Kazimierz Klimczak
Quick Facts
Biography
Kazimierz Klimczak, ps. „Szron” (ur. 15 lutego 1914 w Ciepłowie) – pułkownik WP, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego i jego najstarszy żyjący uczestnik.
Życiorys
Skończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Od 1936 służył w Wojsku Polskim. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67 pp w Brodnicy. W jego szeregach brał udział w walkach Armii „Pomorze” w kampanii wrześniowej. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. Ciężko ranny został pod Mełnem w okolicach Grudziądza i trafił do Szpitala Ujazdowskiego na leczenie. Będąc inwalidą wojennym nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. W okresie okupacji pracował w Monopolu Tytoniowym na ul. Kaliskiej 1 w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. Warszawę opuścił z ludnością cywilną. Dostał się do niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu. W lutym 1945 powrócił do stolicy, gdzie został skierowany do służby w pułku samochodowym, jako dowódca plutonu transportowego. W wojsku służył do 1946.
Działacz Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.
Awanse i odznaczenia
W 2017 został awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego.
Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem „Pro Patria”, Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, Medalem pamiątkowym z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Archiwum Historii Mówionej - Kazimierz Klimczak. 1944.pl. [dostęp 11 marca 2018].
- 10-latka podchodzi do 104-letniego powstańca. To, co od niego słyszy, chwyta za serce. metrowarszawa.gazeta.pl, 2018-03-05. [dostęp 11 marca 2018].