Katarzyna Michalak
Quick Facts
Biography
Katarzyna Michalak (ur. 8 listopada 1972 w Łodzi) – polska dziennikarka, reportażystka Radia Lublin. Uprawia głównie feature – czyli reportaż artystyczny – gatunek z pogranicza dziennikarstwa i literatury, muzyki i filmu. W latach 2011-2015 była polskim przedstawicielem w Komisji do spraw Dokumentu Radiowego (Euroradio Features Group) przy Europejskiej Unii Nadawców.
W 1996 roku ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Po studiach pracowała w szkole jako nauczyciel języka polskiego. Jednocześnie w 1997 rozpoczęła współpracę z Łódzką Rozgłośnią Polskiego Radia – Radiem Łódź SA. W 1999 r. przeniosła się do Lublina i rozpoczęła współpracę z Radiem Lublin SA. Początkowo przygotowywała materiały dla Redakcji Publicystyki Kulturalnej, następnie dla Redakcji Reportażu. Pracownikiem tej drugiej została w 2001 roku.
W 2003 roku ukończyła międzynarodową szkołę mistrzostwa radiowego przy Europejskiej Unii Nadawców – EBU Master School on Radio Documentary.
W 2011 r. objęła funkcję Kierownika Redakcji Reportażu Radia Lublin. W latach 2012–2014 prowadziła comiesięczne spotkania słuchaczy z reportażem „Na własne uszy” w klubie Czarny Tulipan na Starym Mieście w Lublinie. Była głównym koordynatorem organizacji 41. Międzynarodowej Konferencji Reportażystów (The International Feature Conference), która odbywała się w Lublinie w dniach 17–21 maja 2015 r.
Jej reportaże emitowane były w rozgłośniach niemieckich (ARD) i Radiu Czeskim. Za swój najważniejszy reportaż uważa opowieść o samotnym ojcostwie Zenona Oleniaka ze wsi Gruszka Zaporska przedstawioną w reportażu „Dzień taty” (2008). Próbowała swoich sił jako wokalistka – jeszcze po studiach śpiewała w łódzkim rockowym zespole Masa.
Wyróżnienia i nagrody (wybór)
- 2002 r. „Mijając Ewę” – Nagroda Stypendialna im. Jacka Stwory;
- 2003 r. „Tomek w podróży” – I miejsce w Świętokrzyskim Konkursie Reporterskim „Co mi w duszy gra?” organizowanym przez Radio Kielce SA (wrzesień 2003);
- 2004 r. „Eden za wąską rzeką” – I Nagroda w Konkursie „Nowe granice Unii Europejskiej” organizowanym przez Fundację im. Stefana Batorego i Helsińską Fundację Praw Człowieka (październik 2004) (praca powstała w ramach stypendium im. Jacka Stwory);
- 2005 r. reportaż „Chłopcy z Wygnanki” (współautor: Monika Hemperek) – Prix Europa, Berlin, 2005
- 2006 r.
- „Niebieski płaszczyk” – Prix Italia w kategorii „Dokument” (Documentary, for Overall Quality), Wenecja (wrzesień 2006)
- „Niebieski płaszczyk” – Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- „Niebieski płaszczyk” – Nagroda im. Stefana Żeromskiego – Konkurs Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
- „Zobaczyć wszystko, dojść wszędzie...” – Nagroda im. Witolda Zadrowskiego za reportaż artystyczny w kategorii Premiera Roku w konkursie „Melchiory” za rok 2005 „za perfekcyjną formę radiową i doskonałą kompozycję dramaturgiczną pięknej, wzruszającej opowieści o miłości” (marzec 2006)
- „Zobaczyć wszystko, dojść wszędzie” – II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Wspólna Europa” organizowanym przez Radio Zachód SA
- 2007 r.
- „Studnia” – nagroda główna w kategorii radiowej czyli Nagroda Prezesa Radia Łódź SA podczas XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”, Łódź, listopad 2007
- tytuł Radiowego Reportażysty Roku w konkursie „Melchiory” za rok 2006 „za wrażliwość, takt i profesjonalizm w ukazywaniu zawiłości ludzkich losów” (maj 2007)
- 2009 r.
- „Modlitwa zapomnianej” (współautor: Dorota Hałasa) – Prix Italia w kategorii „Audycja o muzyce” (Work on Music), Turyn (wrzesień 2009)
- „Modlitwa zapomnianej” (współautor: Dorota Hałasa) – Nagroda Specjalna Przewodniczącego KRRiT
- „Burzany i ciernie” (współautor: Mariusz Kamiński) – Nagroda Główna w Konkursie „Wspólna Europa”
- „Słodko – gorzko” – I Nagroda w Konkursie Rzecznika Praw Obywatelskich „Jak wyjść z biedy?”
- 2010 r. „Ciepłe wnętrza” – nagroda główna w konkursie radiowym czyli „Biała Kobra” podczas XX Ogólnopolskiego Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”, Łódź, listopad 2010
- 2013 r.
- „Zawieszka z Sobiboru” (współautor: Magdalena Grydniewska) – Grand Prix Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej za Najlepszą Audycję Historyczną Roku
- „Złoty chłopak” – Grand Prix Prezesa Polskiego Radia 2013 (listopad 2013)
- „Jedno proste zdanie” (współautor: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet) – wyróżnienie honorowe w konkursie „Melchiory” za rok 2013 za „wzruszającą opowieść o sile miłości, której nawet śmierć nie jest w stanie przerwać” (maj 2013)
- 2014 r.
- „Złoty chłopak” – Prix Marulić w kategorii „Dokument” (Documentary), Międzynarodowy Festiwal Słuchowisk i Audycji Dokumentalnych (chorw. Međunarodni festival igrane i dokumentarne radio drame), wyspa Hvar, Chorwacja (maj 2014);
- 2015 r.
- Złoty Mikrofon 2015 „za mistrzowskie łączenie formy i treści, przekładanie swoich fascynacji ludźmi na język radia i udowadnianie, że reportaż może być dziełem sztuki” (grudzień 2015)
- „Światło na stepie” – (ex aequo) Nagroda im. Janusza Kurtyki w konkursie „Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich” (styczeń 2015)
- „Światło na stepie” – Srebrny Melchior w kategorii Premiera Roku za rok 2015 „za wstrząsającą opowieść o zesłaniu na Wschód, która jednak pozostawia słuchacza z nadzieją” (maj 2015)
- „Mierzeja” – Nagroda Prezydenta Olsztyna w organizowanym przez Radio Olsztyn XII Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż Radiowy „Pogranicze” (luty 2015).
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Aleksandra Pucułek: Mikrofon jest bezlitosny jeżeli chodzi o fałsz. W: lublin.wyborcza.pl [on-line]. Agora SA, 18 grudnia 2015.
- Radio Lublin: podgląd działu `Reportaż` – tamże biogram Katarzyny Michalak