peoplepill id: karol-ziarno
KZ
Poland
1 views today
1 views this week
Karol Ziarno
Polish pedagogue

Karol Ziarno

The basics

Quick Facts

Intro
Polish pedagogue
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Pysznica, Gmina Pysznica, Stalowa Wola County, Poland
Place of death
Jasło, Jasło County, Podkarpackie Voivodeship, Poland
Age
43 years
Education
Faculty of Humanities at the Jan Kazimierz University in Lviv
The details (from wikipedia)

Biography

Karol Ziarno ps. „Sikora” (ur. 21 września 1900 w Pysznicy, zm. 21 czerwca 1944 w Jaśle) – polski nauczyciel, pedagog, podporucznik rezerwy piechoty Wojsko Polskiego, organizator i wizytator tajnego nauczania podczas II wojny światowej.

Życiorys

Pochodził z rodziny chłopskiej, był synem Stefana i Marianny z domu Sikora, miał brata bliźniaka o imieniu Józef. Urodził się 21 września 1900 w Pysznicy. Tam uczęszczał do szkoły, gdzie jego nauczycielką była Maria Bourdon. Był uczniem założonego w 1912 Prywatnego Gimnazjum Realnego w Nisku do 1914, ponownie od 1915, gdzie ukończył V klasę, po czym kontynuował edukację w Przemyślu, gdzie w 1920 zdał egzamin dojrzałości. Został przyjęty do Wojska Polskiego i podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 służył ułanach. Po wojnie studiował historię i nauki społeczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, które ukończył na przemianowanym w międzyczasie Wydziale Humanistycznym UJK. Podczas studiów udzielał się w ruchu młodzieży ludowej.

Podjął pracę nauczyciela gimnazjalnego, prawdopodobnie w Chełmży. Pracując jako nauczyciel publicznej szkoły powszechnej w Wejherowie, został mianowany prowizorycznym zastępcą inspektora szkolnego na powiat morski z dniem 1 października 1932. W okresie II Rzeczypospolitej pełnił funkcję inspektora szkolnego w Brodnicy, w Wejherowie. Został także dyrektorem gimnazjum na Pomorzu. W Wojsku Polskim został awansowany do stopnia podporucznika rezerwy piechoty ze starszeństwem z 1 września 1931. W 1934 jako rezerwy był przydzielony do 66 Pułku Piechoty w garnizonie Chełmno i pozostawał wówczas w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Gdynia.

Po wybuchu II wojny światowej i kampanii wrześniowej pracował jako nauczyciel w Horohoryniu. Przebywał na obszarze Wołynia. Po ataku Niemiec na ZSRR w połowie 1941 został aresztowany, po czym zbiegł z transportu. W okresie okupacji niemieckiej początkowo działał w konspiracji w Warszawie, gdzie od 1941 był referentem opieki nad dzieckiem w delegaturze warszawskiej Rady Głównej Opiekuńczej, a od wiosny 1942 pracował w Departamencie Oświaty i Kultury Delegatury Rządu na Kraj. Czasowo przebywał także w rodzinnej Pysznica podejmując tam działalność konspiracyjną. Z uwagi na możliwość zidentyfikowania (radcą szkolnym, Schulratem, został skonfliktowany z nim prze 1939 niemiecki nauczyciel) zmienił tożsamość na nazwisko „Sikora”. Zagrożony aresztowaniem przybył do Krakowa. Od 1942 był referentem organizacyjnym w Kuratorium Oświaty i Kultury w Okręgowym Kierownictwie Oświaty i Kultury, od czerwca 1942 był zastępcą kierownika i pierwszym referentem w Krakowskim Okręgowym Biurze Szkolnym (OBS, także jako Biuro Oświatowe w Krakowie) (w konspiracji pod kryptonim „Szkolnica”, którego szefem był Józef Smoleń) wypełniając funkcję wizytatora na wszystkie powiaty dystryktu krakowskiego (w tym czasie podróżował w charakterze handlarza, zaś podczas wizytacji dokonywał gromadzenia danych liczbowych, organizacyjnych i statystycznych). Współorganizował tajne władze oświatowe we wschodniej części konspiracyjnego Okręgu Szkolnego Krakowskiego utrzymując kontakty z Powiatowymi Komisjami Oświaty i Kultury (PKOiK). Był czołowym twórcą tzw. „akcji gminnej” w 1942.

Podczas wykonywania swoich obowiązków za pośrednictwem działacza SL Henryka Stankiewicza latem 1942 odwiedził ziemię sanocką, gdzie mianował Powiatową Tajną Komisję Oświaty i Kultury, do składu której weszli dr Zofia Skołozdro ps. „Orlińska” (przewodnicząca), Józef Stachowicz ps. „Halban” (zastępca przewodniczącej) i Tadeusz Chmielewski ps. „Dzik”, oraz udzielając im pełnomocnictw, instrukcji, wytycznych a także książki i środki finansowe (np. odnośnie powołania Komisji Egzaminacyjnej). W późniejszym czasie przybywał w te rejony regularnie dokonując wizytacji (ponadto wizytował też np. Przemyśl, Jarosław, powiaty krakowskie, powiat niżański).

W pierwszej połowie 1944 został zatrzymany przez Niemców podczas przewożenia gotówki, pobity przez nich i zwolniony (sprawa nie została przekazana do gestapo). Miał żonę Zofię z domu Czosnykowską (1902-1991) i córkę Danutę (ur. 1934), które podczas jego działalności przebywały w Brzostku. Podczas odwiedzin ich tamże, został postrzelony w trakcie pacyfikacji wsi ok. 21-22 czerwca 1944 i według różnych źródeł zmarł w transporcie do szpitala w Jaśle lub w samym szpitalupo kilkunastu godzinach (zginął wówczas jego teść).

Został pochowany w mogile zbiorowej ofiar terroru z 1944 położonej na cmentarzu w Brzostku.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Karol Ziarno is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Karol Ziarno
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes