László Dózsa
Quick Facts
Biography
Dózsa László (Budapest, 1942. október 12. –) színész, rendező, érdemes művész. Az 1956-os forradalomban való részvételéért több kitüntetésben részesült, de a forradalomban való szerepvállalását egyes történészek megkérdőjelezik. Fia Dózsa Zoltán (1968) színész.
Fiatalkora
Artista családban született Budapesten. Édesanyja a népligeti Műszínkör artistája volt. Nagyon korán kapcsolatba került a színjátszással: háromévesen már ő is fellépett. A család a Népligetben élt, míg az ottani komédiás telepet a Rákosi-korszakban fel nem számolták. 1952-ben a családot egy bérházba telepítették, ahol házmesteri feladatokat láttak el. Dózsa ebből eredően már gyerekként tanúja lett a csengőfrásznak nevezett terrornak, annak, ahogy az ÁVH-sok kora hajnalban leptek meg és hurcolnak el polgárokat.
Részvétele az 1956-os szabadságharcban
14 évesen a Lehel téri piacon keveredett bele a szabadságharcba, a Szövetség utca és a Rákóczi út kereszteződésénél harcoló, az akkori Magyar Divatcsarnokot védő csoport tagja lett.
Állítása szerint 1956. november 5-én elfogták és a Szövetség utca és az akkor a Rákóczi utca sarkán lévő Rákóczi mozi (később Tisza mozi) falánál az elfogott társaival együtt kivégző osztag elé állították. Elmondása szerint egy golyó szétvágta a nyakát és társai holttestei közé zuhant. A szovjet kivégző osztag tagjai a biztonság kedvéért tojásgránátokat dobáltak a holttestekre, amelynek repeszei eltalálták és két szilánk a tarkójába fúródott. A csoport minden tagja meghalt, kivéve őt.
Dózsa visszaemlékezése szerint, amikor az oroszok elmentek magyar civilek jöttek túlélők után kutatva és aki élt még, azokat a Szövetség utcai kórházba szállították, ahonnan azután az Államvédelmi Hatóság november közepén áthurcolta a Mosonyi úti rabkórházba.
Dózsa László önéletírása szerint (Bohóc vérben és vasban) a kihallgatása során a kihallgató ávós majdnem halálra verte: a kínzás során feje rúgások következtében olyan súlyosan megsérült, hogy a klinikai halál állapotába került. Temetésére a Fiumei úti temetőben egy tömegsírban került sor, ahol testére meszet öntöttek.
„ | Erről készült egy vallatási jegyzőkönyv, amelyet később megtaláltak, és mivel a vérem is rajta volt, sikerült beazonosítani a vércsoport alapján. A jegyzőkönyvre azt írták: "Nem vallott", másnapi dátummal pedig azt, hogy "Eltemetve". Ez azt jelentette, hogy bedobtak egy tömegsírba. | ” |
– Dózsa László interjú Akinek három élete van, Hetek |
A sírásó észrevette, hogy mozog és – a tiltás ellenére – megmentette attól, hogy élve eltemessék. Életét a Szabolcs utcai kórházban egy nyolc órás műtét során mentették meg. Koponyáját fémlemezzel foltozták ki, amit azóta is visel. Az egyik interjúban a színész arról beszél, hogy a kádári megtorlás során azért nem találták meg, mivel a nyilvántartásban kartonján az szerepelt, hogy meghalt és eltemették.
Pályafutása 1956 után
Előbb postai segédmunkás volt, majd jelentkezett a Rózsahegyi Kálmán és felesége vezette színiiskolába. Miután az asszony meghalt, leadták a tanulók névjegyzékét a Színház-és Filmművészeti Főiskolára, de egyedül csak őt vették fel a névjegyzékben szereplők közül, 1963-ban. Mivel érettségi bizonyítványa akkor még nem volt, a Balettintézet levelező szakán érettségizett le. A Színiakadémia elvégzése után több színházban is játszott: a debreceni Csokonai Nemzeti Színház (1967–1970), a Madách Színház (1970–1980 illetve 1991-től), a Népszínház (1980–1983), a Nemzeti Színház (1983–1991) tagjaként. 1991-től újra a Madách Színházban játszott.
Számos televíziós sorozatban, játékfilmekben, valamint szinkronszínészként is szerepelt.
Jelenleg az Újpest Színház művészeti vezetője és főrendezője.
2016-os plakátügy és kételyek 1956-os szerepe kapcsán
1956-ban a magyar forradalom és szabadságharc napjaiban a budapesti utcákon Michael Rougier, a Life magazin fotósa és Erich Lessing is lefotózott egy gyermekkorú felkelőt. Az egyik elkészült fotó az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója tiszteletére egy Nagy Lajos király úti tűzfalon is megjelent egy falfestményen, amely egy 15 éves fegyveres fiút ábrázolt. A falfestményen Dózsa László nevét tüntették fel.
A falfestmény elkészültéről az RTL Híradó is tudósított és az egyik nézője, Szakács János vitatni kezdte a képen feltüntetett név helyességét. Állítása szerint ugyanis a képen látható fiú neve valójában Pruck Pál (1942–2000), amit a korabeli Life magazinban megjelent fotó képaláírása is alátámaszt.
A kirobbant konfliktus kapcsán Eörsi László történész kutató egy interjúban számos ponton megkérdőjelezte Dózsa 1956-os történetét. Elmondása szerint a Dózsa László által említett tömeges kivégzésre semmilyen forrás (levéltári adat, szemtanú) nincs, noha az Dózsa elmondása szerint a város közepén történt. Valószínűtlennek tartja a Dózsa elmondásában szereplő történetet, miszerint kiskatonák és tisztek adtak volna kiképzést gyerekeknek, illetve a Dózsa történetében felbukkanó és 1956-ban igen ritka Kalasnyikov-gépkarabélyt is. Elmondása szerint nincs a nyilvántartásokban a Dózsa által barátjaként említett és állítása szerint az utcán kivégzett Klein Róbert nevű személy sem. Eörsi elmondása szerint nem léteztek a Dózsa által említett, Divatcsarnok elleni és csepeli légicsapások sem. A történész számos további ponton kérdőjelezi meg a gyermek Dózsa történetét és utal rá, hogy az akkor 14 éves Dózsa 1956-os szerepére semmi sem utal az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában sem.
Baranyi László színművész igazolta, hogy 1956-os harcok során találkozott Dózsa Lászlóval, Jobbágyi Gábor jogász, jogtörténész pedig Eörsi Lászlót személyeskedő és politikai szempontból támadó nyilatkozatban kijelentette: „Biztosan tudom mondani, hogy Dózsa László hiteles személy, a kezében van egy olyan dokumentum, amely azt igazolja, hogy meghalt és eltemették”. Ugyanakkor Eörsi László több állításával szemben érveket nem hozott fel.
Schmidt Mária kormánybiztos, az 1956-os emlékbizottság társelnöke vitatja a plakátügyben megnyilatkozókat. Visszautasítva Dózsa 56-os szerepének kétségbe vonását emlékeztetett, hogy Dózsa László számos kitüntetést kapott olyan szervezetektől melyekbe a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége, illetve az 1956-os Intézet is delegált szakértőket. Hangsúlyozta, hogy a rendelkezésre álló információk alapján történt a kép beazonosítása, és hogy a Pruck család 1990 óta nem jelentkezett a téves képaláírás miatt, noha a fénykép a rendszerváltás óta többször is megjelent. Elmondása szerint Pruck Pál 1956-os szabadságharcos tevékenységéről eddig semmilyen dokumentum nem áll rendelkezésre, ellenben köztörvényes bűnöző lett (autófeltörésekkel foglalkozott), és a forradalom lejáratására használták föl propaganda-műsorokban. (sem Pruck Pál, sem a családja nem állította, hogy tényleges szerepet játszott volna a forradalomban s fotózáson kívül.) Schmidt szerint az érintett képben ráadásul nem először ismernek föl különböző személyeket, ugyanakkor a fényképnek ismert egy névaláírás nélküli változata is. Nyilatkozatában elmondta, hogy "Dózsa László már évekkel ezelőtt egyértelműen beazonosította önmagát, ezt egy, a Terror Háza Múzeumnak adott video-interjúban, majd pedig a fotó felhasználásához szükséges írásos nyilatkozatában is megerősítette." A helyzet körül kialakult feszültség feloldása végett Schmidt Mária meghívta Pruck Erikát egy tisztázó jellegű beszélgetésre.
Az 1956-os Intézet – Oral History Archívum Osztályának 2017 áprilisában közzétett jelentése alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a képen nem a színművész, hanem Pruck Pál látható, ahogyan azt unokatestvére és lánya is állította. Ennek ellenére 2017 májusában a Terror Háza Múzeum emlékkiállításán a fényképen még mindig Dózsa László neve szerepelt.
Rainer M. János, az 1956-os intézet vezetője az eset kapcsán azt nyilatkozta, hogy Dózsa László kitüntetéseinek (56-os Emlékérem, Nagy Imre Érdemrend) odaítélésekor nem kérték ki az 56-os Intézet véleményét, sőt, ez utóbbi kitüntetés megadásakor az 56-os Intézetet már meg is szüntették. Hangsúlyozta, hogy Eörsi László nem az egész sorstörténetet, hanem "egyes konkrét állításokat kérdőjelezett meg (másokat egyébként nem), részletesen indokolva azokat. Jól tette, véleményével egyetértek."
Szerepeiből
Színház
A Színházi adattárban regisztrált bemutatóinak száma: 122; ugyanitt huszonhét színházi felvételen is látható.
- Madách Imre: Az ember tragédiája (több szerep)
- Shakespeare: Coriolanus (Brennus)
- Tennessee Williams: Amíg összeszoknak (rendőr)
- Szophoklész: Oidipusz király (karvezető)
- Eugene O’Neill: Amerikai Elektra (Orin)
- Németh László: Bodnárné (Lali, lámpavivő fiatalember)
- Benjamin Jonson: Volpone (Leone)
- Gyurkovics Tibor: Nagyvizit (Dezső)
- Szilágyi Andor: Tóth Ilonka (Grisin, szovjet alezredes)
Film
- Szász Péter: Fiúk a térről (1967)
- Fejér Tamás: Hekus lettem (1972)
- Gyarmathy Lívia: Álljon meg a menet! (1973)
- Gábor Pál: A járvány (1976)
- Sára Sándor: 80 huszár (1978)
- Rényi Tamás: Élve vagy halva (1980)
- Szalkai Sándor: Kojak Budapesten (1980)
- Szőnyi G. Sándor: Csak semmi pánik (1982)
- Simó Sándor: Viadukt (1982)
- Fábri Zoltán: Gyertek el a névnapomra! (1983)
Televízió
- Hajdufy Miklós: Farkasok (1972)
- Hungária Kávéház 1–6. (tévéfilmsorozat) (1976)
- Bednai Nándor: Robog az úthenger (tévéfilmsorozat) (1976)
- Vámos László: Sir John Falstaff (1977)
- András Ferenc: Végkiárusítás (1978)
- Horváth Ádám: Mire megvénülünk (tévéfilmsorozat) (1978)
- Szalkai Sándor: Dániel (tévéfilmsorozat) (1978)
- Karinthy Márton: Gazdag szegények (1980)
- Bácskai Lauró István, Mészáros Gyula: Megtörtént bűnügyek (tévéfilmsorozat) A holtak nem beszélnek című része (1980)
- Horváth Ádám: Petőfi (tévéfilmsorozat) (1981)
- Böszörményi Géza: Hungarian Dracula (1983-ban készült, 1988-ban lett levetítve)
- Horváth Tibor: Kémeri (tévéfilmsorozat) (1984)
- Arthur Allan Seidelman: A Friendship in Vienna (1988)
- Brian Gibson: Murderers Among Us: The Simon Wiesenthal Story (1989)
- Rajnai András: Szent Gellért legendája (1994)
- Fazekas Lajos: Kisváros (tévéfilmsorozat) (1998)
- Rozgonyi Ádám: Az öt zsaru (tévéfilmsorozat) (1998)
- Pozsgai Zsolt: Játszó társaság (2015)
Szinkron
195 filmben 172 szerepet szinkronizált.
Elismerései
- 1956-os emlékérem (2005)
- Hűség a Hazához Érdemrend nagykeresztje (2005)
- A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (2006)
- Szabadság Hőse emlékérem (2006)
- Nagy Imre-érdemrend (2011)
- Érdemes művész (2011)
- Budapest díszpolgára (2016)
- Újpestért Díj
Művei
- Bohóc vérben és vasban. Budapest, Kairosz, 2007.
Róla szóló könyv
- A rivaldától a vérpadig és utána / Dózsa Lászlóval beszélget Borbély László. Budapest, Kairosz, 2006.
Jegyzetek
Források
- Magyar színházművészeti lexikon. Főszerk. Székely György. Bp., Akadémiai Kiadó, 1994.
- Életrajza az MTI oldalán – hozzáférés: 2012. október 27.
- Borbély László: A rivaldától a vérpadig és utána Dózsa Lászlóval beszélget Borbély László, Kairosz, Budapest, 2006, ISBN 9639642738
- Borbély László, Dózsa László: Bohóc vérben és vasban, Kairosz Kiadó, Budapest, 2007, ISBN 9789636620363
- Szobota Zoltán: Akinek három élete van – Hetek, 2005. október 28. IX. évfolyam 28. szám
- Vurstli, vér, rivalda, interjú, eredetimiep.hu
- El ne takarítsd a hullákat, mert az a fedezék! – Indexvideo - videoriport, I. rész, 2012. október 24.
- Aknaszilánkkal a fejében él Dózsa László '56 óta, blikk.hu
- A sírásó meglátta, hogy megvonaglik a kezem – Indexvideo - videoriport, II. rész, 2012. október 25.
- '56 szörnyűségei: Sírásó mentette meg az élve eltemetéstől Dózsa Lászlót, blikk.hu
- Tizenhat évesen életfogytig elsőfokon – Indexvideo - videoriport, III. rész, 2012. október 26.
- Dózsa László az Internet Movie Database oldalon (angolul)
- Színházi Adattár. Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet
- Hungarian Dracula Filmkatalógus - Dózsa László, filmkatalogus.hu
- ↑ 168 óra, 2016.11.02.: Sándor Erzsi: Szemtanúk híján – Dózsa László legendájáról. 168 óra, 2016. november 2. (Hozzáférés: 2016. november 1.)
- Szabó László: Két fénykép nyomában Népszabadság, 1982. február 13. 12. old.
- Interview With László Dózsa, The Revolutionary Who Survived His Execution, Was Declared Officially Dead, and is Today the Director of the Újpest Theater - Hungary Today, hungarytoday.hu
További információk
- Ki kicsoda a mai magyar filmművészetben? Akik a magyar filmeket csinálják. Főszerk. Dr. Papp Sándor. Szerk. Karsai Kulcsár István. Bp., 1983.
- Magyar filmlexikon. Szerk. Veress József. Bp., Magyar Nemzeti Filmarchivum, 2005.
- Ki kicsoda 2000. Magyar és nemzetközi életrajzi lexikon, csaknem 20000 kortársunk életrajza. Főszerk. Hermann Péter, vál., szerk. A. Gergely András et al. Bp., Biográf Kiadó–Greger Média Kft., 1999.
- Révai Új Lexikona. Főszerk. Kollega Tarsoly István. Szekszárd, Babits, 1996-.
- Davaj-gitár és Pesti Srácok – Két kötelező Stefka-dokumentumfilm 1956-ról, pestisracok.hu
- Dózsa László - Fáklya repeszekkel portréfilm Dózsa László színművészről, youtube.com
- Dózsa László: „Anyám emlékét és ötvenhat szellemiségét gyalázzák az engem támadók”, szegedma.hu