Jan Targowski
Quick Facts
Biography
Jan Targowski (ur. 21 czerwca 1951, zm. 25 lutego 2020) – polski krytyk muzyczny, pedagog, dziennikarz muzyczny i prezenter radiowy.
Życiorys
Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi (rocznik 1969). Przez rok studiował ekonometrię na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, uzyskując stopień magistra.
Od 1 grudnia 1977 związany z Radiem Łódź. Był swego czasu dyrektorem muzycznym tejże stacji. Był autorem i prezenterem audycji poświęconych głównie muzyce poważnej (m.in. „Od Bacha do Góreckiego”, „Na głos i instrumenty”, „Nocna scena”) i jazzowej („Jazz przed północą”), ale także historii muzyki popularnej („Historia rock and rolla”, „W tonacji sepii”). Był również gospodarzem audycji „Język polski na co dzień”, w której przeprowadzał rozmowy z językoznawcą Markiem Cybulskim. Współorganizował serię koncertów „Bez prądu” w Radiu Łódź.
Współpracował również z ogólnopolskimi antenami Polskiego Radia. Był współpracownikiem łódzkich teatrów. Przez 17 lat był kierownikiem i konsultantem muzycznym w Teatrze Lalek Arlekin. Był też związany z Filharmonią Łódzką, prowadząc koncerty tam oraz podczas organizowanego przez tę instytucję letniego festiwalu „Kolory Polski”. Juror festiwali muzycznych (Rock May Festival, Ogólnopolski Festiwal Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”). Pisał felietony dla miesięcznika „Kalejdoskop” – informatora kulturalnego wydawanego przez Łódzki Dom Kultury.
Pedagog Akademii Muzycznej w Łodzi. Dydaktyk Wydziału Artystycznego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (kierunek kulturoznawstwo, specjalność produkcja i realizacja muzyki). Nauczyciel w Szkole Muzycznej w Zgierzu (nauka gry na klarnecie).
Doprowadził do zorganizowania stałej wystawy w Muzeum Miasta Pabianic, poświęconej Henrykowi Debichowi. Był współpomysłodawcą powstania łódzkiej fontanny-płaskorzeźby Kochankowie z ulicy Kamiennej poświęconej Agnieszce Osieckiej. Członek Platformy Obywatelskiej.
Zmarł nagle 25 lutego 2020. 7 marca, po mszy w Archikatedrze Łódzkiej, prochy Jana Targowskiego zostały złożone w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu parafialnym w Wartkowicach.
Odznaczenia
- Złoty Krzyż Zasługi za działania na rzecz rozwoju mediów (pośmiertnie, 2020),
- Brązowy Krzyż Zasługi za „wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej” (2006),
- Honorowa Odznaka Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie kultury,
- Srebrna Odznaka Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Nagrody
- W październiku 2002 otrzymał nagrodę Grand Prix Jazz Melomani w kategorii „Krytyk Dziennikarz Roku 2001”.
- Audycja „Jazz przed północą” redagowana przez Jana Targowskiego, Macieja Jaworskiego i Michała Padkowskiego zdobyła w październiku 2012 roku Nagrodę Polskiego Radia Łódź – Łódzkie Wydarzenie Roku „Jazzowa Perła Łodzi” podczas Grand Prix Jazz Melomani 2011.
Upamiętnienie
- Dyrekcja i członkowie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej zadedykowali Janowi Targowskiemu koncert zaplanowany na 28 lutego 2020.
- Radio Łódź wyemitowało specjalną audycję poświęconą pamięci Jana Targowskiego 27 lutego 2020 po godz. 22:00.
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Wspomnienie o Janie Targowskim: Nie żyje Jan Targowski, wieloletni dziennikarz Radia Łódź. Radio Łódź, 2020-02-25.
- Jan Targowski na stronach Radia Łódź
- Jan Targowski w bazie e-teatr.pl
- Jan Targowski w katalogu „Twórcy kultury i sztuki” prowadzonym przez Stowarzyszenie UniArt
- Jan Targowski w baziefilmpolski.pl