peoplepill id: kazimierz-slawinski
KS
Poland
1 views today
4 views this week
Kazimierz Sławiński
Polish chemist

Kazimierz Sławiński

The basics

Quick Facts

Intro
Polish chemist
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Lipki, Łódź Voivodeship, Gmina Poddębice, Poddębice County, Poland
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
71 years
Awards
Commander of the Order of Polonia Restituta
 
Commander with Star of the Order of Polonia Restituta
 
The details (from wikipedia)

Biography

Kazimierz Sławiński (ur. 21 stycznia 1870 w Lipkach, zm. 14 października 1941 w Warszawie) – chemik, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Szkołę średnią ukończył w Kielcach. W roku 1891 zapisał się na wydział farmacji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1898 uzyskał stopień magistra farmacji na Uniwersytecie Moskiewskim i otrzymał stanowisko starszego laboranta w Katedrze Chemii Organicznej Warszawskiego Instytutu Politechnicznego. W 1915 r. nastąpiła ewakuacja Warszawskiego Instytutu Politechnicznego do Rosji, Sławiński otrzymał od Rektora polecenie pozostania w Warszawie i nawiązania współpracy z Komitetem Obywatelskim. Z ramienia tego Komitetu został kuratorem mienia, które pozostało po ewakuacji i ochronił je przez rekwizycją i wywiezieniem przez Niemców. W 1915 opracował techniczną metodę otrzymywania kwasu salicylowego dla potrzeb farmaceutycznych i nadzorował budowę fabryki tego kwasu w Warszawskich Zakładach Gazowych. W 1918 r. zgodził się na objęcie wykładów Technologii Środków Spożywczych Politechniki Warszawskiej. W 1919 na podstawie orzeczenia Komisji Stabilizacyjnej został powołany na profesora nadzwyczajnego Politechniki Warszawskiej i Kierownika Zakładu Chemii Organicznej. Jeszcze w tym samym roku zdecydował się jednak przyjąć propozycję objęcia wykładów z chemii na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym organizowanego wówczas Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1920 został mianowany profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Wileńskiego. W 1934 został wybrany na prezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Warszawie. Brał czynny udział w pracach: Francuskiego Towarzystwa Chemicznego w Paryżu, Towarzystwa Polskich przyrodników we Lwowie, Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Wilnie, Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Komisji Umundurowania Wojsk Polskich, Radzie Dozoru nad Żywnością. W 1935 na prośbę Polskiego Monopolu Tytoniowego zwiedzał plantacje i fabryki tytoniowe i opracował projekt organizacji przerobu surowca dla Polskiego Monopolu Spirytusowego prowadził badania nad środkami do skażenia spirytusu. W 1936 otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wileńskiego i opuścił stworzoną przez siebie i dobrze urządzoną placówkę naukową w Wilnie. Opublikował ponad 30 artykułów, w tym kilka dotyczących historii Uniwersytetu Wileńskiego. W latach 1899-1905 uczestniczył w pracach redakcji Wielkiej Encyklopedii Powszechnej Ilustrowanej gdzie był autorem licznych haseł z dziedziny chemii. W sierpniu 1936 przeszedł na emeryturę i powrócił do Warszawy. Nie założył rodziny a wolny czas poświęcał hodowli kwiatów zwłaszcza róż.

Został pochowany na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie (kwatera 315-3-29).

Odznaczenia

  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (19 marca 1936)
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1929)

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Kazimierz Sławiński is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Kazimierz Sławiński
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes