Lidia Markiewicz-Ziental
Quick Facts
Biography
Lidia Markiewicz-Ziental lub Lidia Ziental pseud. „Mała”, „Lidka” (ur. 17 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 7 listopada 2020 tamże) – polska radczyni prawna, działaczka kombatancka, uczestniczka powstania warszawskiego, major WP w stanie spoczynku.
Życiorys
Urodziła się w Warszawie jako córka Eugeniusza i Stanisławy z domu Adamskiej. Jej ojciec był fabrykantem, weteranem wojny polsko-bolszewickiej. Przed wojną uczęszczała do szkoły sióstr szarytek na Nowolipkach. W czasie okupacji niemieckiej kontynuowała naukę w warszawskim Gimnazjum Anieli Hoene-Przesmyckiej. Należała również do konspiracyjnej organizacji harcerskiej. W momencie wybuchu powstania warszawskiego miała 14 lat. Mimo to zgłosiła się do elitarnego harcerskiego Batalionu „Zośka” podając, że ma 17 lat i otrzymała przydział do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii „Giewonta”. W czasie powstania brała udział we wszystkich akcjach kompanii i jako jedna z nielicznych przeszła cały szlak bojowy Zgrupowania „Radosław”. Uczestniczka między innymi w wyzwolenia obozu „Gęsiówka” i ataku na Dworzec Gdański. Była trzykrotnie ranna. Po kapitulacji powstania opuściła Warszawę wraz z ludnością cywilną.
Po wojnie ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim i wykonywała zawód radcy prawnego. Była aktywną działaczką kombatancką w ramach Środowiska Żołnierzy Batalionu „Zośka”.
Zmarła 7 listopada 2020. Pośmiertnie została awansowana na stopień podpułkownika. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera FIII-3-13).
Wybrane odznaczenia
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Walecznych (dwukrotnie),
- Krzyż Armii Krajowej,
- Krzyż Partyzancki,
- Warszawski Krzyż Powstańczy,
- Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” z Rozetą i Mieczami