peoplepill id: juliusz-sliwak
JS
Poland
1 views today
1 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Polanica-Zdrój, Kłodzko County, Lower Silesian Voivodeship, Poland
Place of death
Wrocław, Lower Silesian Voivodeship, Poland, Kingdom of Poland
Age
67 years
Education
Wrocław Academy of Music
Wrocław, Lower Silesian Voivodeship, Poland
Instruments:
The details (from wikipedia)

Biography

Juliusz Piotr Śliwak (ur. 2 stycznia 1950 w Polanicy-Zdroju, zm. 20 lipca 2017 we Wrocławiu) – artysta, muzyk, fagocista, pianista-jazzman, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.

Życiorys

Ukończył dwa fakultety Akademii Muzycznej we Wrocławiu: w 1972 r. na Wydziale Instrumentalnym w sekcji fagotu, a w 1977 r. na Wydziale Kompozycji Teorii i Dyrygentury. Ukończył również studium pedagogiczne na Akademii Muzycznej. Posiadał stopień nauczyciela mianowanego.

Jego działalność zawodowa przebiegała wielotorowo, co było spowodowane wielką chęcią poznania wielu aspektów działań w obszarze kultury i sprawdzenia się w tych działaniach. Zaowocowało to zdobyciem dużego doświadczenia i satysfakcji zawodowej.

W czasie studiów był współzałożycielem, pianistą, kompozytorem i aranżerem Studia Piosenki „Ad Libitum”. Z zespołem tym brał udział w Festiwalach Piosenki w Opolu – koncerty z cyklu „Kabareton” i „Premiery”, co zaowocowało pierwszą nagrodą za piosenkę oraz w Festiwalach Piosenki Studenckiej w Opolu i Festiwalach Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Był współzałożycielem zespołu „Zwiastuny”.

W latach 1971–1972 współpracował jako artysta-muzyk z Wrocławskim Teatrem Lalek, grając na żywo w spektaklach Gra o prawdziwej miłości i O Don Cristobalu i pięknej Belissie w reż. A. Dziedziula – z którymi to spektaklami występował w kraju i za granicą m.in. na festiwalu „Jeunesses Polonaises” w Mulhouse we Francji.

W latach 1974–1978, jeszcze podczas studiów na drugim fakultecie Wydziału Kompozycji Teorii i Dyrygentury Akademii Muzycznej – podjął pracę jako solista w orkiestrze Opery Wrocławskiej.

Umiejętności pianistyczne, znajomość muzyki klasycznej i jazzowej oraz wielka wrażliwość artystyczna w dziedzinie kompozycji i dyrygentury sprawiły, że Juliusz Śliwak był chętnie zatrudniany w wielu teatrach dramatycznych i muzycznych w kraju na stanowiskach kierownika muzycznego, dyrygenta, kompozytora i aranżera muzyki do licznych spektakli: w latach 1978–1979 w Teatrze Dramatycznym w Legnicy (m.in. Taka noc nie powtórzy się więcej – reż. Irma Czaykowska, Jaś i Małgosia – reż. K.Wróblewski, Czerwony Kapturek – reż. M. Biliżanka) oraz jako pedagog i pianista-jazzman w „Parnasiku” w Legnicy.

W 1979 r. podjął kilkuletnią działalność artystyczną w Warszawie ze stołeczną estradą: Zjednoczonym Przedsiębiorstwem Rozrywkowym i Stowarzyszeniem Muzyki Rozrywkowej, koncertując w klubach jazzowych, kabaretach, organizowanych przez ZAKR, przewodniczył też jury w konkursach jazzowych i piosenkarskich oraz współpracował jako pianista i aranżer z Orkiestrą Polskiego Radia.

W latach 1979–1980 pracował w Teatrze na Targówku w Warszawie (obecnie Teatr Rampa) jako pianista, kompozytor i dyrygent widowisk granych z big-bandem i kierownik zespołu muzycznego i pianista grający „na żywo” w spektaklach:

  • Miejsce Dla Gwiazdy – na Dużej Scenie, gdzie oprócz aktorów Teatru – występowali gościnnie w charakterze „gwiazdy” inni artyści, jak m.in. Anna German.
  • Dziury Na Drodze – na Małej Scenie, wg scenariusza Krzysztofa Daukszewicza, z muzyką Juliusza Śliwaka, W. Korcza i Aliny Orlickiej.
  • Karawana – spektakl na Małej Scenie, wg scenariusza A. Górszczyka z muzyką J. Senta.

Z Teatrem na Targówku Juliusz Śliwak brał udział, jako pianista, w pierwszym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, odnosząc sukces, czyli zdobywając pierwszą nagrodę za muzykę napisaną wspólnie z Aliną Orlicką – do piosenki pt. Cyganka blondynka.

W latach 1980–1981 podjął pracę na etacie kierownika muzycznego Centralnego Zespołu Wojsk Obrony Powietrznej Kraju „Radar” w Warszawie.

W latach 1979–1981 występował jako pianista i kierownik zespołu muzycznego w cyklicznym programie Polskiego Radia „Podwieczorek Przy Mikrofonie” w Warszawie, na zmianę z J. Sentem. W tych programach i na innych koncertach występował ze znanymi aktorami i piosenkarzami m.in. W. Michnikowskim, W. Pressem, M. Czechowiczem, D. Rinn, R. Rolską, I. Kwiatkowską, Aliną Orlicką, A. Barcisiem, M. Damięckim, T. Lipowską, L. Stanisławską, B. Krafftówną i in.

Występował także jako pianista, kompozytor i kierownik muzyczny w kabarecie „Dno” granym w kawiarni MDM w Warszawie (scenariusz Jan Świąć, muz. Juliusz Śliwak).

W przerwie spowodowanej stanem wojennym i tzw. bojkotem artystów występował jedynie w obiektach sakralnych i na prywatnych zamkniętych koncertach. Następnie pracował w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu, prowadząc nowocześnie brzmiący jazz-rockowy zespół wokalny. We wrocławskim OKiS, jako twórca i organizator, brał udział również w następujących zdarzeniach artystycznych, takich jak:

  • Festiwal Norwidowski w Jeleniej Górze,
  • Plenerowa akcja artystyczna „Osiedlowa Ballada” we Wrocławiu.

W latach 1983–1987 podjął pracę kierownika muzycznego w Ośrodku Teatru Otwartego „Kalambur” we Wrocławiu, w którym wystawiono osiem premierowych spektakli z jego muzyką i siedem – z jego opracowaniem muzycznym.

W Teatrze Kalambur, oprócz administracyjnej funkcji kierownika muzycznego oraz kompozytora, występował przez kilka sezonów jako pianista grający „na żywo” w kilku spektaklach, m.in.:

  • Poezja Przed Sądem – tekst: Josif Brodski, muzyka: Juliusz Śliwak;
  • Próba Otwarta – tekst: A. Kusaj, muzyka różnych twórców;
  • Kamień na kamieniu – tekst: W. Myśliwski, muzyka: Juliusz Śliwak;
  • Okapi – muzyka: Juliusz Śliwak;
  • Chrabąszcze – muzyka: Juliusz Śliwak;
  • Król malowany – muzyka Juliusz Śliwak;
  • Żegnaj, Kruku – tekst: Josef Topol, oprac. muzyczne: Juliusz Śliwak;
  • Godzina miłości – tekst: Josef Topol, oprac. muz. Juliusz Śliwak;
  • Nasz Julo Czerwony – tekst. M. Pankowski, oprac. muz.: Juliusz Śliwak;
  • Wymyślanie publiczności – oprac. muz.: Juliusz Śliwak;
  • Kwatermistrz – reż. L. Olszewski, oprac. muz, Juliusz Śliwak;
  • Nudzę Się – recital aktorsko-wokalny Aliny Orlickiej inaugurujący otwarcie secesyjnej Kawiarni Pod Kalamburem – muz. W. Głuch, aranżacja i akompaniament: Juliusz Śliwak.

W latach 1984–1990 rozpoczął współpracę z Dolnośląskim Towarzystwem Muzycznym we Wrocławiu, jako artysta-pianista akompaniujący wykonawcom-solistom w koncertach organizowanych przez DTM – w tym największą ilość koncertów, bo około 100 koncertów wykonał w owym czasie z Aliną Orlicką, akompaniując tej artystce w jej wokalnych recitalach aktorskich. Dla Wrocławskiego Teatru Lalek skomponował muzykę do spektaklu O krasnoludkach i sierotce Marysi, wg M. Konopnickiej, zaś dla Studia Wokalno-Aktorskiego skomponował, zaaranżował i nagrał muzykę do słuchowiska radiowego dla dzieci i do Telewizyjnej listy przebojów dziecięcych w reż. A. Orlickiej.

Pracując w latach 1992–2003 w Dolnośląskim Towarzystwie Muzycznym we Wrocławiu, napisał na zamówienie Towarzystwa Autorski program nauczania gry na fortepianie i elektronicznych instrumentach klawiszowych. W tym też okresie regularnie brał udział w organizowanych przez DTM – licznych koncertach edukacyjnych na terenie Wrocławia i województwa dolnośląskiego.

W latach 1996–1998 współpracował jako kompozytor z Warszawskim Teatrem Pantomimy, komponując muzykę do spektaklu Urząd oraz z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, a także z Teatrem Muzycznym – Operetką Wrocławską we Wrocławiu, komponując muzykę do spektaklu: Kiedy kota nie ma i ze Studiem Muzyczno-Baletowym przy Operze Wrocławskiej – jako kierownik muzyczny i pianista.

W latach 1995–2012 skomponował muzykę do wielu filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych m.in.:

  • Berlin, reż. Peter Schulze-Rohr, gdzie grał również na planie filmowym jako aktor – pianista;
  • Europejska noc – reż. Zbigniew Kamiński, prod. Fero Film Jerzy Szebesta, film w kooprodukcji z wytwórnią w Los Angeles
  • Rzeką w stronę Europy- prod. Fero Film, reż. J. Szebesta;
  • Z punktu widzenia żaby – prod. Film Produktion, reż. A. Wyrozębski,
  • muzyka do filmów przyrodniczych, naukowych, do programów komputerowych;

Brał także udział w produkcjach różnych programów telewizyjnych TVP, TV Polsat (m.in. kierownictwo muzyczne, muzyka oraz gra na planie zdjęciowym „na żywo” na instrumentach klawiszowych – w wieloodcinkowym programie As Dama Walet). Juliusz Śliwak brał również udział w różnych festiwalach jazzowych, jako muzyk-pianista m.in. w Festiwalu Jazzowym w Eindhoven w Holandii. Przez kilkanaście lat regularnie występował z koncertami solowymi w klubach jazzowych w Holandii, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Niemczech.

W 2007 r. rozpoczął współpracę z Dolnośląską Szkołą Wyższą we Wrocławiu jako wykładowca prowadzący zajęcia ze studentami wg własnych autorskich programów nauczania dla przedmiotów:

  • Muzyka elektroniczna;
  • Analiza dzieła muzycznego;
  • Muzyka filmowa i teatralna.

Od lat 2012–2017 zajmował się intensywną artystyczną pracą twórczą i nagraniową:

  • komponując muzykę do filmu Wodospady Iquazu w reż. W. Popkiewicza i J. Szota;
  • sprawując m.in. kierownictwo i opiekę artystyczną nagrań zespołów działających pod patronatem Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach;
  • nagrywając płytę z muzyką świąteczną na Boże Narodzenie z big bandem i solistami oraz płytę grupy hip-hopowej;
  • współpracował również z firmą Dellartemusic jako kompozytor, muzyk-wykonawca;
  • na zamówienie TVP skomponował muzykę do filmów rysunkowych o tematyce legend wrocławskich i dolnośląskich pt. Kluskowa Brama i Kobiałka z Rozumem.

Brał udział w koncertach charytatywnych i pro publico bono na rzecz:

  • Dolnośląskiego Związku Esperantystów;
  • Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu;
  • Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – grając jako pianista w letnich koncertach poetycko – muzycznych pt. Impresje poetycko-muzyczne w reż. Aliny Orlickiej;
  • Instytutu Twórców Animatorów Kultury, Historii i Literatury „Instak” i Grupy Literackiej Bohema Wrocławska;
  • Hali Stulecia we Wrocławiu – prowadząc nieodpłatnie wykłady na temat muzyki jazzowej i koncertując jako solista, pianista – jazzman;
  • Urzędu Miasta Wrocławia i Stowarzyszenie Brata Alberta we Wrocławiu – zorganizowany w czerwcu 2017 r. z okazji Maratonu – i był to jego ostatni występ artystyczny i koncert pianistyczny.

Juliusz Śliwak zmarł 20 lipca 2017 r. i został pochowany na cmentarzu na Psim Polu.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Juliusz Sliwak is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Juliusz Sliwak
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes