peoplepill id: kazimierz-kwiatek
KK
Poland
1 views today
1 views this week
Kazimierz Kwiatek

Kazimierz Kwiatek

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
Moscow, Moscow Governorate, Russian Empire, Duchy of Moscow
Age
49 years
Awards
Order of the Red Banner
 
The details (from wikipedia)

Biography

Kazimierz Kwiatek, ros. Kazimir Francewicz Kwiatek (ur. 1888 w Warszawie, zm. 25 sierpnia 1938) – polski i radziecki rewolucjonista, bolszewik, oficer Armii Czerwonej. Ofiara stalinowskiej czystki w Armii Czerwonej.

Życiorys

Był synem robotnika kolejowego. W 1904 r. jeszcze jako uczeń wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Następnie był robotnikiem w fabryce naczyń emaliowanych Labor. W 1905 r. za udział w zamachu na warszawskiego generał-gubernatora został skazany na 12 lat (według innego źródła – 20) katorgi. Zesłany na wschodnią Syberię, pracował m.in. w kopalniach i przy budowie kolei. Odzyskał wolność po rewolucji lutowej w 1917 r. Również w 1917 r. wstąpił do partii bolszewickiej. Udał się do guberni czernihowskiej i tam w miejscowości Siemionowka współtworzył radę delegatów robotniczych oraz wstąpił do oddziału Czerwonej Gwardii dowodzonego przez Mykołę Szczorsa. Po wkroczeniu wojsk niemieckich na Ukrainę w 1918 r. oddział ten próbował stawić im opór.

W 1918 r. Kwiatek był słuchaczem Kremlowskich Kursów Czerwonych Dowódców, po tym, gdy ochotniczo wstąpił do regularnej Armii Czerwonej. Brał udział w tłumieniu buntu lewicowych eserowców. Następnie polecono mu powrót na Ukrainę, do działania w antyniemieckim, bolszewickim podziemiu. Razem z Mykołą Szczorsem formował 1 Pułk im. Bohuna. Pełnił w nim obowiązki komisarza plutonu, potem kompanii (do listopada 1918 r.), batalionu i wreszcie całego pułku (zastępca dowódcy). Z pułkiem im. Bohuna brał udział w walkach z armią Ukraińskiej Republiki Ludowej. Po tym, gdy Mykoła Szczors został dowódcą całej 1 Ukraińskiej Dywizji Radzieckiej, Kwiatek został nowym dowódcą Pułku im. Bohuna, zaś od lutego 1920 r. – 130 brygady strzeleckiej im. Bohuna. Pozostawał jej dowódcą do lipca 1922 r. W 1920 r. został odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru.

W latach 1922–1926 był zastępcą dowódcy 44 dywizji strzeleckiej i dowódcą 99 dywizji strzeleckiej. W 1926 r. mianowano go dowódcą i równocześnie komisarzem 44 dywizji strzeleckiej. Ukończył kursy doskonalące dla kadry dowódczej przy Akademii Wojskowej im. Frunzego. W grudniu 1928 r. otrzymał stanowisko dowódcy i komisarza 7 dywizji strzeleckiej. Następnie do lutego 1931 r. ponownie był dowódcą 44 dywizji strzeleckiej. Między lutym 1931 r. a majem 1935 r. był dowódcą i komisarzem 17 korpusu strzeleckiego, zaś od maja 1935 r. do sierpnia 1936 r. – dowódcą 14 korpusu strzeleckiego. W sierpniu 1936 r. powierzono mu stanowisko zastępcy dowódcy Charkowskiego Okręgu Wojskowego. W 1935 r. otrzymał stopień wojskowy komdiwa.

Podczas wielkiej czystki w Armii Czerwonej, 17 grudnia 1937 r., został aresztowany. 25 sierpnia 1938 r. Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR uznało go za winnego szpiegostwa i udziału w antyrządowym spisku wojskowym, skazując go na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano tego samego dnia.

Kazimierz Kwiatek został zrehabilitowany w 1956 r.

Jego imię nosiła ulica w Winnicy, następnie przemianowana na ul. Waszczuka.

Jego żoną była Sofja Ałtuchowa-Kwiatek, również rewolucjonistka, podczas wojny domowej w Rosji felczerka w 1 Ukraińskiej Dywizji Radzieckiej oraz 44 dywizji strzeleckiej, po wojnie inżynier elektryk. W 1939 r. Ałtuchowa-Kwiatek została aresztowana pod zarzutem niepoinformowania władz o kontrrewolucyjnej działalności męża, a następnie skazana na pięć lat łagru. Zmarła w łagrze w Karagandzie w 1942 r.; w 1956 r. została zrehabilitowana. Małżonkowie mieli jednego syna Władimira.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Kazimierz Kwiatek is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Kazimierz Kwiatek
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes