peoplepill id: lidia-markiewicz-ziental
LM
Poland
1 views today
1 views this week
Lidia Markiewicz-Ziental
Polish lawyer

Lidia Markiewicz-Ziental

The basics

Quick Facts

Intro
Polish lawyer
Places
Work field
Gender
Female
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
90 years
Education
University of Warsaw
Awards
Armia Krajowa Cross
 
Cross of Valour
 
Cross of Valour
 
Partisan Cross (Poland)
 
Cross of the Warsaw Uprising
 
Cross of Merit
 
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
The details (from wikipedia)

Biography

Lidia Markiewicz-Ziental lub Lidia Ziental pseud. „Mała”, „Lidka” (ur. 17 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 7 listopada 2020 tamże) – polska radczyni prawna, działaczka kombatancka, uczestniczka powstania warszawskiego, major WP w stanie spoczynku.

Życiorys

Urodziła się w Warszawie jako córka Eugeniusza i Stanisławy z domu Adamskiej. Jej ojciec był fabrykantem, weteranem wojny polsko-bolszewickiej. Przed wojną uczęszczała do szkoły sióstr szarytek na Nowolipkach. W czasie okupacji niemieckiej kontynuowała naukę w warszawskim Gimnazjum Anieli Hoene-Przesmyckiej. Należała również do konspiracyjnej organizacji harcerskiej. W momencie wybuchu powstania warszawskiego miała 14 lat. Mimo to zgłosiła się do elitarnego harcerskiego Batalionu „Zośka” podając, że ma 17 lat i otrzymała przydział do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii „Giewonta”. W czasie powstania brała udział we wszystkich akcjach kompanii i jako jedna z nielicznych przeszła cały szlak bojowy Zgrupowania „Radosław”. Uczestniczka między innymi w wyzwolenia obozu „Gęsiówka” i ataku na Dworzec Gdański. Była trzykrotnie ranna. Po kapitulacji powstania opuściła Warszawę wraz z ludnością cywilną.

Po wojnie ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim i wykonywała zawód radcy prawnego. Była aktywną działaczką kombatancką w ramach Środowiska Żołnierzy Batalionu „Zośka”.

Grób Lidii Markiewicz-Ziental na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zmarła 7 listopada 2020. Pośmiertnie została awansowana na stopień podpułkownika. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera FIII-3-13).

Wybrane odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Walecznych (dwukrotnie),
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” z Rozetą i Mieczami

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Lidia Markiewicz-Ziental is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Lidia Markiewicz-Ziental
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes