peoplepill id: jolanta-wilsz
JW
1 views today
1 views this week
Jolanta Wilsz
academisch docent

Jolanta Wilsz

The basics

Quick Facts

Intro
academisch docent
Work field
Gender
Female
Birth
Age
80 years
The details (from wikipedia)

Biography

Jolanta Wilsz – polski cybernetyk, kontynuatorka myśli prof. Mariana Mazura. Zaadaptowała teorię systemów autonomicznych do procesu kształcenia, a także problemów teoretycznych i praktycznych pracy i rynku pracy.

Działalność naukowa

Jolanta Wilsz dyplom magistra inżyniera mechanika uzyskała w 1968 roku na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej, który ukończyła jako pierwszy w historii tego wydziału stypendysta naukowy.

Pracę na Politechnice Częstochowskiej rozpoczęła jako asystent stażysta, kontynuowała ją jako asystent, starszy asystent, a po uzyskaniu w dniu 28 lutego 1976 roku stopnia doktora nauk technicznych, jako adiunkt – na stanowisku tym na Politechnice Częstochowskiej pracowała do 30 września 1990 roku.

Ze względu na zmianę zainteresowań naukowych od 1 października 1990 roku rozpoczęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie na stanowisku adiunkta (w 2004 roku WSP została przekształcona w Akademię im. Jana Długosza). Po uzyskaniu w dniu 2 kwietnia 1997 roku stopnia doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, od dnia 1 października 1997 roku została zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od chwili powołania w lutym 2001 roku Instytutu Edukacji Technicznej (wcześniej był to Zakład Wychowania Technicznego) na wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Akademii im. Jana Długosza, do 21 lutego 2010 roku pełniła funkcję kierownika Zakładu Dydaktyki Techniki, od 22 lutego 2010 roku po restrukturyzacji Instytutu, który został przekształcony w Instytut Edukacji Technicznej i Bezpieczeństwa, do 30 września 2013 roku pełniła funkcję kierownika Zakładu Dydaktyki i Technologii Informacyjnej.

Od 2004 do 2013 roku pracowała również w Wyższej Szkole Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie, na Wydziale Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach.

Pracę w Akademii im. Jana Długosza zakończyła 30 września 2013 roku, a od 1 października 2013 podjęła pracę w Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie na stanowisku profesora.

Zainicjowała wydawania rocznika polsko-ukraińskiego pt. „Kształcenie Zawodowe: Pedagogika i Psychologia” – ukazało się XV numerów tego rocznika, w latach 1999 do 2013 roku.

Kierowała trzynastoma grantami uczelnianymi. Również pod jej kierunkiem realizowanych było 16 tematów badawczych finansowanych w ramach działalności statutowej uczelni. Uczestniczyła w sześciu projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Była promotorem trzech prac doktorskich z dziedziny nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.

Od 1999 roku jest członkiem rzeczywistym Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy, z którą współpracuje od 1997 roku.

Od 1997 roku w okresie pracy w Akademii każdego roku otrzymywała nagrodę rektora I albo II stopnia za osiągnięcia w pracy naukowej (dotyczy to wszystkich lat, w których nagrody te były przyznawane).

We wszystkich okresowych ocenach dokonywanych co cztery lata przez Zespół Oceniający Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Akademii im. J. Długosza w Częstochowie uzyskiwała  oceny wyróżniające.

Podstawowe prace naukowe dotyczą analizy funkcjonowania człowieka w różnych obszarach działalności (m.in. w edukacji, procesie pracy, poradnictwie zawodowym, zarządzaniu zasobami ludzkimi), z wykorzystaniem koncepcji stałych indywidualnych cech osobowości człowieka autorstwa Jolanty Wilsz.

Dorobek naukowy

Dorobek naukowy Jolanty Wilsz w dziedzinie nauk humanistycznych obejmuje łącznie 4 monografie, ponad 280 publikacji, 19 prac naukowych pod redakcją i współredakcją, udział w ponad 180 konferencjach naukowych. Za najcenniejszą – z naukowego punktu widzenia – należy uznać wydaną w 2009 roku monografię pt. „Teoria pracy”.

Jolanta Wilsz uzyskała następujące certyfikaty:

  • certyfikat mentora akademickiego;
  • certyfikat trenera akademickiego;
  • certyfikat zaświadczający ukończenie szkolenia wewnętrznego: Mentor – współczesny wykładowca.

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Jolanta Wilsz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Jolanta Wilsz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes