peoplepill id: kathe-ephraim-marcus
KEM
Israel
1 views today
1 views this week
Käthe Ephraim Marcus
אמנית ישראלית

Käthe Ephraim Marcus

The basics

Quick Facts

Intro
אמנית ישראלית
Places
Work field
Gender
Female
Birth
Death
Age
78 years
The details (from wikipedia)

Biography

Käthe (Kaete) Ephraim Marcus (ur. 1892 we Wrocławiu, zm. 1970 w Jerozolimie) – niemiecka malarka i rzeźbiarka żydowskiego pochodzenia, związana z Wrocławiem.

Pierwsze nauki malarstwa stawiała pod okiem Hansa Thomy. Następnie kształciła się we Wrocławiu, u Maxa Wislicenusa oraz w Berlinie wraz z Lovisem Corinthem i Maxem Beckmannem oraz, za namową Otta Muellera, w Paryżu w Académie de la Grande Chaumière. W 1917 roku poślubiła dr. Josefa Marcusa, jednego z przywódców ruchu syjonistycznego w Niemczech i założyciela ruchu młodzieżowego Blau-Weiss. W 1928 roku została przyjęta do Niemieckiego Związku Malarzy. W 1930 roku zamieszkała w Düsseldorfie, gdzie dołączyła do grupy "Rhein".

W 1933 roku wraz z rodziną opuściła Niemcy udała się do Anglii. W 1934 lub 1935 roku, wraz z mężem, wyjechała do Jerozolimy, gdzie kontynuowała swoją działalność artystyczną; tworzyła również prace rzeźbiarskie studiując pod okiem Moshe Sternschussena. Jest autorką pomnika Mordechaia Schornsteina z 1945 roku. W 1943 roku otworzyła własną pracownię artystyczną w starej części miasta; w 1947 musiała ją opuścić nakazem wojsk Brytyjskich. W 1948 jej prace zostały zniszczone przez Arabów a ona sama wraz z rodziną była ewakuowana do Ramat Gan. W tym czasie namalował kilka obrazów ze scenami wojennymi.

Twórczość

Pomnik Mordechaia Schornsteina (1945, Jerozolima)

Pierwsze obrazy powstałe w latach 1916-1919, były portretami jej przyjaciół, głównie niemieckich intelektualistów i pracowników m.in. Portret Arnolda Ulitza, Portret Pauli Ollendorf, Portret Ismara Littmanna. W 1920 roku poznała ekspresjonistkę Käthe Kollwitz; od tego momentu tworzyła pod jej wpływem a przez niektórych uznawana była jej następczynią.

Oficjalny debiut artystyczny miała w 1921 roku, na wystawie zbiorowej w salach wrocławskiej Loży Lessinga. Pod koniec lat dwudziestych jej prace prezentowane były na wielu wystawach w Berlinie: w 1928 na wystawie sztuki śląskiej, w październiku tego samego roku w Galerie Neuman Nierendorf (wystawa indywidualna zorganizowana ze zbiorów prywatnych Friedricha Kirschnera). We Wrocławiu wystawiała swoje prace w 1928 roku w zoo na wystawie "Juryfreien" oraz w 1929 na zbiorowej ekspozycji "Das junge Schlesien". Jej prace pt. "Opiekunki" i "Jerusalem" można było zobaczyć na wystawie w Starej Komendanturze. W 1932 roku, we Wrocławiu na wystawie Künstlerbund Schlesiens, można było oglądać jej płótna pt. "Kobiety beduińskie" i "Jerozolima" nawiązujące do orientalnych miasteczek.

Jej prace przepełnione są atmosferą melancholii, samotności i wyobcowania. Tematem jej prac były często samotne matki i dzieci znajdujące się w nowych nieprzyjaznym im środowisku, będące imigrantami w obozach przejściowych.

Quote-alpha.png
Jej studia dzieci, ukazanych w różnych sytuacjach lub postacie matek z dziećmi były zapisem duchowości, wyrażały bogactwo uczuć, "tajemnice i grę, samotność".

Przedstawiała również rybaków oraz krajobrazy Safed, jeziora Kinneret i Negev.

Przypisy

Bibliografia

  • Małgorzata Stolarska-Fronia: Udział środowisk Żydów wrocławskich w artystycznym i kulturalnym życiu miasta od emancypacji do 1933 roku. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2008. ISBN 978-83-7543-041-7. (pol.)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Käthe Ephraim Marcus is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Käthe Ephraim Marcus
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes