peoplepill id: kazimierz-wyrzykowski
KW
Poland
1 views today
4 views this week
Kazimierz Wyrzykowski
Polski instruktor skautowy, lekarz

Kazimierz Wyrzykowski

The basics

Quick Facts

Intro
Polski instruktor skautowy, lekarz
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Zhovkva, Ukraine
Death
Age
67 years
The details (from wikipedia)

Biography

Kazimierz Wyrzykowski (ur. 1868 w Żółkwi - zm. 1935) – polski instruktor skautowy, lekarz, pierwszy Naczelny Komendant Skautowy we Lwowie w latach 1911–1914, członek Komendy Związkowej Stałych Drużyn Sokolich.

Życiorys

Kazimierz Wyrzykowski urodził się w Żółkwi w 1868 roku, tutaj też uczęszczał do szkoły powszechnej oraz średniej. Po ukończonych studiach medycznych na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie objął praktykę lekarską w Żółkwi. Od wczesnych lat młodzieńczych był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Po śmierci Alfonsa Borowskiego w dniu 2 sierpnia 1908 r., założyciela i długoletniego prezesa żółkiewskiego "Sokoła", objął po nim na krótko tę funkcję.

Gdy we Lwowie umarł także w tym czasie, wieloletni Naczelnik Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" – Antoni Durski, powołano dr. Kazimierza Wyrzykowskiego na stanowisko Naczelnika Związku "Sokoła" i "Sokoła-Macierzy" we Lwowie. Funkcję tę zaczął pełnić od września 1909 r., po uprzednim odbyciu w Sztokholmie w Szwecji rocznego stażu w zakresie gimnastyki według systemu dr. Linga, a następnie propagował te ćwiczenia organizując w Skolem letnie kursy gimnastyczne w latach 1910–1914 , które od 1911 r. zmieniły się w obozy skautowe na polanie "Dąbrówka", kształcące kadrę instruktorską na potrzeby żywiołowo rozwijającego się skautingu, których był komendantem.

W 1910 roku stanął na czele przygotowań do wielkich obchodów 500 rocznicy zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem i organizowanego z tego powodu zlotu sokolego.

Pełniąc funkcję naczelnika "Sokoła", poddał się ogólnym nastrojom młodzieży wielu lwowskich organizacji oraz stowarzyszeń i włączył się nie bez wcześniejszych zahamowań i uprzedzeń w nurt prac związanych z tworzeniem skauţingu. Zorganizowany kurs informacyjny we Lwowie zgromadził ok. 200 uczestników. Wykłady prowadzone były według przełożonego na język polski przez Andrzeja Małkowskiego podręcznika gen. Roberta Baden-Powella "Scouting for boys".

Efektem kursu było utworzenie 22 maja 1911 r. we Lwowie trzech drużyn skautowych męskich i jednej żeńskiej. W "Rozkazie Dziennym" wydanym w tym dniu i podpisanym przez A. Małkowskiego czytamy: Postęp pracy oraz jej szybki rozwój sprawiły, że kierownik kursu wraz z Komendą Drużyn postanowili przejść z okresu próby do stworzenia we Lwowie organizacji scoutowej. Dlatego Komenda Drużyn rozwiązała dnia 21 maja b.r. dotychczasowe Drużyny Młodzieży Sokolej, a sama przekształciła się na Komendę Scoutową w skład której weszli druhowie: dr Kazimierz Wyrzykowski, Andrzej Małkowski, […].

Kazimierz Wyrzykowski był w głównym nurcie wszelkich poczynań skautowych nie tylko we Lwowie, ale i w innych miejscowościach. I tak, gdy 15 października 1911 r. ukazał się pierwszy numer czasopisma "Skaut", użyczył swego nazwiska i autorytetu i został redaktorem odpowiedzialnym nowego pisma. 12 grudnia tego roku, w wyniku reorganizacji i przyjęciu regulaminu, powstało Związkowe Naczelnictwo Skautowe przy Związku "Sokoła" we Lwowie, a Naczelnym Komendantem Skautowym został Kazimierz Wyrzykowski.

W sierpniu 1912 r. uczestniczył w konferencji w Skolem z przedstawicielami Armii Polskiej oraz Naczelnej Komendy Skautowej w Warszawie celem utworzenia wspólnej Naczelnej Komendy Skautowej na zabór rosyjski. Naczelny Komendant Skautowy interesował się żywo pracą młodzieży w terenie. Jeszcze w 1911 r. wydał polecenie Zygmuntowi Wyrobkowi, by ten zajął się organizacją skautingu w Krakowie.

Interesował się również rozwojem żeńskiego skautingu. W 1912 r. powołał komisję, która miała opracować założenia ruchu żeńskiego, a niedługo potem, we wrześniu 1912 r. utworzona została sekcja żeńska przy NKS. Na kursach K. Wyrzykowski nazywany był "Tatuńciem". Podczas pobytu w Tarnopolu, gdzie był 23 marca 1913 r. wygłosił w trakcie inspekcji prelekcję pt. "Skautowe wychowanie młodzieży".

Przewidując wybuch wojny światowej i możliwość powołania do wojska, ustąpił z funkcji Naczelnego Komendanta Skautowego. Jako lekarz został powołany i skierowany do Wiednia, gdzie przebywał do końca wojny. Jego następcą został dr Kazimierz Panek.

Rozpoczęcie walk o Lwów było powodem tego, że przedstawiciele skautów lwowskich nie przybyli na zjazd w Lublinie, który odbył się w dniach 1–2 listopada 1918 r. Boje o miasto trwały do 22 listopada 1918 r.

Po powrocie do Lwowa pod koniec 1918 r. Kazimierz Wyrzykowski znów stanął na sokolim i skautowym posterunku jako Naczelnik i redaktorlwowskiego "Skauta" wraz z Kazimierzem Tyszką. Dopiero jednak przerwanie okrążenia wokół miasta w marcu 1919 r. spowodowało ożywienie na nowo działalności sokolej i skautowej. Wtedy została wydana przez Przewodnictwo Związku Sokolego odezwa do wszystkich gniazd sokolich wraz z kwestionariuszem, który miał być wypełniony i nadesłany do 10 kwietnia 1919 r. i nakładająca na Druhów sokołów i skautów obowiązek: 1. Powołania do nowego życia i zorganizowanie wszelkich Władz Sokolich i skautowych. […]oraz Rozkaz Skautowypodpisany przez Kazimierza Wyrzykowskiego, będący wykładnią ówczesnego programu skautowego, który również zawierał kwestionariusz z nakazem wypełnienia go do 1 kwietnia 1919 r. i złożenia w Naczelnej Komendzie Sokoła.

Kazimierz Wyrzykowski wycofał się z władz sokolich w 1919 r. Prowadził potem Zakład Gimnastyki Leczniczej we Lwowie, a od 1924 r. był dyrektorem Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego przy Uniwersytecie Jana Kazimierza. Zmarł we Lwowie 25 stycznia 1935 r. Pochowany został na cmentarzu w Żółkwi obok grobowca, w którym spoczęli wcześniej: Adolf Wyrzykowski h. Ślepowron (1880–1900), Antonina ze Skopasów Wyrzykowska (1887–1908), Helena Wyrzykowska (1901-1903), Zofia z Rychalskich Wyrzykowska (1878–1918). Na Cmentarzu Orląt Lwowskich znajduje się nagrobek z tabliczką Jan Wyrzykowski.

Bibliografia

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Kazimierz Wyrzykowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Kazimierz Wyrzykowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes