peoplepill id: kazimierz-granat
KG
Poland Ukraine
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Kiev, Ukraine
Place of death
Sanok, Sanok County, Podkarpackie Voivodeship, Poland
Age
67 years
The details (from wikipedia)

Biography

Kazimierz Granat (ur. 1912 w Kijowie, zm. 7 marca 1979 w Sanoku) – polski działacz robotniczy i komunistyczny.

Życiorys

Urodził się w 1912 w Kijowie. Był synem robotnika i stolarza, który został zesłany na Sybir na przełomie 1903/1904. Podczas I wojny światowej i rewolucji październikowej 1917 przebywał nadal z rodziną (ojciec, brat) w Kijowie. W 1919 przybyli do niepodległej Polski, w latach 20. Rzeczypospolitej zamieszkiwał z rodziną (pięciu braci, trzy siostry) pod Ostrowcem, gdzie ojciec pracował w tamtejszej hucie.

W 1927 wstąpił do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Rok później został działaczem Komunistycznej Partii Polski. Po tzw. „wsypie” działalności komunistycznej w powiecie opatowskim aresztowano go, był sądzony przed sądem w Sandomierzu i skazano go na karę 4 lat pozbawienia wolności za działalnością rewolucyjną oraz dodatkowo na karę 1,5 roku za przemówienie podczas procesu, łącznie 5,5 roku pozbawienia wolności skazany. Był osadzony w więzieniu we Wronkach, gdzie spędził cztery lata. Jak sam przyznał w 1977, w więzieniu nauczył się konspiracji oraz stwierdził, iż władze państwowe zamknęły małego komunisty, a wypuściły wielkiego bolszewika. W latach 30. działał konspiracyjnie w rejonie Ostrowca, Opatowa i Ćmielowa.

Po wybuchu II wojny światowej i klęsce polskiej wojny obronnej 1939 przekroczył granicę Generalnego Gubernatorstwa ze Związkiem Radzieckim. Podczas wojny przebywał w ZSRR i w Afryce. Po zakończeniu został aktywistą Polskiej Partii Robotniczej. Pracował w Komitecie Wojewódzkim PPR w Kielcach, następnie został I sekretarzem Komitetu Powiatowego PPR w Sanoku, później powołano go do pracy w KW PPR w Rzeszowie, po czym powrócił do Sanoka. W tym mieście zamieszkał z rodziną w październiku 1947. Wszedł w skład Miejskiej Rady Narodowej (MRN) w Sanoku. W 1947 objął funkcję przewodniczącego prezydium MRN w Sanoku. W procesie scalenia PPR i PPS i po powołaniu powiatowej instancji PZPR, został pod koniec grudnia 1948 jej drugim sekretarzem (drugim był Kazimierz Rzeszutko). Jako radny w 1948 był autorem wniosku przemianowania nazw sanockich ulic Macieja Kluski na Stefana Okrzei i Andrzeja Potockiego na Ludwika Waryńskiego, który przegłosowano. Został wybrany radnym MRN w Sanoku w 1958, członkiem Powiatowej Rady Narodowej w Sanoku. 14 lipca 1959 wybrano go przewodniczącym zarządu powiatowej Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Sanoku. Od 1960 do 1973 był członkiem Komitetu Powiatowego PZPR w Sanoku oraz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Rzeszowie. W 1971 zasiadł w Komitecie Honorowym obchodów 30-lecia PPR w województwie rzeszowskim. W 1974 został członkiem komisji ds. odznaczeń w Sanoku.

Działał w spółdzielczości, w tym na kierowniczych stanowiskach w Zakładach Mleczarskich i jako dyrektor handlowy w PSS Społem w Sanoku. Był prezesem sanockiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Po przejściu na emeryturę działał w komisji ds. ruchu robotniczego w Komitecie Miejskim PZPR i w komisji ds. działaczy ruchu robotniczego w historii partii przy KW PZPR w Krośnie.

Zmarł nagle 7 marca 1979 w wieku 67 lat. Po śmierci trumna z jego zwłokami była wystawiona w budynku Sanockiego Domu Kultury. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Centralnym w Sanoku 9 marca 1979. Jego żoną była Bronisława (1913–2009). Jego synem był Wiesław Granat, w 1979 zastępca dyrektora WSSE w Krośnie z siedzibą w Sanoku.

Odznaczenia

  • Order Sztandaru Pracy II klasy (1978).
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej
  • Wpis do „Księgi zasłużonych dla województwa rzeszowskiego” (1975).
  • Wpis do „Księgi zasłużonych dla województwa krośnieńskiego” (1976, w gronie pierwszych trzydziestu wyróżnionych osób).
  • Inne odznaczenia, wojskowe i medale.
  • Odznaka „Zasłużony dla Sanoka” (1978).
  • List gratulacyjny dla działacza rewolucyjnego i partyjnego od Edwarda Gierka z okazji obchodów rocznicy 60-lecia Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej (1977)

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Kazimierz Granat is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Kazimierz Granat
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes