Karol Rabenda
Quick Facts
Biography
Karol Kazimierz Rabenda (ur. 16 czerwca 1983 w Malborku) – polski działacz społeczny i polityczny, od 2015 prezes Stowarzyszenia „Republikanie”, od 2017 wiceprezes partii Porozumienie, od 2018 radny Gdańska.
Życiorys
Ukończył studia historyczne na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zawodowo związany z branżą nieruchomości.
W latach 2008–2012 związany z Unią Polityki Realnej, pełnił funkcję prezesa okręgu gdańskiego. W 2010 był kandydatem tej partii do sejmiku województwa pomorskiego. W 2012 współtworzył gdański Klub Republikański związany z Fundacją Republikańską, który po powstaniu w 2013 Stowarzyszenia „Republikanie” stał się jego oddziałem terenowym. Karol Rabenda został pomorskim pełnomocnikiem stowarzyszenia, a na I Zjeździe Republikańskim został wybrany na członka zarządu. Współtworzył inicjatywę Godzina dla Polski Jarosława Gowina w województwie pomorskim oraz partię Polska Razem, w której początkowo pełnił funkcję pełnomocnika na okręg gdański, jednak wkrótce opuścił to ugrupowanie (podobnie jak wielu innych działaczy „Republikanów”). W 2015 współtworzył partię KORWiN, zostając szefem jej pomorskich struktur. Otwierał też jej listę w wyborach parlamentarnych, otrzymując 8925 głosów, nie uzyskując mandatu poselskiego z powodu nieprzekroczenia progu wyborczego przez partię. 28 listopada tego samego roku został wybrany na prezesa Stowarzyszenia „Republikanie”, zastępując Przemysława Wiplera. 23 lutego 2017 zrezygnował z członkostwa w partii Wolność (dawnej KORWiN), w związku z powołaniem koła poselskiego „Republikanów” (utworzyły je Anna Siarkowska, Magdalena Błeńska i Małgorzata Janowska, które opuściły Kukiz’15; koło istniało do września 2017). 4 listopada tego samego roku, wraz ze środowiskiem „Republikanów”, współtworzył powstałą z przekształcenia Polski Razem partię Porozumienie, zostając jej wiceprezesem. W wyborach samorządowych w 2018 z rekomendacji tej partii został wybrany do rady miejskiej Gdańska, startując z listy PiS (otrzymał 3115 głosów). W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 bezskutecznie ubiegał się o mandat posła do Parlamentu Europejskiego w okręgu obejmującym województwo pomorskie, zdobywając 2321 głosów.
Współorganizator wielu inicjatyw lokalnych, takich jak Pomnik Kobiet Solidarności czy Gdański Marsz Pileckiego. Współtworzył również porozumienie samorządowe Koalicja dla Gdańska, w skład którego weszli Republikanie, Kukiz’15, Wolność oraz Polska Razem, które zapowiedziało wspólny start w wyborach lokalnych w 2018. Członek Stowarzyszenia KoLiber. W sierpniu 2018 został prezesem zarządu Międzynarodowej Korporacji Gwarancyjnej (spółka Skarbu Państwa). Spółka w latach dziewięćdziesiątych należała do tzw. Trójkąta Buchacza (obecnie przechodzi proces naprawczy).
Życie prywatne
Pochodzi z Mątowów Wielkich, potem związany z Gdańskiem. Mąż, ojciec dwóch synów.