Quantcast
Leon Nencki: Polish chemist (1848 - 1904)
peoplepill id: leon-nencki
LN
1 views today
1 views this week
Leon Nencki
Polish chemist

Leon Nencki

Leon Nencki
The basics

Quick Facts

Intro Polish chemist
Was Chemist Physician
From Poland Russia
Field Healthcare Science
Gender male
Birth 28 June 1848, Boczki, Zduńska Wola County, Poland
Death 22 May 1904, Warsaw, Poland (aged 55 years)
Star sign Cancer
The details (from wikipedia)

Biography

Leon Piotr Nencki (ur. 28 czerwca 1848 w Boczkach, zm. 22 maja 1904 w Warszawie) – polski lekarz, chemik, bakteriolog i propagator higieny społecznej, brat Marcelego Nenckiego.

Urodził się w Boczkach na Ziemi sieradzkiej, jako dziewiąte z kolei dziecko Wilhelma i Katarzyny Serwaczyńskiej. Ojciec, z wykształcenia prawnik, był właścicielem Sikucina, Kobyli Miejskiej, Boczek i Bruss. Leon Nencki uczył się w Rządowym Gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim (dzisiaj I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim), a następnie w Gimnazjum Filologicznym w Kaliszu, (dzisiaj I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu), gdzie w 1866 uzyskał maturę. Tego samego roku wstąpił na Wydział Lekarski Szkoły Głównej w Warszawie.

W 1872 wyjechał na dalsze studia na Uniwersytecie w Bernie, gdzie rok później złożył egzaminy lekarskie. W swojej pracy doktorskiej Ueber das Verhalten einiger aromatischer Verbinungen im Thierkőrper, której promotorem był Marceli Nencki, zajmował się węglowodorami aromatycznymi i ich zachowaniem się w organizmach żywych. Po otrzymaniu doktoratu, między 1874 a 1876, uzupełniał swe wykształcenie na uniwersytetach w Wiedniu, Paryżu i Londynie. Wrócił do |Warszawy w 1877, gdzie po nostryfikacji dyplomu podjął praktykę lekarską. W 1881 został mianowany kierownikiem pracowni chemiczno-bakteriologicznej w Szpitalu św. Ducha w Warszawie, a następnie ordynatorem oddziału chorób wewnętrznych tamże. Interesował się polepszeniem warunków higieny szpitali i mieszkań. Przedstawiał na posiedzeniach czasopisma „Przegląd Techniczny” najnowocześniejsze przyrządy do dezynfekcji. Badał metody usprawniania przechowywania żywności. Był pionierem stosowania kriometrii, metody opartej na prawie Raoulta, którą używał do badania czystości mleka.

Należał do Koła Wydawców „Gazety Lekarskiej”. Był jednym z jej wydawców, obok Teodora Herynga , Franciszka Jawdyńskiego , Zygmunta Kramsztyka , Władysława Matlakowskiego, Edmunda Modrzejewskiego, Henryka Nusbauma, Alfreda Sokołowskiego.

Od roku 1895 był współredaktorem i współwłaścicielem Gazety Lekarskiej. W 1895 został mianowany honorowym członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Higienicznego z siedzibą w Brukseli. W 1998 został powołany na członka Rady i wiceprezesa Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego. Opublikował około 60 prac naukowych w różnych czasopismach polskich i zagranicznych.

Od 1895 roku wszedł w skład konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie.

Nie założył rodziny. Zmarł nagle, 22 maja 1904 roku w Warszawie, w wieku 55 lat, trzy lata po śmierci swego brata Marcelego. Został pochowany na Cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie .

Przypisy

Bibliografia

  • A.A. Szwejcerowa A.A., Leon Nencki (1848-1904) – zapomniany lekarz i higienista Warszawy, „Archiwum Historii Medycyny”, 39 (1), 1976, s. 81-91, PMID: 769737 .a?

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 21 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Search trend
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Leon Nencki

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes