peoplepill id: leszek-chybowski
LC
Poland
1 views today
1 views this week
Leszek Chybowski
Researcher

Leszek Chybowski

The basics

Quick Facts

Intro
Researcher
A.K.A.
Leszek Marek Chybowski
Places
Work field
Gender
Male
Age
49 years
Education
Doctor of Philosophy
Maritime University of Szczecin
Szczecin, West Pomeranian Voivodeship, Poland
(2005-2007)
Employers
Maritime University of Szczecin
Szczecin, West Pomeranian Voivodeship, Poland
(2017-)
Maritime University of Szczecin
Szczecin, West Pomeranian Voivodeship, Poland
(2007-2017)
Maritime University of Szczecin
Szczecin, West Pomeranian Voivodeship, Poland
(2005-2007)
Maritime University of Szczecin
Szczecin, West Pomeranian Voivodeship, Poland
(2021-)
Maritime University of Szczecin
Szczecin, West Pomeranian Voivodeship, Poland
(2019-)
Maritime University of Szczecin
Szczecin, West Pomeranian Voivodeship, Poland
(2019-2021)
Maritime University of Szczecin
Szczecin, West Pomeranian Voivodeship, Poland
(2014-2019)
The details (from wikipedia)

Biography

Leszek Marek Chybowski – polski inżynier i wynalazca, profesor nauk inżynieryjno-technicznych, nauczyciel akademicki Politechniki Morskiej w Szczecinie, II oficer mechanik okrętowy, w latach 2014–2019 redaktor naczelny kwartalnika Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Szczecinie, w latach 2020–2022 dyrektor Szkoły Doktorskiej Akademii Morskiej w Szczecinie/Politechniki Morskiej w Szczecinie, od 2019 redaktor naczelny i kierownik Wydawnictwa Naukowego Politechniki Morskiej w Szczecinie, a od 2023 prodziekan ds. nauki Wydziału Mechanicznego Politechniki Morskiej w Szczecinie. Jego zainteresowania naukowe obejmują systemy energetyczne i silniki spalinowe w kontekście poprawy ich niezawodności i bezpieczności oraz podwyższania efektywności eksploatacji i minimalizacji negatywnego oddziaływania na środowisko. Interesują go również zagadnienia związane z twórczym rozwiązywaniem problemów, wynalazczością usystematyzowaną oraz zarządzaniem innowacjami. Autor i współautor ponad 300 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 10 monografii naukowych. Twórca kilkunastu wynalazków i innych rozwiązań technicznych, w tym chronionych patentami i prawem ochronnym na wzór przemysłowy.

Wykształcenie

Absolwent jednolitych magisterskich studiów z zakresu mechaniki i budowy maszyn na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, które ukończył w 1999 roku uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera mechanika okrętowego w specjalności eksploatacja siłowni okrętowych. W 2007 roku obronił na Wydziale Mechanicznym Akademii Morskiej w Szczecinie rozprawę doktorską w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn w specjalności siłownie okrętowe pt. „Zastosowanie szczególnych algorytmów analitycznych do szacowania niegotowości systemów siłowni okrętowych statków wspomagających eksplorację dna morskiego”. W 2016 roku uzyskał w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych w Warszawie stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn na podstawie monografii „Ważność elementów w strukturze złożonych systemów technicznych”. 30 lipca 2021 postanowieniem prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.

Absolwent studiów podyplomowych „Zarządzanie projektem badawczym i komercjalizacja wyników badań” na Uniwersytecie Szczecińskim (2012), programu stażowo-szkoleniowego „Top 500 Innovators” na Stanford University w USA (2013) oraz anglojęzycznych podyplomowych studiów „MBA – Innovation and Data Analysis” prowadzonych przez Uniwersytet SWPS, IPI PAN oraz Woodbury School of Business at Utah Valley University w USA (2020). Ukończył szereg profesjonalnych szkoleń, w tym profesjonalny program szkoleniowy z zakresu architektury i inżynierii systemów organizowany przez MIT w USA. Ponadto jest certyfikowanym specjalistą TRIZ 3 stopnia oraz certyfikowanym specjalistą z zakresu inżynierii niezawodności.

Nagrody i wyróżnienia

Laureat kilkunastu indywidualnych nagród Rektora Akademii Morskiej w Szczecinie / Politechniki Morskiej w Szczecinie za działalność naukową i organizacyjną (nagrody 1, 2 i 3 stopnia). Postanowieniem MEiN z dn. 28 czerwca 2021 roku został mu przyznany Medal Komisji Edukacji Narodowej. 21 października 2021 roku otrzymał nagrodę Zachodniopomorski Nobel 2020 w dziedzinie nauk morzu za „badania i wdrożenie technologii z zakresu bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń i silników okrętowych”. W lutym 2023 roku podczas odbywających się w Bangkoku (Tajlandia) Międzynarodowych Targów Wynalazczości IPITEX 2023, opracowany pod kierunkiem dr n.med, inż. Bartłomieja Grygorcewicza z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego wynalazek Jego współautorstwa pn. „Biologiczna metoda przeciwdziałania biokorozji elementów metalowych związanych z biofilmem” uzyskała srebrną nagrodę (silver prize) od National Research Council of Thailand oraz nagrodę specjalną w postaci złotego medalu (gold medal) od Technical University of Cluj-Napoca w Rumunii – członka European University of Technology eut+.

W 2023 za zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej gospodarki morskiej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Wybrane publikacje

  • Laskowski R., Baszak M., Chybowski L., Mały angielsko-polski leksykon terminów związanych z eksploatacją zbiornikowców LNG, Wydawnictwo Naukowe Politechniki Morskiej w Szczecinie, Szczecin 2022, ISBN 978-83-64434-40-2 (wersja drukowana), ISBN 978-83-64434-41-9 (wersja cyfrowa).
  • Chybowski L., Eksplozje w skrzyniach korbowych silników okrętowych – przyczyny, zapobieganie i minimalizacja skutków, Wydawnictwo Naukowe Akademii Morskiej w Szczecinie, Szczecin 2022, ISBN 978-83-64434-37-2.
  • Chybowski L., Eksplozje w układach powietrza rozruchowego silników okrętowych – przyczyny, zapobieganie i minimalizacja skutków, Wydawnictwo Naukowe Akademii Morskiej w Szczecinie, Szczecin 2022, ISBN 978-83-64434-39-6.
  • Chybowski L., Analiza drzewa niezdatności. Podstawy teoretyczne i zastosowania, Wydawnictwo Naukowe Akademii Morskiej w Szczecinie, Szczecin 2019, ISBN 978-83-64434-12-9.
  • Montwiłł A., Chybowski L., Wiśnicki B., Mapa rozwoju rynków i technologii dla wybranych jednostek pływających i portowych systemów transportowo-logistycznych w Polsce, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2019.
  • Chybowski L., Ważność elementów w strukturze złożonych systemów technicznych, Wydawnictwo Naukowe Instytutu Technologii Eksploatacji, Szczecin 2014, ISBN 978-83-7789-309-8.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Leszek Chybowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Leszek Chybowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes