peoplepill id: joachim-jerlicz
JJ
1 views today
1 views this week
Joachim Jerlicz

Joachim Jerlicz

The basics

Quick Facts

The details (from wikipedia)

Biography

Яким (Ян, Йоахім) Єрлич (пол. Jan (Joachim) Jerlicz) (1598 — 1674) — український шляхтич, хроніст, автор польськомовного «Літописця, або Хронічки різних справ і подій».

Життєпис

Народився Ян Олізарович Єрлич у с. Колимлі на Волині, в шляхетській сім'ї. На початку XVII століття навчався, ймовірно, в Острозькій академії. Залишивши навчання, пішов спочатку до війська. Згодом, за протекцією волинського чашника Лаврина Древинського, влаштувався на службу до коронного підканцлера Анджея Ліпського. Учасник Хотинської війни 1621 р., причому в одному з боїв під Хотином дістав поранення. Через кілька років прийняв чернечий постриг під ім'ям Яким. У джерелах 1628—1633 років він згадується як чернець Київського Пустинно-Микільського монастиря (про що сам у своїй хроніці не пише). Влітку 1633 р. під час введення нового митрополита Петра Могили у володіння монастирем було застосовано силовий тиск на ченців і настоятеля обителі, після чого автор хроніки залишив церковну кар'єру. Невдовзі після втечі з Києва одружився (1635 р.) з Маріанною Рогузькою — дочкою поручника надвірної корогви князя Самуеля Корецького.

До 1647 р. автор хроніки проживав у піджитомирських володіннях свого зятя — Яреми Тиші-Биковського. У 1648 р., після перших перемог козацько-татарського війська під проводом Богдана Хмельницького, був змушений втекти до Києва, де тривалий час переховувався від козаків у Києво-Печерській лаврі. Близько 1651 р. переїхав на Волинь, де прожив з родиною решту свого життя.

Основна частина щоденникових записів Єрлича стосується локальних подій на теренах Волинського та Київського воєводств, також політичного життя Речі Посполитої 1620—1673 років. Значну увагу автор хроніки приділяє перебігу української національної революції 1648—1657 років, до якої ставиться негативно.

Яким (Ян) Єрлич був батьком 9-х дітей: 5 синів і 4 дочок. Його дружина Маріанна Рогузька померла у 1663. Лінія прямих нащадків Єрлича перервалася в першій половині XIX ст. Останнім представником цієї гілки роду був правнук Якима Мартин Єрлич.

Твори

  • Latopisiec albo Kroniczka Joachima Jerlicza (1853) Tom 1 Tom 2
  • Лѣтопись Іоахима Ерлича (1620—1673 гг.) у виданні: [Южнорусские летописи…] / [Под ред.] О. Левицкого. — K., [1916]. — 456 с. pdf

Примітки

Посилання

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Joachim Jerlicz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Joachim Jerlicz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes