peoplepill id: jiri-gruntorad
JG
Czech Republic
1 views today
1 views this week
Jiří Gruntorád
Czech politic writer

Jiří Gruntorád

The basics

Quick Facts

Intro
Czech politic writer
Work field
Gender
Male
Place of birth
Prague, Duchy of Bohemia
Age
72 years
The details (from wikipedia)

Biography

Jiří Gruntorád (ur. w 1952 w Pradze) – bibliotekarz i archiwista, sygnatariusz Karty 77, wydawca i kolporter publikacji niezależnych, m.in. serii "Popelnice".

Życiorys

Był uczniem szkoły leśnej w Třebenicach pod Sedlčanami. W 1969 roku, , został z niej usunięty za krytykowanie programów informacyjnych Telewizji Czechosłowackiej. Pracował jako drwal, konduktor w tramwaju, magazynier, robotnik niewykwalifikowany oraz murarz. w czasie kampanii przeciwko Karcie 77 zbliżył się do środowiska dysydenckiego. W 1978 roku poznał Václava Bendę, przepisywał czasopismo „Informace o Chartě 77” oraz inne publikacje samizdatowe, co nie uszło uwadze organów bezpieczeństwa. Podczas rewizji w mieszkaniu , skonfiskowano większą ilość zakazanych wydawnictw. Gruntorád został aresztowany, a 8 listopada 1979 roku w pokazowym procesie bez dowodów skazano go na 3 miesiące pozbawienia wolności po zarzutem przechowywania bez zezwolenia broni palnej. Po powrocie z więzienia w Pilznie podpisał Deklarację Karty 77. Zajmował się przepisywaniem i dystrybucją samizdatu. W serii *„Popelnice” wydawał między innymi książki Egona Bondego (właśc. Zbyňka Fišera), Bohumila Hrabala, Jaroslava Seiferta, a także debiutanckie utwory Vlastimila Třešňáka i |Jaroslava Hutki. W grudniu 1980 roku został ponownie aresztowany, a w lipcu 1981 roku skazany na cztery lata więzienia za „głównie na powielanie i rozpowszechnianie publikacji wyszydzających i szkalujących sytuację w CSRS, kierowniczą rolę KPCz, działania władz i socjalistyczny charakter republiki oraz na gromadzenie w celu rozpowszechniania druków wydawanych przez ośrodki zagraniczne, w celu osłabienia i rozkładu ustroju socjalistycznego w CSRS” (z wyroku sądowego). Był pierwszym wśród dysydentem skazanym na trzy lata nadzoru ochronnego, podczas którego był zobowiązany do codziennego meldowania się na posterunku milicji.

Pierwszą część kary spędził w jednym z najcięższych więzień, w Minkovicach na północy Czech, pracując przy produkcji szklanych żyrandoli, sprzedawanych na Zachód z wielkim zyskiem. Po dwóch latach został przeniesiony do więzienia w Valdicach, gdzie osadzony był też poeta Ivan Martin Jirous. Zbiór wierszy Magorovy labutí písně (Łabędzie pieśni Magora)pod koniec 1984 roku przemycił za bramy byłego klasztoru kartuzów i wkrótce wydał w samizdacie wiersze które Jirous napisał w więzieniu.

Po wyjściu z więzienia pomimo trzyletniego nadzoru ochronnego kontynuował wydawanie serii „Popelnice”. Podczas jego wyroku serię prowadził Oleg Hejnyš. Do końca 1989 roku ukazało się około 130 tytułów w tej serii, po 12–15 egzemplarzy przepisywanych na maszynie. Na jesieni 1988 roku uczestniczył w pracach *Inicjatywy Obrony Społecznej, Ruchu Swobód Obywatelskich oraz Komitetu Solidarności z Ivanem Polanskim. Pracował wówczas jako murarz, magazynier, a następnie do 1991 jako palacz. W 1990 roku zwrócono mu skonfiskowane książki i czasopisma drugoobiegowe a także archiwum *Komitetu Obrony Niesprawiedliwie Prześladowanych (VONS), Założył ze zwróconych zbiorów bibliotekę publikacji samizdatowych *Libri Prohibiti, Którą otworzył uroczyście w październiku 1990 roku. W latach 1991–1994 był sekretarzem VONS, w latach 1993–1999 był dokumentalistą Urzędu Badań i Dokumentacji Zbrodni Komunizmu przy Policji Republiki Czeskiej. Od 1999 roku jest kierownikiem biblioteki Libri Prohibiti, która gromadzi i opracowuje publikacje emigracyjne materiały archiwalne samizdat z Czechosłowacji i innych państw socjalistycznych z lat 1945–1989,

Publikacje

  • Magorovy labutí písně (Łabędzie pieśni Magora)

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Jiří Gruntorád is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Jiří Gruntorád
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes