peoplepill id: leszek-miszczyk
LM
Poland
1 views today
1 views this week
Leszek Miszczyk
Polish radiotherapist and researcher

Leszek Miszczyk

The basics

Quick Facts

Intro
Polish radiotherapist and researcher
Places
Gender
Male
Place of birth
Gliwice, Silesian Voivodeship, Poland
Age
55 years
Employers
Maria Sklodowska-Curie National Research Institute of Oncology
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Leszek Miszczyk
The details (from wikipedia)

Biography

Leszek Janusz Miszczyk (ur. 17 sierpnia 1965 w Gliwicach zm. 11 maja 2021 tamże) – polski onkolog, profesor nauk medycznych. W swojej karierze m.in. pełnił funkcję dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, Oddział w Gliwicach, oraz kierownika jednego z największych Zakładów Radioterapii w Europie, znajdującego się w powyższej jednostce.

Życiorys

Prof. dr hab. n. med. Leszek Miszczyk urodził się 17 sierpnia 1965 roku w Gliwicach. Był absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od 1990 r., kiedy skończył tę uczelnię, aż do śmierci pracował w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym. Początkowo na stanowisku młodszego asystenta (1990-1996), a następnie asystenta naukowo-badawczego (1996-1997), adiunkta naukowo-badawczego (1997-2002), docenta (2002-2008) i profesora zwyczajnego (od 2008). W 1997 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, w 2002 r. doktora habilitowanego nauk medycznych, w 2008 r. profesora.

W 1996 r. uzyskał specjalizację z radioterapii onkologicznej, od 1998 do 2011 r. pełnił funkcję zastępcy kierownika Zakładu Radioterapii, a od 2011 r. kierował Zakładem Radioterapii. W latach 2010–2015 był zastępcą dyrektora ds. klinicznych gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii, a w latach 2015-2016 zajmował stanowisko dyrektora.

W 1997 r. pełnił funkcję konsultanta w Sekcji Radioterapii i Radiobiologii Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. Od 1996 r. był członkiem i współorganizatorem unikalnego na skalę całego kraju, interdyscyplinarnego, Międzyośrodkowego Zespołu Guzów Kości utworzonego w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Stażysta Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia, 1994). Wizytujący profesor w klinikach radioterapii Uniwersytetu Południowej Kalifornii i Uniwersytetu Los Angeles (2003) oraz w Zakładzie Radioterapii Kalifornijskiego Uniwersytetu Los Angeles (2005). Kierownik Międzynarodowej Szkoły Radioterapii „VAI IGRT/RPM School” w Gliwicach, kierownik międzynarodowego programu edukacyjnego „Varian Product Familiarization” (2012). Redaktor naczelny czasopisma „Onkologia Info” (2008-2011).

Był członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej (PTRO) i Europejskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej (ESTRO). Laureat wielu prestiżowych nagród.

W swojej pracy zawodowej specjalizował się w radioterapii raka gruczołu krokowego. Wprowadził w Polsce pionierską metodę napromieniania chorych z powodu raka stercza z zastosowaniem złotych znaczników oraz aparatury CyberKnife. Był znanym specjalistą z zakresu radioterapii chorób nienowotworowych i radioterapii stereotaktycznej.

W roku 2016, jako pełniący obowiązki dyrektora oddziału, podjął działania zmierzające do usamodzielnienia gliwickiego oddziału NIO-PIB (wówczas COI) i stworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii. Działania te zakończyły się niepowodzeniem i jego odwołaniem z funkcji dyrektora, co związane było m.in. z odmową przekazania 65 milionów złotych z oszczędności ośrodka w Gliwicach na spłatę długów siostrzanych ośrodków w Warszawie i Krakowie.

Zginął 11 maja 2021 roku w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 88 w Gliwicach, podczas podróży z Narodowego Instytutu Onkologii do Oddziału Ortopedycznego Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. J. Daaba, gdzie od trzydziestu lat nieprzerwanie konsultował pacjentów.

Publikacje

Prof. Miszczyk był autorem 263 publikacji naukowych w recenzowanych pismach naukowych, w tym łącznie 117 publikacji indeksowanych w bazie PubMed, z których w 62 przypadkach zajmował prestiżowe pozycję pierwszego (33) lub ostatniego (29) autora.

Wśród szczególnie ważnych prac warto wymienić:

- Szereg publikacji metodycznie dokumentujących wyniki i bezpieczeństwo wprowadzonej przez prof. Miszczyka nowej metody leczenia raka prostaty za pomocą aparatury CyberKnife.

- Liczne publikacje dotyczące zastosowania radioterapii w leczeniu chorób nienowotworowych, w tym wielokrotnie cytowaną publikację dotyczącą zastosowania radioterapii w leczeniu bolesnych naczyniaków kręgosłupa(inne języki). Publikacja ta była podstawą do stworzenia pierwszego na świecie prospektywnego randomizowanego badania porównującego zastosowanie radioterapii konwencjonalnie frakcjonowanej i stereotaktycznej w tej jednostce chorobowej.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Leszek Miszczyk is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Leszek Miszczyk
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes