Jan Macháček
Quick Facts
Biography
Jan Macháček (* 2. června 1965 Praha) je český novinář, hudebník a bývalý disident signatář Charty 77. Jako novinář působil mj. v týdeníku Respekt a Hospodářských novinách, od roku 2015 píše pro Lidové noviny jako komentátor a analytik politicko-ekonomického dění. Je předsedou správní rady Institutu pro politiku a společnost hnutí ANO 2011. Jako hudebník je nejvíce známý jako kytarista skupiny Garáž.
Osobní život
V roce 1983 vystudoval gymnázium v Radotíně. Studium na VŠE nedokončil.
Hudební dráha
V letech 1983 až 1986 byl členem hudební skupiny The Plastic People of the Universe a od roku 1985 působí jako kytarista skupiny Garáž. Působí též v kapele Velvet Underground Revival Band.
Novinářská dráha
Spoluzaložil týdeník Respekt, kde působil v letech 1989 až 2002, nejdříve jako redaktor, v roce 2000 jako zástupce šéfredaktora. Zabýval se ekonomickou tematikou, především pak procesem privatizace. V roce 1998 získal stipendium na University of Michigan.
Psal komentáře pro Prague Business Journal, krátce působil jako komentátor deníku MF DNES a poté v letech 2002 až 2008 jako komentátor deníku Hospodářské noviny. Do roku 2015 psal pravidelné glosy pro portály Ihned.cz a Respekt.cz a pro Ihned.cz redigoval rubriku Macháčkova výměna – diskusi ekonoma, bankéře a publicisty, se kterými diskutoval aktuální ekonomická témata. Své komentáře pro Respekt z let 2008–2009 vydal v roce 2009 knižně pod názvem Mistři světa amoleta. V lednu 2015 odešel do Lidových novin.
Za rok 2009 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.
Kritika Slobody a Solidarity
V roce 2011 ostře kritizoval slovenskou stranu Sloboda a Solidarita, jejíž poslanci hlasovali proti účasti Slovenska v Evropském nástroji finanční stability (tzv. Euroval), které vláda Ivety Radičové s spojila s hlasováním o důvěře (vláda díky tomu padla). Macháček mimo jiné nazval Slobodu a Solidaritu "militantní částí slovenské koalice" a "sektou" a uvedl, že "Na seznam „nebezpečných ideologií“ bych zahrnul i ultraliberalismus či libertariánství [...] Osobně považuji libertariány a jejich v uvozovkách „jehovistické“ příručky a ideologismy za jedno z největších nebezpečí současného světa. Tito dogmatici, kterým vždy do sebe vše perfektně zapadá, otravují a kazí politické ovzduší i v Americe, kde ovládají fanatickou Tea Party". Dále ocenil "rozumný a zodpovědný" přístup bývalého slovenského premiéra Fica k Eurozóně. Za tyto postoje byl Macháček kritizován. Například podle politologa Alexandra Tomského Macháček "podlehl amoku", jeho komentáře v této záležitosti jsou "nepříčetné nadávky" a, dle Tomského, "tady snad mohla zasáhnout šéfredaktorská cenzura".
Další aktivity
Do ledna 2015 působil jako předseda správní rady Knihovny Václava Havla. Působil též jako předseda správní rady Transparency International. V únoru 2015 se stal předsedou správní rady think-tanku Institut pro politiku a společnost. Think-tank založilo v roce 2014 hnutí ANO 2011 jako svoji ideologickou a programovou základnu, s cílem debatovat o českých národních zájmech a vychovávat nové politiky hnutí.
Dne 30. dubna 2015 oznámila odcházející redaktorka Lidových novin Kateřina Šafaříková, že Macháček působí zároveň jako novinář i zahraničněpolitický konzultant Andreje Babiše, předsedy ANO 2011. Spojení rolí novináře a spolutvůrce politiky je podle Šafaříkové nepřijatelné.
Reference
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Jan Macháček ve Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jan Macháček
- Homepage Jana Macháčka
- Články v Respektu
- Články na ihned.cz
- Jan Macháček na Facebooku
- MACHÁČEK, Jan. Mistři světa amoleta. Praha : Respekt publishing, 2009. 272 s. ISBN 978-80-87331-02-6.