki (27/28 września)
  • opanowanie stacji Dębe Wielkie i zatrzymanie pociągu towarowego (4/5 października)
  • atak na niemiecki samochód policyjny przeprowadzający łapanki uliczne przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie (22 października, zabito 2 Niemców, 4 raniono). Tego samego dnia w tym samym miejscu zaatakowano 4 samochody z żandarmami
  • wiele akcji likwidacyjnych.

26 lipca 1944 roku został mianowany dowódcą Oddziału Osłony Kwatery Głównej Komendy Okręgu Warszawskiego AK. W powstaniu warszawskim 1 sierpnia na czele Oddziału zdobył po zaciętej walce Hotel Victoria przy ul. Jasnej. Dzięki temu w tym budynku rozlokował się w pierwszych dniach powstania sztab Okręgu z Antonim Chruścielem „Monterem” na czele. „Kosa” brał udział w atakach na budynek PAST-y 8 i 20 sierpnia, na Komendę Policji, kościół świętego Krzyża w Warszawie i Hale Mirowskie.

Po kapitulacji powstania dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał m.in. w obozie w Lamsdorf i Oflagu VII A Murnau, skąd został 29 kwietnia 1945 roku uwolniony przez wojska amerykańskie. 29 czerwca 1945 roku zameldował się w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. W 1946 roku ukończył VI kurs Wyższej Szkoły Wojennej na obczyźnie, uzyskując tytuł oficera dyplomowanego. Do września 1946 roku służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i kolejne 2 lata w PKPR, po czym wrócił do Polski. Był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa i Służbę Bezpieczeństwa.

Pracował jako: kierownik referatu Departamentu Zagranicznego NBP (1949–1952), naczelnik Wydziału Importu Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Przemysłu Ciężkiego (1952–1957), starszy kontroler rachunkowy w Departamencie Zagranicznym NBP, naczelnik wydziału Departamentu Informatyki NBP. W 1978 roku przeszedł na emeryturę.

Wspólnie z bratem Henrykiem napisał książkę pt. Kedywiacy (Warszawa, 1973, Instytut Wydawniczy „Pax” ). Wystąpił w filmie dokumentalnym Cichociemni z 1989 roku (scenariusz i reżyseria Marek Widarski; wystąpili w nim również: Stefan Bałuk, Bronisław Czepczak vel Górecki, Stefan Ignaszak, Stanisław Jankowski, Wacław Kopisto, Tomasz Kostuch i Józef Nowacki).

Awanse

  • podporucznik – ze starszeństwem od 1 października 1937 roku
  • porucznik – ze starszeństwem od 20 marca 1941 roku
  • kapitan – 17 września 1944 roku.

Odznaczenia

Życie rodzinne

Był synem Ludwika, urzędnika pocztowego, i Anny z domu Naszydłowskiej. Miał starszego brata Henryka (1912–1982). W 1952 roku ożenił się z Krystyną Kruszewską (ur. w 1924 roku). Mieli dwoje dzieci: Joannę (ur. w 1954 roku) i Michała (ur. w 1956 roku).

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Ludwik Witkowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Ludwik Witkowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes