Jan Novák
Quick Facts
Biography
Jan Novák (* 29. dubna 1975 Ostrava-Vítkovice) je český politolog a kariérní státní úředník. V letech 2006 až 2010 působil jako vedoucí Úřadu vlády České republiky. Pracoval v Kanceláři prezidenta republiky za Václava Havla a Václava Klause. Působil jako náměstek ředitele Národního bezpečnostního úřadu. Od roku 2015 je ředitelem Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky. Psalo se o něm jako o příteli Mirka Topolánka a Marka Dalíka. Janu Fischerovi vedl prezidentskou kampaň. Věnuje se otázkám české státnosti, státní symboliky a vyznamenání. Je odborníkem v oblasti vnitřní bezpečnosti.
Politická kariéra
V letech 1994–1995 pracoval jako stážista v Kanceláři prezidenta republiky. Později zde působil v sekretariátu kancléře Ivana Medka jako specialista pro oblast vnitřní bezpečnosti a tajemník komise pro státní vyznamenání. V letech 1999-2003 pracoval v Politickém odboru KPR. V roce 2003 byl jmenován ředitelem Bezpečnostního odboru a bezpečnostním ředitelem Kanceláře prezidenta republiky. Jako vedoucí Úřadu vlády ČR nastoupil 5. září 2006 za vlády Mirka Topolánka. V pozici pokračoval za vlád Jana Fischera a Petra Nečase. Ukončil ji 31. července 2010.
V letech 2010-2012 pracoval jako náměstek ředitele Národního bezpečnostního úřadu. Byl zodpovědný za státní dozor, oblast fyzické a administrativní bezpečnosti a za kancelář ředitele NBÚ. Je držitelem nejvyšších bezpečnostních prověrek České republiky a NATO
Vedl politickou kampaň na prezidenta ČR Janu Fischerovi.
V letech 2014-2015 působil jako externí poradce Kanceláře prezidenta republiky a spolupracoval s analytickým odborem Pražského hradu. Od 1. dubna 2015 je ředitelem Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky. Řídí mimo jiné útvary pro styk s veřejností a památkové péče, Archiv Pražského hradu a Archiv Kanceláře prezidenta republiky. Od října 2015 přímo řídí také Odbor bezpečnostní Kanceláře prezidenta republiky.
Dlouhodobě se věnuje otázkám české státnosti, státní symboliky a vyznamenání: V letech 2000-2001 organizoval výstavu na Pražském hradě, kde byla poprvé vystavena vyznamenání všech prezidentů od roku 1918 a všechny historické podoby Řádu Bílého lva. V roce 2009 byl spoluautorem výstavy v Hrzánském paláci v Praze, kde se soustředila současná vyznamenání všech členských zemí Evropské unie. Je předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti Dny české státnosti, která ve spolupráci se státními institucemi, médii a soukromými subjekty pořádá oslavy státního svátku 28. září.
Jako vedoucí Úřadu vlády inicioval a v letech 2006–2009 vedl rekonstrukci vily Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí do původní podoby. Vila byla zpřístupněna veřejnosti.[zdroj?]
Kontroverze
Jan Novák figuroval jako svědek v kauze Promopro, neboť podepsal smlouvu s firmou Promopro za Úřad vlády ČR. Od začátku trval na tom, že odpovědnost za výběr dodavatele a kontrolu plnění nesla v kauze Promopro podle organizačního řádu a platných směrnic Úřadu vlády ČR sekce přímo řízená vicepremiérem Alexandrem Vondrou. V případu nebyl obviněn.
Zároveň podle neprokázaného tvrzení Karla Randáka z období prezidentské kampaně figuruje v kauze nákupů obrněných transportérů Pandur, neboť měl Dalíkovi o tomto obchodu sdělovat utajené informace. Novák to odmítá. V případu nebyl vyšetřován ani obviněn.
Osobní život
V roce 2009 média informovala o tom, že žije v registrovaném partnerství s Gustavem Slamečkou.