Juliusz Garztecki
Quick Facts
Biography
Juliusz Wilczur-Garztecki właściwie Juliusz Garztecki ps. Wilczur, Ludwik, Maks (ur. 6 maja 1920, zm. 2 kwietnia 2017) – polski pisarz, krytyk literacki, tłumacz, publicysta, fotograf, oficer Armii Krajowej, pracownik aparatu bezpieczeństwa PRL, agent oraz współpracownik UB, funkcjonariusz GZI WP, kapitan WP.
Życiorys
Absolwent liceum im. Stefana Batorego w Warszawie (rocznik 1938). Uczestnik kampanii wrześniowej, trafił do niewoli niemieckiej, skąd zbiegł. Na przełomie 1939/40 wstąpił do ZWZ. Współzałożyciel miesięcznika „Droga” wydawanego od 1943 podczas okupacji hitlerowskiej. W tym czasie przyjaźnił się z poetą Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. Był oficerem kontrwywiadu Armii Krajowej, zastępcą szefa Referatu Politycznego Kontrwywiadu Komendy Głównej Armii Krajowej (kryptonim „Sonda”). Walczył w powstaniu warszawskim. We wrześniu 1944 opuścił szeregi AK i przeszedł do PAL, gdzie został zastępcą szefa II Oddziału KG PAL ds. kontrwywiadu. Po kapitulacji powstania udał się do oflagu II-D Gross Born (nr jeniecki 101669) w celu organizacji Komitetu Demokratycznego Obozu.
Po wyzwoleniu obozu wstąpił do wojska i został oficerem politycznym oraz korespondentem wojennym w Głównym Zarządzie Polityczno-Wychowawczym Wojska Polskiego. W 1945 przekazał archiwum kontrwywiadu AK w ręce UB, ujawniając wszystkich znanych sobie pracowników II Oddziału AK. W 1946 pracował w Polskiej Misji Wojskowej w Rzymie, w 1947 przeniesiony do centrali Oddziału II Sztabu Generalnego (wywiad). W 1947 zdemobilizowany, rozpoczął pracę jako wicekonsul w Rzymie, gdzie z ramienia Departamentu VII MBP zajmował się rozpracowaniem środowisk wywiadowczych 2. Korpusu Polskiego. Po dekonspiracji przeniesiony do Paryża na stanowisko wicekonsula i attaché ds. społecznych. W 1949 aresztowany przez UB, zwolniony w 1954. Współzałożyciel Klubu Krzywego Koła. Od 1957 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, później zajmował się fotografią, publicystyką i tłumaczeniami. Był członkiem ZPAF-u oraz Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.
W czasie stanu wojennego internowany.
Życie prywatne
Jego żoną była Ewa Urszula Wilczur-Garztecka, syn Marek Garztecki jest dyplomatą i publicystą. Z drugą żoną, aktorką Haliną Jabłonowską, miał córkę Izę Garztecką-Kwiatkowską.
Odznaczenia
Złoty Medal „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”;
Wybrane publikacje
- Fotografia rodzinna (1977)
- Koralowce
- Armia Krajowa za i przeciw (2006)
Tłumaczenia
- Neil Gaiman i Terry Pratchett - Dobry omen
- Allan Folsom - Pojutrze
- Robert Ludlum - Manuskrypt Chancellora
- Ken Follett - Skandal z Modiglianim
- Graham Masterton - Zaklęci
- Sven Hassel - Gestapo, Monte Cassino, Legion potępieńców, Generał SS, Towarzysze broni, Widziałem, jak umierają
- Alistair MacLean, Alastair MacNeill - Łamacz kodów
- David Bret "Edith Piaf"
- Jack Higgins - Czas zemsty, Gra dla bohaterów, Klucze do piekieł, Oko cyklonu
- Herman Wouk - Wichry wojny
- [[David Bret]] Edith Piaf
- James P. Hogan - Gwiezdne dziedzictwo
- Mike Resnick - Wyrok na wyrocznię, Prorokini, Wróżbiarka, Wschodzący Eros
- Walter M. Miller - Kantyczka dla Leibowitza
- Karl Edward Wagner - Pierścień z krwawnikiem
Przypisy
- ISNI: 0000 0000 7835 749X
- VIAF: 101748823
- LCCN: nr91024369
- BnF: 127713961
- SUDOC: 143498037
- WorldCat