Krzysztof Olkowicz
Quick Facts
Biography
Krzysztof Olkowicz (ur. 31 lipca 1954 w Nowym Targu) – polski funkcjonariusz Służby Więziennej, radca prawny i działacz społeczny, w latach 1996–2015 Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie, w latach 2015–2017 zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
Życiorys
Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od maja 1982 do września 1983 był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. W wydanym w październiku 2015 oświadczeniu stwierdził: „Przez okres pracy w kontrwywiadzie nigdy nie dopuściłem się czynów, które można by uznać za niegodne. Naturalnie, ten okres pracy nie jest dla mnie powodem do dumy, uważam jednak, że okres ponad 32-letniej pracy zawodowej nie może być przekreślony przez fakt, że wcześniej przez 16 miesięcy pracowałem w strukturach Milicji Obywatelskiej”.
W latach 1989–1991 był asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Elblągu i w Malborku. W latach 1984–1989 oraz 1991–2015 był funkcjonariuszem Służby Więziennej, od 1996 był Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Koszalinie. W 2015 odszedł ze służby w związku z powierzeniem mu funkcji zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich przez nowo powołanego na to stanowisko Adama Bodnara. W 2017 przestał pełnić funkcję zastępcy RPO.
Jest wykładowcą Koszalińskiej Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Politechniki Koszalińskiej. W 2006 roku został wpisany na listę radców prawnych. Jako działacz społeczny angażuje się m.in. w sektorze zdrowia, sporcie i aeroklubach, sam jest pilotem.
We wrześniu 2013 Olkowicz wpłacił czterdzieści złotych grzywny za cierpiącego na schizofrenię mężczyznę przebywającego w koszalińskim areszcie. Mężczyzna ów został zatrzymany za kradzież wafelka o wartości 99 groszy. Nie był w stanie uiścić grzywny, w związku z czym otrzymał karę aresztu. Po wpłacie przez Olkowicza należnej części grzywny aresztowany mógł wyjść na wolność. Podwładni Olkowicza powiadomili Ministerstwo Sprawiedliwości o podejrzeniu naruszenia przez dyrektora przepisu, który zabrania uiszczania za więźnia grzywny, jeśli nie jest się bliską mu osobą. We wrześniu 2014 Sąd Okręgowy w Koszalinie utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego, który uznał Olkowicza za winnego w sprawie, ale nie wymierzył kary. O sprawie informowały media ogólnopolskie. W 2014 Olkowicz otrzymał Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk przyznawaną „osobistości, która w wyjątkowy sposób wpłynęła na dyskurs w minionym roku”.
W 2003 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2015 Orderem Ecce Homo „za dawanie przykładu prawdziwej wrażliwości, za odważne i prawe kierowanie się sercem i rozumem, nawet wtedy, gdy konieczne jest przezwyciężanie bezmyślnej i bezdusznej litery prawa”.