peoplepill id: kinnosuke-miura
KM
Japan
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Date District, Fukushima Prefecture, Japan
Place of death
Sanraku Hospital
Age
86 years
The details (from wikipedia)

Biography

Kinnosuke Miura (jap. 三浦謹之助, Miura Kinnosuke, ur. 21 marca 1864 na terenie dzisiejszego Date, zm. 11 października 1950 w Tokio) – japoński lekarz neurolog, profesor medycyny wewnętrznej na Cesarskim Uniwersytecie w Tokio, uważany za założyciela japońskiej neurologii.

Życiorys

Kinnosuke Miura urodził się w 1864 roku w małej wiosce Takanarita (obszar dzisiejszego Date), w ówczesnej prowincji Mutsu (obecnie prefektura Fukushima), w północnej Japonii. Jego ojciec był lekarzem okulistą.

Uczęszczał do szkoły powszechnej w rodzinnej wiosce, a od 1876 roku do szkoły elementarnej w Fukushimie. W następnym roku wyjechał do Tokio i po siedmiu latach kursu przygotowawczego (obejmującego przede wszystkim naukę niemieckiego) został przyjęty na wydział medyczny Uniwersytetu Tokio. Medycyny uczyli wówczas w Japonii niemieccy profesorowie, a językiem wykładowym był niemiecki.

Miura opanował język i jako student drugiego roku opublikował pracę o właściwościach mydriatycznych wyizolowanej w 1885 roku przez Nagayoshi Nagai efedryny, zatytułowaną Vorläufige Mitteilung über Ephedrin, ein neues Mydriaticum, na łamach Berliner klinische Wochenschrift. Rok później napisał kolejną pracę na temat efedryny razem z Juntarō Takahashim. Ukończył studia w 1887. Następnie przez dwa lata był asystentem Erwina von Bälza w Tokio.

W latach 1889–1890 Kinnosuke Miura przebywał w Paryżu jako osobisty lekarz księcia Takehito Arisugawy; wtedy poznał Jeana-Martina Charcota. Dzięki temu mógł w 1892 roku po zakończeniu służby u księcia Arisugawy studiować przez 8 miesięcy w klinice Salpêtrière.

Wcześniej przez rok przebywał w Niemczech, w Berlinie, gdzie uczył się neurologii u Carla Gerhardta i Hermanna Oppenheima oraz w Marburgu u Felixa Jacoba Marchanda. Napisał wtedy pracę o jamistości rdzenia. W Marburgu uczył się też biochemii u Kürtza. W następnej kolejności odwiedził Heidelberg i studiował u Wilhelma Heinricha Erba.

W końcu w 1892 roku Miura wrócił do Paryża, do kliniki Salpêtrière. Był pod wielkim wrażeniem Charcota i zainteresował się badaniami prowadzonymi w jego laboratorium. Nauczył się francuskiego i napisał jedną pracę, poświęconą tzw. porażeniu histerycznemu (monoplegie brachiale hysterique).

Po powrocie do Japonii został profesorem medycyny wewnętrznej na Uniwersytecie Tokijskim i razem z Hiroshim Kawaharą usankcjonował neurologię jako osobną specjalność lekarską w Japonii. Określany jest do dziś jako pionier neurologii w tym kraju.

W 1924 roku Miura razem z pięcioma innymi wybitnymi japońskimi lekarzami (pozostałymi byli: Matarō Nagayo, Yoshihiro Takagi, Keinosuke Miyairi, Akira Fujinami i Sahachirō Hata), wyjechał na zaproszenie Fundacji Rockefellera na dwa miesiące do Stanów Zjednoczonych, aby poznać bliżej organizację amerykańskiej i kanadyjskiej służby zdrowia. Uczeni byli m.in. w klinikach w Filadelfii, Nowym Jorku, Baltimore, Waszyngtonie, Cleveland, Bostonie, New Haven, Montrealu, Toronto, Albany, Saranac Lake, Chicago, Rochester i St. Louis.

W 1949 roku Miura został odznaczony Orderem Kultury.

Jego teściem był Hiizu Miyake. Żonaty z Oshie Miyake, jego synem był biochemik Yoshiaki Miura .

Kinnosuke Miura został znaleziony nieprzytomny na ulicy Tokio w październiku 1950 roku. Zmarł wkrótce potem w pobliskim szpitalu. Przyczyną śmierci był udar mostu. Neurolog zmarł w wieku 87 lat, w drodze do swojego pacjenta.

Dorobek naukowy

Portret Kinnosuke Miury autorstwa Kiyoteru Kurody

Razem z Shūzō Kure założył Japońskie Towarzystwo Neurologiczne. W 1911 roku opisał szczegółowo znaną od stuleci na półwyspie Kii chorobę, obecnie uważaną za tożsamą z chorobą Guam (stwardnienie zanikowe boczne-parkinsonizm/otępienie; ALS-PDC). Opisał też epidemię niezwykłej neurologicznej choroby występującej na północy Japonii, określanej jako kubisagari (dosłownie „opadanie głowy”). Razem z Katsusaburō Yamagiwą badał też przyczyny choroby beri-beri, ale w przeciwieństwie do późniejszego Noblisty Christiaana Eijkmana uważał, że jej przyczyną jest intoksykacja nieznaną substancją. W 1902 roku założył pierwsze neurologiczne czasopismo medyczne w Japonii, Shinkeigaku Zasshi. W swojej pracy wielokrotnie nawiązywał do szkoły neurologicznej Charcota, utrzymywał też kontakty z jego następcami, zwłaszcza z Pierre Mariem i Emile Achardem.

W 2011 roku ukazała się biografia Miury autorstwa Eiko Hayashi.

Wybrane prace

  • Über Kubisagari, eine in den nördlichen Provinzen Japans endemische Krankheit (Gerliersche Krankheit, vertige paralysant, vertige ptotique. Mitteilungen aus medizinischer Fakultät der kaiserlichen Universität zu Tokyo 3, ss. 259–319 (1887)
  • Über die Bedeutung des Alkohols als Eiweisssparer in der Ernährung des gesunden Menschen. Ztschr. f. klin. Med. (1892)
  • Sur trois cas de monoplégie brachiale hystérique. Archives de neurologie 321 (1893)
  • Takahashi J, Miura K. Untersuchungen über die pupillenerweiternde Wirkung des Ephedrins. Mitteilungen aus medizinischer Fakultät der kaiserlichen Universität zu Tokyo 1, ss. 255-276
  • Shinkei-byō shindan-hyō (1894)
  • Miura K, Shū Miyake. Sōtei-byōri-sōron. Tokio, 1894
  • Uiugi taikokiu kauhan ketsubo no itjisei. Ijishimpo 13, ss 19-22 (1894)
  • Amyotrophische Lateralsklerose unter dem Bilde von sog. Bulbärparalyse. Neurol Jpn 10, ss. 366-369 (1911)
  • Naikagaku-sanroku (1912)
  • Miura K, Bälz E. Beriberi oder Kakke: (Polyneuritis endemica) (1914)
  • On the Function of the Cerebellum (1923)
  • Rinshō-rentogen-zufu (1933)
  • Rinshō-kagaku-kensa-hikkei (1942)

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Kinnosuke Miura is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Kinnosuke Miura
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes