Koós József
Quick Facts
Biography
Koós József (Vilke, 1888 – Budapest-Rákospalota, 1985) borsosberényi pásztor, számadó juhász. Kitűnő dudás-furulyás volt. Dalai és játéka szerepel a Pátria lemezeken és Bartók Béla Magyar népdalok egyetemes gyűjteménye című könyvében is.
Életrajz
1888-ban született Vilkén. Korán elárvult, anyai nagybátyja nevelte fel Bánkon. Egész életében juhászkodott, már 10 éves korában kosokat terelt. Drégelypalánkról ment el az I. világháborúba 1920-ban, hat év után tért haza, ekkor került Borsosberénybe (itt készültek az interneten is elérhető felvételek, ezért emlegetik borsosberényi számadó juhászként). Később pásztorkodott Vadkerten, Kerecsenden Buttler bárónál - itt már három házasbojtára és egy legénybojtára is volt - majd Legénden, Horpács mellett Almáspusztán, még később Rétságon. A II. világháborúig a Károlyi birtokon volt juhász számadó hat évig, ekkor Újmajorban lakott a család, majd a háború után Rákospalotán építettek ikerházat, ahol fia és két lánya családjukkal együtt együtt élt, nagyobbik fia nem tért haza a háborúból. 97 éves korában hunyt el, családja körében ereje fogytáig zenélt.
A palóc vidéken jól ismert pásztorok közé tartozott, akik a magyar pásztorműveltség teljes spektrumát birtokolták akkoriban. Ez többek között a pásztorbotok faragását, furulyák, flóták készítését, és ezek megszólaltatását jelentette. Dudát kevesen készítettek, ő ehhez is értett.
Bartók Béla és Manga János is jól ismerték. Koós többször is invitálta id. Pál Istvánt (aki Bánkon volt falusi kanász, egy évben születtek) , hogy egyszer jöjjön el, és ő is mutassa be a „tanár uraknak” a dudálását, de ő kijelentette: „Tintafosóknak nem dudálok!” .
Ifjabb Pál Istvánt - akit a Bánktól 2 km-re fekvő újvilági tanyán tanítgatott a dudálás fortélyaira -1935. augusztus 20-án elvitte magával a nógrádi várba, ahol is énekeikkel, dudálásukkal óriási sikert arattak. Ezek után többször is mentek együtt zenélni Pál Istvánnal.
Két évvel később, 1937-ben a Pátria népzenei gramofonfelvételek keretében készült róla Budapesten a Magyar Rádió stúdiójában több felvétel.
Hangzó anyag
CD-ROM kiadványok:
- Pátria népzenei gramofonlemez-sorozat. Felvidék. Fonó Records, 2001
- Magyar hangszeres népzene. (szerk.: Sárosi Bálint), Hungaroton, 1998 (HCD 18236-37)
- Magyar dudások. Archív dudazene. (szerk.: Lányi György) Téka Alapítvány, 2004 (TVM120)
- Vargyas Lajos: A magyarság népzenéje. Példatár 4/4. (szerk. Vargyas Lajos) Budapest 1973
- Interneten elérhető:
- https://www.youtube.com/watch?v=a91WM-_rlg8
- https://www.youtube.com/watch?v=S9xOZLoqV9g
- https://www.youtube.com/watch?v=g87mMDWZE6Q
Fotók:
Források
- Agócs Gergely: Egy szürke és egy hamuszín galamb. Néprajzi diplomadolgozat. 1997.
- Juhász Zoltán: Az utolsó dudás. Pál István nógrádi pásztor zenei öröksége. Hagyományok Háza, Budapest, 2010.
- Manga János: Nógrádi dudások, A Néprajzi Múzeum füzetei 12, 1950.