peoplepill id: ludwik-lipnicki
LL
Poland
4 views today
4 views this week
Ludwik Lipnicki
Polish biologist, writer

Ludwik Lipnicki

The basics

Quick Facts

Intro
Polish biologist, writer
Places
Gender
Male
Birth
Place of birth
Łubianka, West Pomeranian Voivodeship, Gmina Barlinek, Myślibórz County, Poland
Age
74 years
Education
Nicolaus Copernicus University in Toruń
The details (from wikipedia)

Biography

Ludwik Ireneusz Lipnicki (ur. 25 sierpnia 1947 w Łubiance, zm. 31 stycznia 2021 w Drezdenku) – polski biolog, specjalizujący się w lichenologii i ekologii; poeta i prozaik; nauczyciel akademicki związany do 2014 roku z Akademią Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu.

Życiorys

Urodził się Łubiance koło Gorzowa Wielkopolskiego, mieszkał w Drezdenku. W 1964 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 19 w Gorzowie Wlkp. Bezpośrednio po zdaniu matury rozpoczął pracę jako nauczyciel w szkolnictwie podstawowym, a następnie średnim. Tytuł zawodowy magistra uzyskał na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1976 roku, na podstawie pracy pt. Porosty Drezdenka. W 1986 roku Rada Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK nadała mu stopień naukowy doktora nauk przyrodniczych w zakresie biologii na podstawie pracy nt. Porosty Borów Tucholskich i problemy ich ochrony, której promotorem była prof. dr hab. Jadwiga Wilkoń-Michalska. Od 1977 roku pracował jako adiunkt w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Dalsza praca naukowo-badawcza prowadzona przede wszystkim w Borach Tucholskich, a także w innych regionach Polski, uzupełniona wynikami badań poza granicami kraju, głównie w Niemczech i w Skandynawii pozwoliła mu zdobyć w 1999 roku stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych w zakresie biologii o specjalności biologii – botaniki, nadany przez Radę Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK; przyczynkiem była rozprawa pt. Kształtowanie się flor porostów na podłożach o cechach pionierskich. W 2001 roku awansował na profesora nadzwyczajnego AWF w Poznaniu i został kierownikiem Pracowni Biologii i Ochrony Przyrody ZWKF w Gorzowie Wlkp. poznańskiej AWF. Po przejściu na emeryturę, w latach 2016-2020 pracował jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Turystyki i Nauk o Zdrowiu Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego (członek założyciel Sekcji Lichenologicznej); był członkiem International Association of Lichenology. Odbył staże naukowe w Museum Naturkunde w Stuttgarcie i w Uniwersytecie w Kopenhadze. W ramach współpracy z lichenologami z innych krajów uczestniczył w zagranicznych wyprawach naukowych, m.in. na Jutlandię (1994), Wyspy Owcze (1995). Uczestniczył także w wyprawach na Wyspy Kanaryjskie (2012), Spitsbergen (2016) oraz trwające każdorazowo po kilka miesięcy – do USA i Kanady (2009, 2013 i 2017) – od Alaski po Arizonę i Kalifornię, gdzie prowadził obserwacje naukowe w parkach narodowych.

Współinicjator utworzenia licznych obiektów chronionych, m.in. Parku Narodowego Bory Tucholskie, parków krajobrazowych (Zaborskiego, Barlinecko-Gorzowskiego, Wdeckiego i Tucholskiego), około 30 rezerwatów przyrody, w tym rezerwatu „Bór Chrobotkowy im. Prof. Z. Tobolewskiego” – pierwszego rezerwatu przyrody, w którym głównym celem ochrony są porosty naziemne. Przyczynił się do powołania innych obiektów chronionych, m.in. licznych pomników przyrody, w tym pierwszych w Polsce chroniących porosty nadrzewne.

Członek Rady Naukowej Parku Narodowego Bory Tucholskie, a przed przejściem na emeryturę – RN Drawieńskiego PN oraz Rad Naukowo-Społecznych Leśnych Kompleksów Promocyjnych (LKP Bory Lubuskie, LKP Puszcza Notecka) i parków krajobrazowych. Członek, a przez kilkanaście lat przewodniczący Regionalnej (wcześniej Wojewódzkiej) Rady Ochrony Przyrody w Gorzowie Wlkp. Działacz samorządowy; w 2011 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Drezdenko.

W swojej pracy naukowej zajmował się głównie: ekologią, monitoringiem biologicznym, ochroną przyrody, a szczególnie ochroną porostów.

Twórczość literacka

Był autorem tomików poetyckich, powieści, opowiadań, felietonów oraz innych form literackich. Główną inspiracją jest przyroda. Jako poeta zadebiutował w 1986 na łamach „Przyrody Polskiej”. Wiersze publikował głównie w czasopismach oraz w postaci tomików. Zamieszczone są także w antologiach (np. Kiełczewski B., Wiśniewski J. Kulturotwórcza rola lasu, Poznań 1996). Utwory poetyckie i prozatorskie emitowane były w ogólnopolskich i regionalnych programach radiowych i telewizyjnych. Niektóre wiersze zostały przełożone na język niemiecki. Od 1995 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich.

Jego twórczość literacka była przedmiotem licznych opracowań krytycznych i recenzji, m.in.: Krystyny Kamińskiej, Zdzisława Łączkowskiego, Macieja Zdziarskiego, Bronisława Słomki, Czesława Markiewicza, Renaty Ochwat.   Dwukrotnie został laureatem II nagrody w kategorii prozy w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Zdzisława Morawskiego. Muzykę do kilku jego wierzy skomponował Leonard Luther i umieścił jako utwory poezji śpiewanej na płytach CD, m.in. Kraina zagubionych marzeń (2003), Leonard Luther & Własny Port – Live (2011).  

Autor emitowanych na antenie Radia Zachód czterech wydań Radiowej Książki Poetyckiej oraz cyklu 23 felietonów – reportaży pt. „Wielka wieś Ameryka”.

Publikacje

Naukowe

Spośród ok. 160 publikacji naukowych najważniejsze to:

  • Porosty Borów Tucholskich. Acta Mycologica 26(1), 1990
  • Motive und die erste Ergebnisse des praktischen Flechten-schutzes in Polen. Bryonora 9, 1992
  • Koncepcja korytarzy ekologicznych województwa gorzowskiego. Gorzów Wlkp. 1998, współautor
  • Kształtowanie się flor porostów na podłożach o cechach pionierskich. Monographiae Botanicae 84, 1998
  • Porosty Borów Tucholskich. Przewodnik do oznaczania gatunków krzaczkowatych i listkowatych. Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Charzykowy 2003
  • Czerwona lista porostów zagrożonych w Borach Tucholskich. Monographiae Botanicae 91, 2003
  • Protected lichens in the Bory Tucholskie Forest (N Poland) and threats to them. Ithaca: Mycotaxon Ltd. 2006
  • Lichenologia i lichenolodzy w Polsce. Gorzów Wlkp. 2012, współautor
  • Lichen protection – protected lichen species. 2012, redaktor i współautor
  • The role of symbiosis in the transition of some eukaryotes from aquatic to terrestrial environments. Symbiosis 65(2), 2015

Ważne miejsce w twórczości naukowej i popularyzatorskiej Ludwika Lipnickiego zajmują monografie przyrodnicze przeznaczone dla szerokiego kręgu odbiorców. Niektóre spośród nich:

  • Przyroda gminy Drezdenko. Drezdenko 2006, redaktor i współautor
  • Przyroda gminy Skwierzyna. Skwierzyna 2009, redaktor i współautor
  • Drzewa i Krzewy Drezdenka. Drezdenko 2017; wyróżnienie Nagrodą Rektora UAM w Poznaniu za najlepszą książkę popularnonaukową 2017
  • Kręgi Kamienne w Odrach. Goci i porosty. Charzykowy 2019, współautor

Literackie

  • O tym ci powiem, Chojnice 1991, wiersze
  • Zapięła się jesień, Kraków 1994, wiersze
  • Na niebie na ziemi, Gorzów Wlkp. 2002, proza poetycka; nominacja do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego
  • Pan Iko. Powieść na wtorek, Gorzów Wlkp. 2007, powieść; laureat Lubuskiego Wawrzynu Literackiego
  • Łapacze snów, Kraków 2011, wiersze
  • Zachód słońca, Gorzów Wlkp. 2011, powieść
  • Duch Czarnej Wody. Anegdoty nie tylko o lichenologach, Gorzów Wlkp. 2012, felietony, reportaże
  • Między Brdą a Wdą, Chojnice 2017,  album fotograficzno-poetycki, współautor

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Ludwik Lipnicki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Ludwik Lipnicki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes