peoplepill id: jan-voborsky
JV
Czech Republic
1 views today
1 views this week
Jan Voborský
Czech scientist

Jan Voborský

The basics

Quick Facts

Intro
Czech scientist
Work field
Gender
Male
Place of birth
Malšice, Tábor District, South Bohemian Region, Czech Republic
Age
90 years
The details (from wikipedia)

Biography

Jan Voborský (* 23. října 1934, Malšice) je český vědec a výzkumník, který pracoval na výzkumných úkolech v oblasti pivovarství a sladařství. Od 1. ledna 1961 do 28. února 1995 působil ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském.

Život

Maturoval s vyznamenáním na gymnáziu v Týně nad Vltavou. Chtěl pokračovat ve studiu své velké záliby, chemie, ale nebyl k vysokoškolskému studiu z politických a kádrových důvodů doporučen. Rodinný známý, starý sládek Jana doporučil tehdejšímu řediteli pivovaru Braník Františku Hlaváčkovi a ten jej do pivovaru vzal. Během roku prošel mnoha odbornými pracemi. Poté v letech 1954–1959 studoval na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze na potravinářské fakultě se specializací kvasná chemie.

Po promoci se dostal na umístěnku do laboratoře v pivovaru Starobrno. Následně působil v pivovaru Vyškov a v pivovaru v Kroměříži, kde v té době přestavovali varnu. Zájem o vědu jej vedl k přijetí místa ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském v Praze (VÚPS).

Tam měl možnost spolupracovat s řadou vynikajících pivovarských odborníků, kteří ovlivnili jeho další odborný růst. Začal svou činnost u Ing. Zdeňka Šauera, který měl na starosti filtraci. V té době vyvinula Destila Brno první československý naplavovací filtr, který byl instalován v Brně. Spolu s Ing. Šauerem jej zprovoznili. Voborský v rámci této spolupráce realizoval svůj návrh na automatizaci dávkování křemeliny, který byl pak uskutečněn v několika pivovarech (např. Gambrinus v Plzni). Později spolupracoval v této oblasti se švýcarskou firmou Filtrox.

Jan Voborský pracoval na výzkumných úkolech i v oblasti sladařství. V polovině 60. let  se tým vedený Ing. Z. Šauerem, v němž  byl spolu s Voborským i Ing. Tomáš Lejsek, zapojil do projektu Ing. Šolka, který přišel s nápadem kontinuální sladovny. Pro tento technický projekt vypracoval tým na VÚPS v Praze podrobnou technologii a Voborský ve spolupráci s Výzkumným ústavem tepelné techniky propočítal průběh sušení sladu na šestipánové sušárně. Projekt byl realizován v plzeňském pivovaře, avšak pro technické  problémy byl zastaven. Přibližně v této době začíná i jeho publikační činnost doma i v zahraničí.

Voborský se nadále věnoval problematice filtrace piva, orientoval se na projekt náhrady zahraniční křemeliny křemelinou domácí provenience, což se nakonec ve spolupráci s Calofrigem Borovany podařilo. Od roku 1968 začal úzce spolupracovat s Ing. Miroslavem Kahlerem, CSc. Podílel se na zavádění cylindro-kónických tanků a na vývoji a aplikaci imobilizovaných kvasinek při výrobě piva. V letech 1970–74 v rámci výzkumného úkolu ověřoval schůdnosti projektu kontinuální výroby mladiny v pivovaru v Holešovicích.

Podílel se i na dolaďování technologií v pivovarech, které u nás v sedmdesátých i osmdesátých letech vznikaly nebo procházely rekonstrukcí. Např. v pivovarech v Nošovicích nebo v Mostě nebo na Slovensku v Topolčanech, Hurbanovu, Rimavské Sobotě, Šariši i jinde.

Poznatky ze společné vědecko-výzkumné činnosti i realizace řady projektů, především při otevírání pivovarů a jejich technologických částí, využil spolu s Ing. Miroslavem Kahlerem, CSc., k napsání publikace Filtrace piva, která vyšla v roce 1981 a dočkala se ruské mutace v roce 1986. Za české vydání obdrželi autoři od Českého literárního fondu v roce 1982 tzv. tvůrčí prémii.

Spolupracoval také s mnoha vědeckými a výzkumnými kapacitami českého pivovarství té doby. Patřila k nim především prof. Ing. Gabriela Basařová, DrSc., se kterou jako člen týmu vydal několik publikací, např. Pivovarsko-sladařská analytika. S východoněmeckým kolegou G. Häntzem napsal kapitolu Filterhilfsmittel v knize  Analysenmethoden für die Brau- und Malzindustrie (Analytické metody v pivovarském a sladařském průmyslu). Jako člen různých odborných týmů získává v roce 1986 a v roce následujícím autorská osvědčení, další potom v roce 1997.

Třetím okruhem vědeckého bádání Ing. Voborského byla senzorika piva. Zkoumal, opět především s Ing. M. Kahlerem, vlivy těkavých látek na senzoriku piva. O této i jiných problémech následně publikoval odborné statě v časopisech, zejména v Kvasném průmyslu. Těchto článků bylo na čtyřicet a některé z nich byly přeloženy a vydány v zahraničních časopisech. Byl častým přednášejícím na vědeckých sympoziích a jejich aktivním účastníkem. V této souvislosti nelze opomenout především renomované Pivovarsko-sladařské dny.

Po odchodu do důchodu pokračoval ve spolupráci s VÚPS, s německou společností FHM a dalšími subjekty ověřoval a zaváděl filtrační  a stabilizační prostředky v pivovarech v Česku, na Slovensku a v Polsku.

V roce 2008 Český svaz pivovarů a sladoven jej uvedl za jeho celoživotní dílo a přínos českému pivovarství do Síně slávy českého pivovarství a sladařství.

Bibliografie

Knihy

  • Kahler, M., Voborský, J., 1981: Filtrace piva, SNTL, 302 stran
  • Basařová G. a kol.: Pivovarsko-sladařská  analytika. Merkanta Praha 1993 (Voborský J. díl 3. kap. 8, 9, str. 881 -966)
  • Nielebock/Basařová : Analysenmethoden für die Brau- und Malzindustrie. VEB Fachbuchverlag Leipzig 1989 (Häntze. Voborský: kap. 11, str. 217 – 232)

Články v češtině (výběr)

  • Šauer Z., Voborský J.: Použití Zeiss-Pulfrichova fotometru k posouzení čirosti filtrovaného piva. Kvasny Prum. 1961; 7(12): 274-280.[1]
  • Šauer Z., Voborský J.: Kinetika procesu hvozdění sladu. Kvasny Prum. 1963; 9(5): 127-130.[2]
  • Kahler M., Šauer Z., Voborský J.: Vliv filtrace mladiny na jakost českého piva. Kvasny Prum. 1965; 11(7): 145-150.[3]
  • Kahler M., Voborský J.: Prahové koncentrace vyšších alkoholů v pivech. Kvasny Prum. 1978; 24(11): 241-246.[4]
  • Basařová G., Voborský J., Ťopka P.: Orientační studie možnosti filtrovatelnosti piva. Kvasny Prum. 1979; 25(1): 2-6.[5]
  • Voborský J., Kahler M.: Změny karbonylových látek při dokvašování piva. Kvasny Prum. 1987; 33(8-9): 269-274.[6]
  • Voborský J., Šuráň J.: Teoretické podklady pro autoregulaci dávkování křemeliny při filtraci piva. Kvasny Prum. 1987; 33(8-9): 275-278.[7]
  • Voborský J., - Potěšil V.: Porovnání křemelin Calofrig a Celite při filtraci piva. Kvasny Prum. 1990; 36(3): 66-70.[8]
  • Voborský J., Šruma T.: Autoregulační systém dávkování křemeliny při filtraci piva. Kvasny Prum. 1994, č.4, s. 107-110
  • Voborský J.: Možnosti aplikace perlitů při filtraci piva. Kvasny Prum. 1998; 44(12): 347-350.[9]

Články v zahraničních časopisech

  • Šauer Z., Voborský J., Lejsek T., Tůma V.: Die Berechnung desDarrverlaufes bei veränderlichen Betroebsverhältnissen. Brauwelt  Nr 84/85, October 1963 S.1553 – 1561
  • Šauer Z., Voborský J.: Mäluzungssystem mit Kühlstössen. Brauwissenshaft , März 1968 , S. 85-96
  • Voborský J.:Einfluss der Sprühweiche und der Wassertemperatur  auf die Qualität des Malzes. Lebensmittel-Industrie 1971 , Heft 10, S. 377-380 und H.11. S. 427-431

Odkazy

Reference

Literatura

  • Kolektiv, 2004: PIVO – SLAD – Chmel od a do Z, České, moravské a slovenské osobnosti, VÚPS, Praha, ISBN 80-86576-10-8
  • Vacl, J., 2012: Historie a současnost Síně slávy českého pivovarství a sladařství, Pivovarský kalendář 2013, VÚPS, Praha, ISBN 978-80-86576-56-5
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Jan Voborský is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Jan Voborský
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes