Lucija Mulej Mlakar
Quick Facts
Biography
Lucija Mulej Mlakar slovenska sociologinja, publicistka, pisateljica, antropologinja, filantropinja, * 15. avgust 1977, Jesenice.
Življenje in delo
Leta 2006 je doktorirala iz sociologije znanosti, leta 2009 je postala docentka in leta 2014 izredna profesorica. V letih 2007-2009 je sodelovala kot asistentka na FDV, v letih od 2009 do 2011 je poučevala na Mednarodni fakulteti za družbene in poslovne študije Celje.
V letu 2006 je na Danskem, na Inštitutu za politične in antropološke študije delovala pod mentorstvom phil. dr. Toma Bryderja. V okviru dela na ZRC SAZU je sodelovala z EMUNI, Evro-sredozemsko univerzo.
Bila je generalna sekretarka Gibanja za pravičnost in razvoj, ki ga je ustanovil predsednik dr. Janez Drnovšek. Leta 2010 je postala redna predavateljica na DOBA Fakulteti, kjer je predavala predmete Modeli in orodja uspešnega komuniciranja v podjetju, Pozitivna psihologija za sodobno poslovanje, Kvaliteta življenja ter Metodologija poslovnega raziskovanja. Leta 2011 je prejela priznanje za najboljšo profesorico magistrskega študija. Predavala je tudi na Fakulteti za organizacijske študije v Novem mestu ter na Gea Collegeu, kjer je leta 2015 postala predstojnica katedre in predavateljica predmetov Etika in Poslovna etika.
Leta 2012 je ustanovila Društvo za razvoj duhovne inteligence Budni.
Leta 2017 je na DMHS - Društvo za medicinsko hipnozo Slovenije prejela naziv terapevtka medicinske hipnoze.
Je avtorica številnih znanstvenih člankov ter šestih knjig: Skrivnost - Zakaj ne deluje pri vas?, Relativizem v sociologiji znanosti ter angleške knjige How to Win European Project in Humanities (Kako pridobiti EU projekt v humanistiki) ter antropološko-socioloških refleksij On-kraj raz-kritja ter Heroji.
V znanstveni monografiji (doktorska disertacija) Relativizem v sociologiji znanosti razčlenjuje številne izvirne poglede na epistemologijo znanosti. Išče odgovor na staro vprašanje: »Ali je znanje sploh možno?« Glavna hipoteza je manifest odpiranja kreativnih potencialov. Pomembna je analiza Kuhnovega in Feyerabendovega opusa, kajti relativizem teh dveh teoretikov, interpretiran v času vojn med znanostmi, je še vedno polje predsodkov in številnih napačnih interpretacij. Delo se ukvarja z analizo učinkov sodobnih holističnih teorij znanosti na pojmovanje znanosti in znanstvenega znanja v sodobni sociologiji znanosti. Avtorica pojmuje holizem na več ravneh, na ravni jezika znanstvenih teorij, na epistemološki ravni (Duhem-Quineova teza o celostnosti testiranja hipotez) in semantični ravni.
Bibliografija
Znanstvena monografija
- Relativizem v sociologiji znanosti : benigni relativizem: manifest odpiranja kreativnih potencialov, Založba ZRC, ZRC SAZU, 2008 (Ljubljana : Littera picta)
Monografije
- Skrivnost : zakaj ne deluje pri vas?. Kranj: samozal., 2008
- The secret : why is it not working for you?. Ljubljana: Molga, 2009
- On-kraj raz-kritja : resnica o resnicah duha. Šmarješke Toplice: Stella, 2008 (COBISS)
- V poslanstvu dreves, več avtorjev. Polšnik : Center za zunanjo ureditev, Ljubljana : Hren, 2011
- Heroji : odgovorno duhovni vs. duhovno udobni. Ljubljana : Molga, 2015
Strokovni članki
- Konflikti kot učilnica samospoznavanja : kaj dobrega lahko pridobimo iz njih?. Farmacevtski vestnik, 2014
- E študij : novodobni vidik kreativne pedagogike kot primer samo-odgovornega menedžmenta. Medijska vzgoja in produkcija, 2011
Znanstveni članki
- Kontraindukcija kot vir novitet (rekonstrukcija "prave discipline"). Anthropos, 2008
- Umetnost vednosti: od prisile k svobodi izbire. V: FEYERABEND, Paul K. Znanost kot umetnost, (Zbirka Sodobna družba, 2008, 25). Ljubljana: Sophia, 2008 [COBISS.SI-ID 29709357]
- Nevarnost kot pogoj znanosti. Anthropos, 2005
Predavanje na tuji univerzi
- Identity and violence : [predavanje na seminarju v okviru magistrskega študija 'MA in Civilizations', org. Univerza v Soussu, EMUNI, 17.-18.XII.2008] / Abdouli Touhami, Lucija Mulej [1]
- Postmodern methodology and the debate on disputes about comparative methodology and knowledge cumulation in the social sciences : [University of Copenhagen, Department of Political Science, jan. 2006]. Copenhagen, 2006. [2]
Viri
- Nedelo: Poslovna antropologija je sodoben trend v ekonomiji (2. marec. 2014)
- Delo, priloga Ona: Lucija Mulej Mlakar: Srčnost je velik koncept (29. december 2015)
- Delo, priloga Ona: Siromašnost duha je velika (21. februar 2017)