Karol Chodkiewicz
Quick Facts
Biography
Karol Hieronim Chodkiewicz (ur. 12 września (według innych danych 20 IXlub 26 IX ) 1904 we wsi Strzelczyńce koło Niemirowa na Podolu, zm. 21 maja 1921 w Oleszce) – ochotnik III powstania śląskiego, odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Uczył się w Żytomierzu i we Lwowie, gdzie ukończył szkołę średnią, po której służył w Korpusie Kadetów nr 1 (krakowskim, potem lwowskim). Razem z grupą około 70 kolegów wziął udział jako ochotnik w III powstaniu śląskim. Walczył w 8. pułku piechoty (pszczyńskim) w rejonie Góry św. Anny. 21 maja 1921 r. we wsi Oleszka został okrążony przez Niemców. By uniknąć dostania się w ich ręce popełnił samobójstwo (według innej wersji zmarł od postrzału niemieckiego ). Pochowany pierwotnie w Oleszce, następnie zwłoki przeniesiono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari nr 7793 i Krzyżem Niepodległości.
Tablica ku jego czci znajduje się na ścianie kaplicy pw. Nawiedzenia NMP we wsi Oleszka. W tejże wsi głaz narzutowy z tablicą w miejscu jego śmierci. Tablica upamiętniająca Chodkiewicza jest także wmurowana w mur Wawelu przy drodze prowadzącej do głównego wejścia. Jest patronem 7 Wołczyńskiej Drużyny Harcerzy Flammae .
Jego biograf literacki Ludwik Łakomy przyjął błędnie i ukazał swojego bohatera, jako chełpiącego się przy każdej sposobności pochodzeniem z rodu hetmana Chodkiewicza, co stanowiło błąd historyczny powielany niekiedy do dzisiaj.
Od 2016 patron skweru w Katowicach, na terenie osiedla Tysiąclecia. Jego imieniem nazwano także jedną z ulic Kielc.
Przypisy
Bibliografia
- Bogusław Polak (red.): Kawalerowie Virtuti Militari 1792 – 1945. T. 2/2. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie, 1993. ISBN 83-900510-0-1.
- Notka biograficzna w: Kombatant (Biuletyn Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych) nr 214, rok 2008 s. 32
- Notka biograficzna na stronie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny; Wielgosik B., 2008: Ważna uroczystość w Oleszce [1]