peoplepill id: leszek-orlewicz
LO
Poland
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Łódź, Łódź Voivodeship, Poland
Place of death
Łódź, Łódź Voivodeship, Poland
Age
73 years
The details (from wikipedia)

Biography

Leszek Orlewicz (ur. 23 listopada 1946 w Świdnicy, zm. 18 lutego 2020 w Łodzi) – polski kompozytor, realizator filmów dokumentalnych i naukowych, operator, reżyser, scenarzysta, kompozytor, wykładowca; profesor nadzw. doktor habilitowany sztuk filmowych; założyciel studia filmowego Taurus Film ITD. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej w klasie Kompozycji i Dyrygentury w Łodzi. Autor muzyki do przeszło 100 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych oraz ponad 30 sztuk teatralnych i telewizyjnych, oraz autor i realizator przeszło 80 filmów dokumentalnych i naukowych.

Młodość

Zadebiutował w 1964 w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, pisząc muzykę do sztuki Wassa Żeleznowa. W następnych latach pracował jako nauczyciel muzyki w szkole podstawowej i liceum. Studia muzyczne na Wydziale Kompozycji i Dyrygentury. Od 1972 prowadził zespoły muzyczne w łódzkich domach kultury oraz w Polskim Radiu i objął stanowisko Dyrektora Grupy Wokalnej A vista, współpracującej z Orkiestrą Polskiego Radia w Łodzi pod kier. Henryka Debicha. W tym okresie pisał i aranżował utwory wokalne i instrumentalne, przeznaczone na antenę radia i telewizji.

Twórczość muzyczna

Na początku lat 70. założył zespół wokalno-muzyczny A vista, z którym w krótkim czasie stworzył ponad 100 piosenek nagranych i wyemitowanych w Polskim Radio, oraz wydrukowanych w gazetach w całej Polsce. Równolegle pisał muzykę teatralną; m.in. opracowania muzyczne do sztuk Wódko, wódeczko w Teatrze Ziemi Łódzkiej i Don Kichot wyzwolony Anatolija Łunaczarskiego, oraz balety Muza grecka i Święty ogień do libretta Romana Gorzelskiego.

W 1974 zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej przy filmach Ewolucja oraz Prognoza pogody w Wytwórni Filmów Animowanych SeMaFor, dla której w następnym roku skomponował oprawę muzyczną do 5 kolejnych produkcji. W 1976 rozpoczął współpracę z Wytwórnią Filmów Oświatowych, oraz rozpoczął pracę jako pianista, kompozytor i aranżer w warszawskim zespole Trojka, z którym w tym samym roku wystąpił 178 razy w Polsce i 60 razy w Niemczech, Szwecji, Austrii i Czechosłowacji. W lipcu 1976 zadebiutował w filmie fabularnym Latarnik – adaptacji noweli Henryka Sienkiewicza. Do roku 1986 napisał muzykę do ponad 45 kolejnych produkcji telewizyjnych i teatralnych (m.in. Oblęgorek Henryka Sienkiewicza, Detektywi na wakacjach, Kolędy stanu wojennego, Rycerze i rabusie, Formiści polscy), oraz 2 oratoria na wielką orkiestrę symfoniczną.

Pierwszą połowę roku 1986 spędził w Niemczech Zachodnich w Operze w Führt, gdzie pracował jako II dyrygent przy operach wagnerowskich. Wtedy też, zafascynowany malarstwem Pietera Bruegla rozpoczął pracę nad baletem zainspirowanym obrazem Ślepcy, który ostatecznie wystawił w roku 1988 w Stuttgarcie. Przez następne lata dalej tworzył muzykę na potrzeby filmu i teatru, skomponował również oprawę muzyczną do kilku reklam telewizyjnych. W 1995 roku jego 50-minutowy utwór pt. Jewish Rhapsody zdobył I miejsce na konkursie kompozytorskim rozpisanym przez Donau Ballett w Wiedniu z okazji 50-lecia holocaustu.

W następnych latach udźwiękowił 280 trzydziestominutowych odcinków programów telewizyjnych emitowanych w TVP oraz Telewizji Polsat, m.in. Idź na całość, Klub pana Rysia, Wehikuł czasu.

Realizacje filmowe

W 1994 Leszek Orlewicz zainwestował w nieznany wówczas w Polsce system do nieliniowego montażu filmowego Avid Media Composer i założył studio filmowe Taurus Film Ltd. Pierwszą jego autorską produkcją był zrealizowany w 1995 film dokumentalno–dydaktyczny pt. Koń jaki jest... czyli arkana sztuki jeździeckiej dla Polskiego Związku Jeździeckiego. W tym samym roku Leszek Orlewicz zrealizował 2 filmy edukacyjne dla Instytutu Goethego w Berlinie: Deutsch in Action i 'eutsch für den Beruf. Przez następne 2 lata powiększył swój dorobek o kolejnych pięć filmów dokumentalnych oraz filmową adaptację sztuki Patricka Süskinda Dzieci z Dworca ZOO w reżyserii Wowo Bielickiego.

W 1998 zrealizował swój pierwszy cykl filmowy, traktujący o nowotworze piersi (wspólnie z Narodową Koalicją do Walki z Rakiem), oraz nagrodzony na 16 festiwalach filmowych telewizyjny film dokumentalny Pożegnanie z Julią (reżyseria, scenariusz, montaż). W roku 2000 ugruntował swoją pozycję w świecie filmu medycznego poprzez cykl czterech filmów popularnonaukowych opisujących problematykę nowotworu płuc, pt. Na śmierć i życie. Jednocześnie rozpoczął naukę w PWSFTviT w Łodzi na Wydziale Operatorskim (w 2002 obronił dyplom licencjata a w 2004 dyplom magistra) i zaczął samodzielnie realizować zdjęcia.

W 2001 nakręcił m.in. kolejny cykl filmów medycznych pt. Serce nie sługa, do współpracy przy którym zaprosił światowej sławy kardiochirurga, Zbigniewa Religę. Rok później zrealizował film dokumentalny dla I Programu TVP pt. Choreograf – pokazany w 15 krajach Europy film krytykujący działalność agencji i szkół modelek. Film przyniósł twórcy proces sądowy o pokazanie tytułowego Choreografa w złym świetle; sprawa ta jednak została umorzona po 2 latach.

Do roku 2006 Leszek Orlewicz zrealizował następne 12 filmów naukowych – m.in. Agape satanas czyli egzorcyści polscy (2002), Mężczyzna po pięćdziesiątce, czyli co z tą prostatą (2003), Czysta hipnoza (2004), Introwizje – Jerzy Skolimowski (2005) – oraz 2 teledyski. W 2006 otrzymał grant od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na cykl produkcji naukowych Filmowa encyklopedia nauki polskiej. W skład cyklu, realizowanego do roku 2011, weszło w sumie 36 filmów opisujących wykorzystanie nowoczesnych technologii w medycynie.

Od roku 2012 Leszek Orlewicz realizował kolejny współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego cykl naukowy pt. Filmowa Biblioteka Naukowa 3D – pierwszy w Polsce i na świecie cykl naukowy realizowany w technologii obrazu telewizyjnego 3D.

Kariera naukowa

W latach 1995–2006 Leszek Orlewicz pracował w Bielskiej Wyższej Szkole Biznesu i Informatyki im. T. Tyszkiewicza, następnie do roku 2008 na Wydziale Animacji Komputerowej na Uniwersytecie Walijskim, jako wykładowca zagadnień dźwięku i muzyki filmowej. W latach 2009–2011 był wykładowcą zagadnień dźwięku i muzyki filmowej oraz propedeutyki filmu naukowego i dokumentalnego w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. W 2011 objął posadę Kierownika Zakładu Filmu i Wizualizacji Komputerowych Politechniki Koszalińskiej, gdzie wykładał zarazem zagadnienia formy filmowej i zagadnienia muzyki i dźwięku w filmie na wydziałach Mechatroniki i Wzornictwa. Od roku 2012 pracował w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach pełniąc stanowisko Kierownika Katedry Reżyserii na Wydziale Mediów i Aktorstwa. Od 2015 r. profesor nadzwyczajny w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i prof. nadzw. w PWSZ w Kaliszu.

W roku 2010 uzyskał dyplom doktora sztuki filmowej, nadany mu uchwałą Rady Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

Członkostwo w stowarzyszeniach

Leszek Orlewicz był członkiem Rotary Club Łódź, Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Gesellschaft Für Musikalische Aufführungs-und Mechanische Vervielfältigungsrechte GEMA.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Menu Leszek Orlewicz

Basics

Introduction

Młodość

Twórczość muzyczna

Realizacje filmowe

Kariera naukowa

Członkostwo w stowarzyszeniach

Przypisy

Lists

Also Viewed

Lists
Leszek Orlewicz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Leszek Orlewicz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes