peoplepill id: krystyna-musianowicz
KM
Poland
1 views today
1 views this week
Krystyna Musianowicz
Polish historian and archeologist

Krystyna Musianowicz

The basics

Quick Facts

Intro
Polish historian and archeologist
Places
Work field
Gender
Female
Place of birth
Lviv, Ukraine
Place of death
Warsaw, Poland
Age
90 years
The details (from wikipedia)

Biography

Krystyna Olga Musianowicz (ur. 13 kwietnia 1908 we Lwowie, zm. 25 czerwca 1998 w Warszawie) – polska historyk-archeolog, specjalistka w zakresie wczesnego średniowiecza.

Życiorys

Córka Longina Musianowicza, inżyniera CK Poczt i Telegrafów, i jego żony Herminy z Jostów. Jako dziecko przeprowadziła się z rodzicami do Tarnowa, a po śmierci ojca do rodziny matki do Zakopanego. Uczęszczała tam w latach 1923-1927 do Państwowego Gimnazjum Humanistycznego, a po złożeniu egzaminu dojrzałości przez dwa lata pracowała, aby zaoszczędzić na studia. W 1929 rozpoczęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie historii, w 1933 pod kierunkiem prof. Myrona Korduby napisała pracę magisterską "Stanowisko ks. Jeremiego Wiśniowieckiego wobec Chmielnicczyzny i jego stosunki z Jerzym II Rakoczym", obroniła ją 30 czerwca 1933. Postanowiła wówczas kontynuować naukę i została przyjęta na studia doktoranckiego, do grupy prof. Włodzimierza Antoniewicza, który kierował Zakładem Archeologii Przedhistorycznej. W 1934 równocześnie ukończyła praktykę bibliotekarską w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, a rok później kurs pedagogiczny na Uniwersytecie Warszawskim.

Praca badawcza

W 1934 uczestniczyła w wyprawie szlakiem grodzisk na Roztoczu Lwowsko-Tomaszowskim, a w 1935 wspólnie z Zofią Wartołowską przeprowadziła pomiary i inwentaryzację grodzisk wczesnośredniowiecznych w południowej części Lubelszczyzny. W tym samym roku odbyła praktyki wykopaliskowe, pod kierunkiem prof. Włodzimierza Antoniewicza w Mieżanach i pod kierunkiem doc. Zofii Podkowińskiej w Sudocie koło Święcian, badała tam cmentarzyska kurhanowe z okresu wędrówek ludów i wczesnego średniowiecza. Również w 1934 wspólnie z Zofią Podkowińską przeprowadziła badania wykopaliskowe na Rynku Kościuszki w Łowiczu, gdzie odkryły duże wczesnośredniowieczne cmentarzysko szkieletowe. Zasadniczą część inwentarza grobowego stanowiły kabłączki skroniowe, które wymagały opracowania, co wypłynęło na wybór tematu pracy doktorskiej. W 1937 prowadziła badania powierzchniowe nad wczesnośredniowiecznymi cmentarzyskami w obudowie kamiennej na Podlasiu, w Obniżu, Śledzianowie, Drochilnie, Rybałtach oraz w Kamiankach i Niewiarowie-Sochach. Uczestniczyła w zajęciach z zakresu muzealnictwa, a w latach 1938-1939 odbyła praktykę w Muzeum im. Erazma Majewskiego. Plany na obronę pracy doktorskiej jesienią 1939 przekreślił wybuch II wojny światowej (obroniła ją w 1948). Od grudnia 1940 do wybuchu powstania warszawskiego uczestniczyła w zajęciach tajnego Uniwersytetu Warszawskiego, a także pracowała w Radzie Głównej Opiekuńczej prowadząc świetlicę dla dzieci. Została aresztowana 9 września 1944 i skierowana do obozu pracy koło Wrocławia, została uwolniona 20 stycznia 1945, skąd przeszła pieszo do Zakopanego, do domu rodzinnego. Do sierpnia 1945 pracowała w zakopiańskiej elektrowni miejskiej jako pomocnik buchaltera, a następnie wróciła do Warszawy, gdzie zgłosiła się do pracy w dziale wczesnego średniowiecza w organizowanym Państwowym Muzeum Archeologicznym. W latach 1945-1947 uczestniczyła w procesie rewindykacji zbiorów rozproszonych na terenach zachodniej Polski, a następnie w ich inwentaryzacji. W 1947 Krystyna Musianowicz przeprowadziła badania reliktów wczesnośredniowiecznej osady w Ściborowie koło Płocka, a rok później cmentarzyska halsztacko-lateńskiego w Kacicach koło Pułtuska, gdzie odkryła 55 grobów jamowych i popielnicowych. Kontynuowała przerwane wybuchem wojny badania nad cmentarzyskami wczesnośredniowiecznymi w obudowach kamiennych w Gozdowie koło Sierpca. Podczas badań odkryto wówczas 18 pochówków szkieletowych, pozostałości cmentarzyska z okresu rzymskiego oraz osady z XIII wieku.

Badania na Starym Bródnie

W 1949 Krystyna Musianowicz rozpoczęła badania wykopaliskowe na Starym Bródnie, prowadziła je przez 6 sezonów (1949-1950, 1952, 1962, 1964, 1966). Podczas pierwszych badań odkryto grodzisko "Zagórki" i związaną z nim osadę, znaleziono wówczas fragmenty budowli drewnianych, skrzynię na zboże, dziesięcioszprychowe koło od wozu z piastą i ceramikę oraz potwierdzono przypuszczenia o związkach handlowych i kulturowych z Rusią. W 1952 badano pozostałości osady położonej na północny zachód od grodziska, zaś w 1962 przeprowadzono pełną rekonstrukcję zespołu osadniczego, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru osady na południe i południowy zachód od grodziska. Prace te prowadzono w związku z projektem utworzenia rezerwatu archeologicznego, którego koordynatorem miała być docent Musianowicz. Wykopaliska w 1964 miały charakter podsumowujący, zbadano wcześniej pominięte obszary północno-zachodnie oraz podmokły obszar dzielący osadę na dwie części. Badania prowadzone w 1966 potwierdziły istnienie drewnianych umocnień po wschodniej stronie osady, na granicy z bagnem i częściowo w nie wchodzących.

Badania w Drohiczynie

W międzyczasie, w 1953 w związku z planami regulacji Bugu rozpoczęto archeologiczne plany ratunkowe do których skierowano doc. Krystynę Musianowicz (w skład zespołu wchodziły również Maria Miśkiewicz i Elżbieta Walicka-Kempisty). Wyrównany został wówczas brzeg rzeki, odsłonięto warstwy kulturowe osady i odkryto relikty dziegciarni. Podczas badań powierzchniowych prowadzonych w latach 1954-1957 zbadano niewielki odcinek osady wschodniej i część wnętrza grodziska w Drohiczynie, odcinek osady w Sowie-Kozarówce (granica Drohiczyna i wsi Zajęczniki) oraz stwierdzono istnienie wielu osad na prawym i lewym brzegu Bugu. Zinwentaryzowano kilka kurhanów w samym Drohiczynie i w okolicy. Badania potwierdziły, że gród ruski wchodzący w skład księstwa halicko-wołyńskiego pełnił funkcję punktu pośredniczącego w handlu pomiędzy księstwami ruskimi, a osadami na ziemiach polskich. Przeważająca część towarów pochodziła z księstwa kijowskiego i potwierdzała intensywne kontakty z Nowogrodem Wielkim. W 1954 prowadzono badania najbardziej narażonej na zniszczenie osady na zachód od grodziska, odkryto pozostałości trzech pieców, potwierdzono istnienie ośrodków wytopu żelaza i obróbki kości i rogów, a także drobnego rzemiosła. Przebadaną osadę datowano na początek XII do połowy XIII. W 1955 Krystyna Musianowicz badała część grodziska na Górze Zamkowej oraz osadę położoną na tzw. Górze Ciećki, rozpoczęta tam budowa drogi przecinała część osady. Na terenie grodziska odkryto ślady dwóch budynków, a w osadzie dysze do dymarek, duże ilości żużlu, które potwierdzały produkcyjny charakter stanowiska. Krystyna Musianowicz potwierdziła istnienie w tym miejscu od początku XII do połowy XIII wieku dużego zespołu osadniczego złożonego z grodu z dworem namiestnika i domostwem służby oraz rozległej osady przygrodowej zamieszkanej przez rzemieślników. W 1956 doc. Musianowicz prowadziła badania nad określeniem ekonomicznego znaczenia Drohiczyna, w zachodniej części osady zaplecze funkcjonującej tu przystani i komory celnej. Rok później skupiła się na kontynuacji badań rozpoczętych w 1954 oraz na stanowisku w Sowie-Kozarówce, w osadzie położonej na wschód od grodziska odnalezione zostały relikty po rozległym warsztacie kowalskim, który działał od XII do XIII wieku. W Sowie-Kozarówce znalezione zostały liczne pozostałości ceramiki, które potwierdzały początki osadnictwa w VII-VIII wieku, zmierzch użytkowania tego obszaru na połowę XIII wieku. Ostatni raz Krystyna Musianowicz prowadziła badania w 1978, które związane były z planami budowy zalewu na rzece Bug, znaleziono obiekty o małym znaczeniu, ale które potwierdziły zakładany obraz życia mieszkańców w okresie wczesnego średniowiecza. Po zakończeniu badań docent Krystyna Musianowicz z dniem 30 czerwca 1978 przeszła na emeryturę.

Badania w Węgiercach

W 1974 Krystyna Musianowicz razem z Haliną Modrzewską prowadziły badania w Węgiercach w ramach zagadnienia tzw. osad jenieckich, doprowadziły one do odsłonięcia reliktów osad od neolitu do wczesnego średniowiecza. Najbardziej czytelne były relikty dwóch osad, jedna z okresu halsztackiego, druga z okresu lateńskiego.

Publikacje

Dorobek naukowy docent Krystyny Musianowicz obejmuje publikację 110 prac, 71 artykułów naukowych i popularnonaukowych, 3 nekrologi, 33 recenzje, 3 hasła do Słownika Starożytności Słowiańskich, 68 haseł do Małej Encyklopedii Powszechnej oraz 81 haseł do Encyklopedii Warszawy.

Zmarła w 1998, spoczywa w gronie rodzinnym na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.

Odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Krystyna Musianowicz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Krystyna Musianowicz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes