peoplepill id: karol-filip-malcz
KFM
Poland
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
Ozorków, Zgierz County, Łódź Voivodeship, Poland
Age
68 years
The details (from wikipedia)

Biography

Karol Filip Malcz (ur. 10 sierpnia 1798 w Warszawie, zm. 15 marca 1867 w Ozorkowie) – złotnik warszawski z XIX w., właściciel warszawskiej fabryki wyrobów srebrnych.

Życiorys

Ojciec Karola Bogumił Konstanty Malcz (1767–1809), lekarz, syn kantora kościoła St.Wentzelskirche w Lommatzsch (Saksonia) Gottloba Ehrenfrieda Malscha (Maltzscha), wraz z dwoma braćmi Adolfem Ehrenfriedem – chirurgiem i Karolem Augustem – aptekarzem, osiadł w Warszawie. Wszyscy oni spolszczyli swe nazwisko na Malcz. W dn. 25 listopada 1794 Bogumił Konstanty poślubił Annę Dorotę Bandau (1775–1811), córkę znanego złotnika Jana Bandaua. Miał z nią pięcioro dzieci, wśród nich Jana Fryderyka Wilhelma, Karola Filipa i Jana Bogumiła Konstantego.

Wkrótce rodzina Malczów przeniosła się do Kocka, gdzie ojciec Karola prowadził praktykę lekarską aż do swej śmierci w roku 1805. Po śmierci ojca ośmioletni Karol wrócił do Warszawy. Przez kilka lat pracował w aptece, lecz wkrótce zaczął kształcić się na złotnika w warsztacie swego dziadka ze strony matki, gdzie wyzwolił się na czeladnika. W sierpniu 1818 wyruszył w wędrówkę rzemieślniczą po Europie. W ciągu dziewięciu lat odwiedził Niemcy, Austrię, Węgry, Włochy, Francję, Anglię i Holandię, gdzie poznawał technikę i wzornictwo, ale także uczył się języków (znał ich siedem). Po powrocie w grudniu 1827 wykonał sztukę mistrzowską w warsztacie Jana Macieja Schwartza.W tym samym roku poślubił Rozynę Karolinę Werner (1804–1891) w ten sposób wchodząc w koligację z rodem Wernerów, fabrykantów warszawskich i łódzkich. Mieli dwóch synów: zmarłego w dzieciństwie Karola Filipa i Wilhelma Ludwika (1833–1831). Od 1828, przy finansowej pomocy starszego brata Wilhelma, wówczas już wziętego lekarza, rozpoczął samodzielną działalność. Początkowo otworzył warsztat i sklep w domu Celińskiego na Krakowskim Przedmieściu pod nr hip. 448, później w jednej z dwu własnych kamienic nr hip. 378 (posiadał jeszcze sąsiednią o nr hip. 377 – obie rozebrano w 1867). W 1863 przeniósł się do kamienicy Emmela na Mazowieckiej pod nr hip. 1350. Ostatecznie w 1864 wrócił na Krakowskie Przedmieście do domu Karola Beyera na rogu ul. Królewskiej (nr hip. 412a).W roku 1864 Karol Filip Malcz zakończył swoją aktywność zawodową i przekazał firmę bratankowi żony Augustowi Teodorowi Wernerowi.
Zmarł nagle w Ozorkowie podczas wizyty u rodziny Wernerów. Został tymczasowo pochowany w ich grobowcu na cmentarzu luterańskim w Ozorkowie a później przeniesiony na Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie do grobu oznaczonego AIF/1/28.

Wąskie Krakowskie Przedmieście w Warszawie przed 1865 r. - Czteropiętrowy dom pośrodku to nr hip. 378
Buliera z Fabryki Wyrobów Srebrnych Malcza ze zbiorów Muzeum Warszawy

Fabryka Wyrobów Srebrnych Malcza

Otwarta w r. 1828 w wynajętym lokum pracownia, dzięki zdolnościom Malcza, już po dwóch latach przekształciła się w dużą firmę o nazwie Fabryka Wyrobów Srebrnych K.F. Malcza i przeniosła do własnej kamienicy nr 378 na Krakowskim Przedmieściu, gdzie funkcjonowała przez kolejne 33 lata. W 1842 zatrudniała 50 pracowników, a wartość produkcji w 1848 wynosiła 80 tys. rubli srebrem. Firma wytwarzała wyroby o charakterze użytkowym ale o wysokim poziomie artystycznym, głównie nakrycia stołowe: sztućce, cukiernice, solniczki, imbryki, mleczniki, buliery jak również świeczniki, kandelabry, ramy luster, dzbany itd. Wykonywała też wyroby liturgiczne. Początkowo Malcz projektował wyroby własnoręcznie, później przy udziale współpracowników w tym rzeźbiarza Ludwika Kauffmanna i grawera Hipolita Styfiego. Wyroby Malcza wystawiane były wielokrotnie na wystawach krajowych gdzie były nagradzane. Są one sygnowane cechą „Malcz” (pisaną kursywą) i znakiem firmowym w formie kotwicy w owalu.
Dużą kolekcję sreber Malcza (ok. 75 sztuk) posiada Muzeum Warszawy.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Stanisław Łoza, Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie i okolicach, Wyd. Zakłady Graficzne Galewski i Dau, Warszawa, t.1, 1932
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Karol Filip Malcz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Karol Filip Malcz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes