peoplepill id: ludwik-jerzy-rossowski
LJR
Poland
1 views today
1 views this week
Ludwik Jerzy Rossowski
Social activist, member of the Siberian Union

Ludwik Jerzy Rossowski

The basics

Quick Facts

Intro
Social activist, member of the Siberian Union
Places
Gender
Male
Place of birth
Vilnius, Vilnius City Municipality, Vilnius County, Lithuania
Place of death
Łódź, Łódź Voivodeship, Poland
Age
86 years
Education
SGH Warsaw School of Economics
Łódź University of Technology
Awards
Order of Polonia Restituta
 
Pro Memoria Medal
 
Pro Patria Medal
 
Medal "Guardian of National Memorials"
 
Honorary Badge of the City of Łódź
 
The details (from wikipedia)

Biography

Ludwik Jerzy Rossowski (ur. 17 marca 1933 w Wilnie, zm. 23 sierpnia 2019 w Łodzi) – informatyk, działacz społeczny, wieloletni członek Związku Sybiraków.

Życiorys

Młodość i wykształcenie

Syn Jerzego i Janiny z Poznańskich. Po wybuchu II wojny światowej uniknął wywózki w głąb Związku Radzieckiego. W 1945 r. wraz z matką opuścił Wilno i przeniósł się na Podkarpacie.

W pierwszym roku po przeprowadzce uczęszczał do Miejskiego Koedukacyjnego Gimnazjum i Liceum w Rymanowie. Następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego w Pilźnie, gdzie w 1951 r. zdał egzamin dojrzałości. Studia wyższe rozpoczął w październiku 1951 r. w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, jednak po miesiącu przeniósł się do Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Łodzi, gdzie kontynuował naukę (1951–1955) i ukończył studia stopnia pierwszego. Następnie studiował w latach 1956–1960 na Politechnice Łódzkiej.

Działalność zawodowa

Po studiach został zatrudniony w Przedsiębiorstwie Hydrologicznym w Łodzi, a następnie w Zakładzie Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ZETO), m.in. na stanowisku zastępcy dyrektora Zakładu. Później przeszedł do łódzkiego Zakładu Ekonomiki i Informatyki Gospodarki Komunalnej, skąd trafił do Zakładu Przetwarzania Danych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi, którym kierował od 1984 r. do przejścia na emeryturę.

Działalność społeczna

Włączył się w działalność łódzkiego oddziału Związku Sybiraków od momentu jego powstania w 1989 r. W latach 1990–1993 był prezesem Koła Śródmieście-Polesie. W 1992 r. został przewodniczącym Komisji Historycznej Łódzkiego Oddziału Związku Sybiraków. Równocześnie, korzystając z doświadczenia zawodowego, informacje na temat pozyskiwanych relacji Sybiraków zamieszczał na witrynie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Doprowadził też do opracowania w 1997 r. strony internetowej oddziału, była to też pierwsza strona internetowa w całym Związku Sybiraków.

Aktywność wydawnicza

Był jednym z inicjatorów działalności oddziału łódzkiego w zakresie wydawniczym, popularyzatorskim oraz upamiętniania losów zesłańców i łagierników. Stał się również kronikarzem działalności łódzkich Sybiraków i autorem szeregu artykułów w prasie. Przez niemal dziewięć lat (1993–2001) wydawał co miesiąc „Biuletyn Historyczny Oddziału”. W 2003 r. wydał monografię pt. Łódzcy Sybiracy 1989–2003. Jest także autorem wydanych przez Zarząd Główny Związku Sybiraków materiałów z dwu kolejnych Krajowych Zjazdów Delegatów Związku – IV (2002) i V (2006). Był współinicjatorem i uczestnikiem opracowania w 2003 multimedialnego pakietu „Sybiracy” o zesłaniach Polaków na Sybir, który powstał – jako materiał poglądowy dla nauczycieli łódzkich szkół – siłami kilkunastu Sybiraków i nauczycieli w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. W latach 2002–2005 opracowywał na wniosek Zarządu Głównego Księgę Sybiraków 2006, prezentującą 16-letni dorobek 504 kół Związku. Był autorem dwu pierwszych części Księgi i współautorem trzeciej. Uczestniczył w wydawaniu rocznika „My, Sybiracy” (w 1993 r. został jego redaktorem naczelnym). W 20 numerach pisma zamieścił 76 artykułów swego autorstwa.

Z jego inicjatywy jedna z łódzkich szkół otrzymała imię Sybiraków, ponadto przyczynił się do zorganizowania konkursu dla uczniów łódzkich szkół ponadpodstawowych pt. „Spotkanie z Sybirakiem” (2007–2008). Współredagował wydanie materiałów pokonkursowych oraz w późniejszym czasie, w oparciu o te materiały, zorganizował trzy wystawy i spotkanie autorskie w Bibliotece Sybiraka.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Medal „Pro Memoria”,
  • Medal „Pro Patria”,
  • Złoty Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”,
  • Honorowa Odznaka Miasta Łodzi,
  • Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej (2009),
  • Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Bibliografia

  • Justyna Czerniakowska (red.), Kustosz Pamięci Narodowej : ludzie, instytucje, organizacje, Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2020, ISBN 978-83-8098-309-0, OCLC 1228840326 .
  • Albin Głowacki, Wojciech Marciniak. Ludwik Jerzy Jan Rossowski (1933-2019). „Zesłaniec. Pismo Rady Naukowej Zarządu Głównego Związku Sybiraków”. 79 (2019). Warszawa: Związek Sybiraków. ISSN 1426-2126. OCLC 749136697. 
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Menu Ludwik Jerzy Rossowski

Basics

Introduction

Życiorys

Ordery i odznaczenia

Bibliografia

Lists

Also Viewed

Lists
Ludwik Jerzy Rossowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Ludwik Jerzy Rossowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes